ГОЛИ ОТОК – ТИТОВ ЛОГОР ЗА ГРЕШНЕ КОМУНИСТЕ: Предавање Срђана Граовца на Jутјуб каналу Културног центра Новог Сада (ВИДЕО)

В.Н.

19. 08. 2021. у 18:29

ЧУВЕНИ Голи оток на који су се слали сви политички затвореници и непријатељи власти, формиран је 1949. године као логор "Голи оток" на ненасељеном острву у Јадранском мору. Због своје локације, изолованости и високе сигурности, упоређиван је са Алкатразом.

ГОЛИ ОТОК – ТИТОВ ЛОГОР ЗА ГРЕШНЕ КОМУНИСТЕ: Предавање Срђана Граовца на Jутјуб каналу Културног центра Новог Сада (ВИДЕО)

Фото: КЦНС

Првобитна намена овог острва била је да прими југословенске грађане који су у сукобу Стаљина и Тита стали на страну Совјетског савеза и изолује их од породица и околине.

На "Голом отоку" махом су затварани југословенски комунисти, припадници УДБЕ, југословенске војске и партијских структура, тачније сви они за које је врх КПЈ, окупљен око Тита, проценио да могу представљати „пету колону" у случају совјетске инвазије на Југославију.

Одлуку о његовом формирању донело је најуже руководство Комунистичке партије Југославије (КПЈ). Претпоставља се да су кључну реч у одабиру локације и самој организацији логора одиграли Едвард Кардељ, Стево Крајачић и Јово Капичић.

Логор је био подељен на четири целине - женски логор, нову жицу, стару жицу и пету јаму која је била посебан павиљон само за оне „најштетније“ чланове партије.

Предавање Срђана Граовца на тему „Голи оток – Титов логор за грешне комунисте“ може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (1)

ЧУВАЈМО ПРИРОДУ: Наслеђе за будуће генерације