СПОЈИЛИ ИХ РИТМОВИ МАРШЕВА И ВАЛЦЕРА: У Кикинди основан "Омладински дувачки оркестар Србије" којег чини 40 младих музичара из 15 градова

Р. ШЕГРТ

21. 08. 2021. у 14:00

СРПСКИ музичари, њих 40 из 15 места наше земље, основали су у Кикинди "Омладински дувачки оркестар Србије". Чланови су узраста од 15 до 30 година и ученици су основних и средњих музичких школа, студенти и професори.

СПОЈИЛИ ИХ РИТМОВИ МАРШЕВА И ВАЛЦЕРА: У Кикинди основан Омладински дувачки оркестар Србије којег чини 40 младих музичара из 15 градова

Изводе и "Концерт љубави" компонован баш за дувачки оркестар / Фото Р. Шегрт

Њихове трубе, флауте, кларинети, хорне, бубњеви, тромбони, чинели и други инструменти најпре су засвирали у Кикинди, толико снажно да су се чули до Мађарске, а њихових 16 композиција требало би да чује и публика у Београду, Панчеву, Суботици, Шиду, Сенти, Новом Саду и другим местима одакле су млади музичари.

Први концерт одржали су у четвртак увече испред Градске куће у Кикинди, а други наступ имали су већ у петак у Мађарској, у месту Мако, на 28. међународном фестивалу дувачких оркестара.

Идеја о оснивању оваквог оркестра настала је пре годину дана када су се у Зрењанину срели Кикинђанин Алберт Нађ и Панчевац Борис Матијевић, диригент. Обојица Банаћана знала су да у Србији нема много оваквих оркестара, али да има много музичара на дувачким инструментима које само треба окупити.

- У Кикинди се нашло плодно тле. Алберт је реорганизовао Дувачки оркестар Добровољног ватрогасног друштва и успео је да анимира Градску управу, Културни центар и музичаре. Потом смо позвали колеге из Београда, Новог Сада, Ниша, Панчева, Сенте..., основали камп и формирали оркестар са добрим репертоаром - каже, за "Новости", Борис Матијевић, који у Панчеву води Дувачки оркестар и Музички центар.

Иза њега је више од 40 година искуства, радио је у школи, водио хорове и оркестре, дечје опере, покренуо такмичења и фестивале. Оснивач је панчевачког "Распеваног пролећа" које траје већ 41 годину и организатор музичког живота у граду на Тамишу. У Кикинди је пре двадесетак година водио мултиуметнички камп.

- Верујем да смо направили добар оркестар, са озбиљним репертоаром. Имамо хетероген састав, који смо успели да спојимо у добру хармонску основу. Чине га млади музичари без икаквог оркестарског искуства, студенти, али и неколико младих професора који много помажу. Свирамо маршеве, валцере, а изводимо и врло захтеван "Концерт љубави" писан баш за дувачки оркестар. Са инструментима смо у диспропорцији, имамо мање дрвених инструмената, а више лимених, али се надамо да ће се оркестар богатити - искрен је диригент Матијевић.

У дуг музички живот "Омладинског дувачког оркестра Србије" верује и Александра Пауновић, флаутисткиња из Београда.

- Млади музичари имају много полета, воље и енергије. Врло сам задовољна, јер сам сазнала оно на шта досад нисам обраћала пажњу, иако сма педагог у музичкој школи. Заједничка енергија довела је до доброг резултата - каже Александра.

Мађу најмлађим члановима је Бела Газдаг из Сенте. Завршио је основну музичку школу, свира кларинет и каже да је добро бити у оркестру, јер колективни рад даје ново искуство. Придружио им се и професор Горан Гојевић, који живи у Канади и у Торонту већ 20 година у државној основној школи подучава младе музичаре исто као што то чини његов колега Борис.

- Радо сам се придружио младим музичарима, јер они имају велики ентузијазам. Овај пројекат, међутим, неће опстати ако га неко не подржи и ако изостане добра организација. Ништа неће вредети квалитетна музика, љубав, воља, труд и жеља појединаца, ако не буде званичне подршке - уверен је професор и кларинетиста Гојевић.

НОТЕ ИЗ ТОРОНТА

ДОНЕО сам два кофера нота из Торонта. Тамо су хтели да их баце, али сам их замолио да их понесем у Србију. Ово је јединствен оркестар овог типа у Србији и неко мора да га подржи, јер није скуп пројекат - наводи професор Горан Гојевић.

ПОДРШКА И ОД МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ

СТУДЕНТ медицине, Кикинђанин Алберт Нађ, је организационо-технички директор оркестра. Колегама је познат из Дувачког оркестра Добровољног ватрогасног друштва.

- Наш омладински је четврти овакав оркестар у Србији, један је репрезентативни Оркестар гарде Војске Србије, други је у Нишу, а трећи има МУП. Носилац овог пројекта је Музички центар Панчево. Подржали су нас Министарство културе, Град Кикинда и његов Културни центар - објашњава Нађ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ШОК ЗА ГОРАНА ИВАНИШЕВИЋА: У тим Елене Рибакине враћа се суспендовани тренер пред Аустралијан опен