ТРЕНИРАО КИЋУ, А САД ПИШЕ КЊИГЕ: Проф. др Александар Керковић, кошаркашки тренер, прославио 100. рођендан, али му не мањка енергије
МАЛО је стогодишњака који могу да се похвале енергијом и виталношћу онаквом каквом плени професор др Александар Керковић, истакнути спортски педагог, који је цео живот посветио спорту и младима. Жеља да настави да преноси знање није га напустила ни у пензији, па не може да замисли да му прође дан без читања и писања.
Керковић је у Србију донео кошарку на један интересантан начин, а под његовом тренерском палицом били су својевремено Жељко Обрадовић, Драган Кићановић, Радивој Кораћ... А, последњи му је био главни ученик и пријатељ.
Овај стогодишњи професор ни данас не занемарује своје тело и редовно вежба.
- Хтели су пре четири године да направе инвалида од мене, нису желели да ми оперишу кук који сам сломио приликом пада. Био сам упоран, јер сам знао какву снажну вољу имам и да ћу се опоравити. Са лица лекара сам читао да је то губљење времена и ризик за неког ко има, тада, 96 година.
Упоран је био професор Керковић и доказао докторима да су донели исправну одлуку што су га оперисали. Говорио је увек себи да је господар свог тела и да мора да га натера да ради оно што он жели.
- Дан ми почиње лаганим вежбама, које су прилагођене мојим годинама, али опет довољно корисне да ми мишићи остану у функцији. Не могу да замислим дан без вежбања и писања - открива професор еликсир своје дуговечности.
Вели да никада није пио алкохол, нити пушио, што је по њему важно за очување тела и духа:
- То су штетне навике којих су многи свесни, али су слаби да им се одупру. Умерен сам и у јелу. Супа је обавезна уз ручак, као и 250 грама меса, који ми је главни оброк током дана, али не пропуштам доручак и вечеру као ни воћну ужину.
- И данас пишем књиге које су драгоцена заоставштина пегадозима и студентима. Моје вишедеценијско искуство у спорту стално сам надограђивао новим истраживањима тако да ми ниједна тема из ове области није страна - каже старина рођена далеке 1922. у Краљеву.
Професор Александар Керковић је био прва генерација студената Државног института Фискултуре (ДИФ) на коме је дипломирао 1949. Магистарски рад је одбранио 1966. на Високој школи за физичко васпитање Универзитета у Београду, а докторску дисертацију 1974. на нишком Филозофском факултету. Више пута је био управник Студијске групе за Физичку културу, у два мандата продекан Филозофског факултета, а у пензију је отишао 1987. са позиције декана Филозофског факултета у Нишу.
БИСЕНИЈА, ЉУБАВ ЗА ЦЕО ЖИВОТ
ПРОФЕСОРОВА велика љубав још из студентских дана до њене смрти била је Бисенија, колегиница и мајка њихово двоје деце. Са пуно љубави прича о супрузи чији одлазак никада није преболео. Била је професорка плеса, а студенти и колеге су је обожавали.
Препоручујемо
МАТИРА И У ДЕВЕТОЈ ДЕЦЕНИЈИ: Радомир Станојковић, најстарији шахиста на југу Србије
20. 05. 2022. у 15:30
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (0)