КЊИЖЕВНОСТ СРПСКА, НИЈЕ САМО СРБИЈАНСКА: На скупу у Тршићу донета Декларација о заштити националне литературе, језика и културе

Љ. БЕГЕНИШИЋ

22. 06. 2021. у 10:00

ПОВЕЋАТИ бригу о српском језику и књижевности кроз више часова и натпредметни статус у школама, очувати целину српске књижевности у свим епохама и на целокупном простору на коме је стварана, канон српске књижевности, када буде установљен, мора да буде основа за наставу књижевности у школама...

КЊИЖЕВНОСТ СРПСКА, НИЈЕ САМО СРБИЈАНСКА: На скупу у Тршићу донета Декларација о заштити националне литературе, језика и културе

Кућа Вука Стефановића Караџића

Ово је део захтева и циљева које садржи Декларација о српском књижевном канону која је донета на Другој интеркатедарској србистичкој конференцији одржаној у Тршићу протеклог викенда.

Учесници скупа, угледни професори и научници из Србије, Републике Српске и Црне Горе, у овом документу су навели и да канон српске књижевности чине дела без којих је српска књижевност какву познајемо незамислива и о којима сваки нараштај нужно размишља и говори.

У раду конференције посебно је истакнут значај израде и примене принципа за обликовање српског књижевног канона на целокупном српском језичком, књижевном и културном простору, што укључује велике ауторе као што су Владан Десница, Бранко Ћопић, Петар Кочић и др.

Још једном је наглашена важност проучавања дубровачке књижевности у оквиру канона. Акцентована је и улога народне књижевности која је, како је говорио Васко Попа, "наша класика, једина и права". Посебно је истакнута суштинска и функционална повезаност српског језика и књижевности у настави.

Потписници Декларације указали су на трајне одређујуће чиниоце канона српске књижевности. То су: књижевноуметничка дела у којима језици српске културе - српски народни, српскословенски, рускословенски, славеносрпски и вуковски - достижу свој симболички и изражајни врхунац, затим ту је и целокупни корпус српске књижевности - народна, стара, укључујући и дубровачку књижевност, нову књижевност и стваралаштво на целокупном српском културном простору од Хиландара до Сент Андреје и од Темишвара до Трста, захваљујући коме су наста(ја)ла књижевна дела која су одразила контактну природу српске културе и њено прожимање са европском традицијом.

Један од учесника конференције, проф. др Александар Јовановић каже, за наш лист, да чињеница да је одржана већ друга Интеркатедарска србистичка конференција у Тршићу има изузетан значај јер повезује најзначајније србисте са свих одговарајућих катедри филолошких, филозофских, учитељских и педагошких факултета у Србији, Републици Српској и Црној Гори.

- Они су говорили о свим тешкоћама у настави српског језика и књижевности, на свим нивоима образовања. Прошле године су донете две декларације о неопходности повећања броја часова, које су, добрим делом, прећутане од наших просветних власти, али оне су ту и не могу се заобићи. Од њиховог усвајања зависи и судбина овогодишње декларације - упозорава проф. Јовановић.

Наш саговорник појашњава да је Декларација о канону српске књижевности, која је увек и декларација о српском књижевно-образовном канону, именовала његове битне моменте као динамичке визије целине наше књижевности у њеном историјском трајању и савремености: његову нераскидиву везу књижевности са српским језиком, укључивање целокупног корпуса наше књижевности (народне, старе и нове) наста(ја)ле на целокупном српском културном простору, његов идентитетски и општехуманистички значај.

- У Декларацији се, истовремено, указује на неопходност дуготрајног и систематског рада свих србиста на очувању целине и вредности српске књижевности, посебно у образовању - каже проф. Јовановић. - То је изузетно важно у времену када је српска култура нападнута из више праваца, и споља и изнутра, од свођења српске књижевности на србијанску, до насиља политичке и родне коректности над књижевним делима, којима се на тај начин одузима не само уметничка лепота, него и моћ да се суоче са злом у свету и да га превладају. Неопходно је да начела Декларације о српском књижевном канону доследно буду у основи деловања свих наших србиста. Јер, Декларација нема никога осим нас и нашег научног, наставног и етичког ауторитета. Није то мало, напротив само ако будемо доследни и истрајни!

ПРОТИВ ИДЕОЛОШКЕ УПОДОБЉЕНОСТИ

УЧЕСНИЦИ конференције навели су и да се супротстављају оспоравањима канона која "вођена жељом да га уподобе идеолошко-политички пожељној слици данашњице", поништавају историју српске књижевности и занемарују дуго трајање мишљења о њој.

- Залажемо се за сталну отвореност расправа о увек новом сагледавању канона - што бољем, поузданијем, потпунијем када је реч о чињеницама, уз научно преиспитивање претходника, а са становишта које уважава разнородне димензије савремене српске културе, у њиховом што сагласју, а што полемичком односу - наводи се у документу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

„ТАЈАНСТВЕНИ ДЕДА МРАЗ“ ОБРАДОВАО МАЛИШАНЕ: Фондација Mozzart поделила пакетиће деци из осетљивих група