ТРУДНОЋА И КОРОНА: Питање које мучи будуће мајке - може ли да се опасни вирус пренесе на бебу?
ТРУДНИЦЕ нису у већем ризику од других да оболе од вируса корона, али ако се заразе чешће захтевају болничко лечење.
Зашто је тако објашњава прим. др Сања Булатовић, начелница Одељења за царске резове и акушерску интензивну негу Клинике за гинекологију и акушерство КЦВ у Новом Саду.
– Ово је узроковано специфичним имунолошким статусом код трудница, тј. умањеним имунолошким одговором да би се „истолерисао“ плод, а у другој половини трудноће физиолошким променама које доводе до подизања дијафрагме и смањене вентилације доњих партија плућа јер материца заузима већи део трбушне дупље – објашњава др Булатовић.
Висок притисак и дијабетес као фактори ризика
Такође, фактори ризика могу да буду и придружене болести које имају неке труднице, као што су прееклампсија, односно отоци и повишен крвни притисак током трудноће, труднички дијабетес и претходно постојећа шећерна болест, као и многи други.
Ако трудница током трудноће има асимптоматску или благо симптоматску ковид 19 инфекцију, није потребно болничко лечење нити нека посебна терапија.
– Такве врсте инфекције не утичу на начин порађања и време завршавања трудноће. Саветује им се одмор, довољно уношење течности и коришћење суплемената. Препоручују се магнезијум, витамин Ц и Д, као и редовне контроле код надлежног гинеколога.
Међутим, ако трудница има средње тежак или тежак облик болести, потребно је болничко лечење и спровођење свих потребних мера кисеоничке потпоре и употреба за то предвиђених лекова.
– По потреби дају се антибиотици, кортикостероиди, имунолошки модулатори, лекови за спречавање згрушавања крви... У зависности од старости трудноће, спроводи се лечење инфекције и продужава трудноћа ако није терминска, те се након излечене инфекције таква трудница даље редовно контролише и порађа по акушерским индикацијама независно од прележане инфекције.
Ако је трудноћа близу термина или терминска, а инфекција тешка – трудноћа се некада завршава да би се омогућило или олакшало лечење.
– У случају појаве тешких компликација попут тешке обостране упале плућа, потребе за вештачком вентилацијом, поремећаја функције јетре, поремећаја згрушавања крви, потребно је некад трудноћу завршавати и пре термина. Такве одлуке доносе се конзилијарно, о њима одлучује тим лекара – гинеколог , анестезиолог, инфектолог, пулмолог и остали специјалисти. Наравно, уз ангажовање неонатолога који преузимају бригу о новорођенчету које је рођено пре термина.
Преношење корона вируса на бебу није често
Начин порођаја код тешких инфекција углавном је оперативним путем односно царким резом.
– Трудноћа обично није терминска или, ако јесте, порођај није спонтано започео и такве пацијенткиње често због тежине инфекције не могу да се порађају вагинално. Тешке инфекције некада могу и да угрозе плод. По до сада доступним подацима, ковид инфекција не утиче на плод у смислу генерисања урођених аномалија. Преношење инфекције током трудноће и порођаја са мајке на дете није честа – код нас је било свега шест ПЦР позитивних беба по рођењу.
(Блиц жена)
Препоручујемо
ПОМОЋ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ: ЕУ ће ове године поделити 200 милиона доза вакцина
22. 07. 2021. у 15:45
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (0)