ЧЕТИРИ РОБИЈЕ ЗБОГ ТУЂИХ РАТОВА: Из Сирије и Ирака до прошле године на Балкан се вратило око 500 бораца и чланова њихових породица
ЈЕДНА особа правоснажно је осуђена због учествовања у сукобима на страним ратиштима прошле године - показује најновији извештај Републичког завода за статистику о кривичним делима и њиховим починиоцима током 2020.

Фото Shutterstock
Како "Новости" сазнају, у српским затворима тренутно се налази четворо таквих осуђеника.
До почетка короне, тачније до прошле године, из Сирије и Ирака на западни Балкан вратило се 485 особа. Како је тада објавио Адриан Штуни, амерички експерт за међународну политику и сигурност, то је регион учинило подручјем са највише бораца повратника у Европи (сходно општој популацији), будући да се у много насељеније земље западне Европе, вратило њих 1.765.
Корона је ипак ове процесе мало успорила, примећује проф. Радомир Милашиновић, бивши декан Факултета за безбедност. Он је сигуран да и сада има више десетина, можда чак и стотина бораца са територије Србије, укључујући и КиМ, на ратиштима Сирије и Ирака, али и у на истоку Украјине. Нови, међутим, готово да не иду.
- Као што је успорила кретање људи, а то најбоље видимо у случају миграната, корона је успорила и циркулацију људи на ратиштима, али и њихов повратак кући - каже Милашиновић.
- Највећа плима била је пре две-три године, када су била активна и блискоисточна и украјинско ратиштa. Сада је то мало утихнуло, али сукоби стално тињају.
Милашиновић наглашава да обавештајно-безбедносне структуре имају тачне бројке и бораца и повратника, чије је кретање под сталним надзором.
Иначе, највећи број оних који су се досада вратили јесу одрасли мушкарци, који су највероватније били укључени у војне и терористичке активности. Неки од њих дошли су кући са целим породицама и пре, али и на почетку саме короне. На Косово је стигло 110 повратника, међу којима 32 жене, 74 деце и четири борца. Сви одрасли повратници су процесуирани.
Штуни је изнео и податак да је са западног Балкана у Сирију и Ирак отпутовало укупно око 1.070 држављана БиХ, Косова, Северне Македоније, Албаније, Србије и Црне Горе, међу којима држављани БиХ предњаче са две трећине одлазака. Већина је завршила и џихадским милицијама и терористичким организацијама попут Исламске државе и Ал-Нусре.
Србија је у октобру 2014. усвојила измене Кривичног законика, које предвиђају затворске казне од шест месеци до пет година за све који се боре на страним ратиштима, а до 10 ако организују одлазак и врбују грађане. Највећи број ипак су биле условне казне и кућне нарочито за борце у Украјини, којих је било највише - тридесетак.
ПОГИНУЛО 260 ЉУДИ
ПРЕД сам почетак пандемије короне, према проценама, у Сирији и Ираку било је око 470 особа са западног Балкана, од чега половина мушкараца из БиХ, са женама и децом. Процене су и да је најмање 260 људи из овог региона скончало живот на тим ратиштима.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)