СРПСКА ПОСЛА У БОСАНСКОМ ГРАХОВУ: Закључали Гаврилову кућу, свађају се око кључа

М. КРАЉ

10. 06. 2022. у 12:00

КАДА бисмо сви ми Принципи, а има нас много, расутих свуда по свету, стали једно другом на рамена, а на другој страни био Гаврило, опет би нас за главу надвисио.

СРПСКА ПОСЛА У БОСАНСКОМ ГРАХОВУ: Закључали  Гаврилову  кућу, свађају  се око кључа

Фото: Архива Новости

Овако о славном претку, за наш лист говори Гаврило Миле Принцип (1961), песник, планинар, познавалац лековитог биља и трава, чувар успомене и донедавно родног дома свог имењака, тираноубице, најчувенијег заробљеника логора Терезин, који се у злогласном казамату, и сам, од земаљског живота опростио стиховима: "Наше ће сенке ходати по Бечу, лутати по двору, плашећи господу".

- Принципи су некада живели на једном огњишту, у задрузи Петра Пепе Принципа, Гавриловог оца - објашњава наш саговорник и каже да је велика обавеза у ова тешка времена носити његово име и презиме. - У породици сам данас најпосвећенији чувању успомене на његово име и дело, иако не водим директно порекло, него сам од стричевића.

Његово крсно име је, каже, Миле, а још осамдесетих на Бранковом колу, песници, међу којима и Десанка Максимовић и Милан Ненадић, предложили су му да, попут Антуна Бранка Шимића, преузме псеудоним Гаврило Миле Принцип, што је и урадио. Овај поета недавно је објавио и пету збирку "Кожун и друге пјесме", а уз то је оснивач и председник Културно- историјског центра "Гаврило Принцип", председник планинарско-еколошког друштав "Рунолист" и носилац ордена Светог Петра Другог Ловћенског Тајновица, који му је митрополит Амфилохије уручио за посебне заслуге за заштиту лика и дела чувеног слободара.

Фото Bljesak.info

ОБНОВЉЕНА Принципова родна кућа у Обљају

Као један од последњих Принципа својевремено преосталих у селу Обљај, надомак Босанског Грахова, али и први комшија, чији је дом на само неколико метара од куће легендарног Гаврила, отац нашег саговорника Миљкан, био је први чувар родне куће атентатора на Франца Фердинанда, када је отворена 1964. И то остао до смрти.

- Када је Гаврило пуцао, из Ливна је дошла аустроугарска полиција, испитивала оца Пепу и нану Марију, његову мајку, и све су списе и књиге покупили и однели - наставља саговорник, присећајући се и породичог предања да је кућа горела на Свету Петку 1941. када су је, како тврди, због наводне фотографије Гаврилове мајке са херцеговачким четницима, спалили дрварски и граховски комунисти. - Моја баба Мара изнела је стрица Перу у колевци, као и једну шиваћу машину, а Гаврилова мајка, икону Светог Ђорђа, орден са Кађорђевом звездом, за заслуге у Црнопоточкој буни њеног муж Пепе.

Кућа је поново изгорела до темеља у последњем рату, 1995, у "Олуји".

- Од аутентичних предмета из Гавриловог времена, неким чудом преживело је нешто железарије и један филџан, који је Гаврило поклонио мајци, 1910. - наставља његов имењак. - Тврдим, док је тог филџана биће и нас Принципа. Чувам га као очи у глави.
Спомен-дом је 2014. обновљен захваљујући ентузијазму и финансијама неколико пословних људи из Новог Сада (уложили су у радове 30.000 марака), и од тада се и Гаврило Миле Принцип враћа у завичај, настављајући традицију своје породице:

Фото: Ж. Кнежевић

ЗАБРИНУТ Гаврило Миле Принцип

- Кућа је имала третман музеја, али никада нигде није била уписана. Нигде нема никакве "честице", никада је нико нигде није увео у књиге. Општина од 1964. до 2014. није уложила у њу ниједног динара, осим 1968. у ограду која се срушила. Породица је сама улагала, чистила, уређивала, из чистог пијетета према Гаврилу. Никада нико ниједну плату за то није добио. Када сам, после очеве смрти, преузео бригу о кући нису хтели из општине да ме запосле као кустоса, дали су ми да то радим без икаквог папира, као и мом оцу 1964. јер су знали да нико на територији Грахова, а ни БиХ, то не би знао тако да ради. Нисам био у могућности да правим улазнице. Већ сам на једној кутији написао: "Добровољни прилог".
Ипак, како открива за "Новости", општина је без ичијег знања, још 1996. донела решење да је родна кућа Гаврила Принципа напуштено земљиште. На основу тога се, после промене локалне власти прошле године, општина уписала у катастар као њен власник.

Фото Википедија

РОДИТЕЉИ Мајка Марија и отац Петар

- Због тога сам дошао са њима у сукоб, па су ми одузели право да наставим породичну традицију - додаје Принцип. - Више пута сам "чешљао" по катастру, али нигде, никада нисам нашао траг да се на некога та кућа писала. А није била ни национализована после рата. Нетачно је и да је била напуштена, јер чим се мој отац вратио у Грахово, после рата, наставио је да води рачуна о њеним рушевинама. Могао сам ту земљу превести на себе, један кроз један, јер ми Принципи смо на њој одвајкада. Али, нисам хтео, јер Гаврило није само мој, већ граховски, српски...

ОВЦЕ "ОКУПИРАЛЕ" ШКОЛУ

ОПШТИНИ сам предложио да се у селу Преоце, које је 1972. и 1984. проглашено за најлепше у Европи, у обновљеној згради основне школе, направи планинарски дом са летњом школом за преживљавање у природи. У ту зграду, тако реконструисану, један сељак је утерао 200 оваца и пет година их ту чувао. Била је уништена скроз. Очистио сам је уз помоћ једног друга, планинара, написао писмо намере општини... Могао сам да уз помоћ спонзора зграду опремим креветима, кухињом... - прича Принцип, који је и прошлог лета, са 80 планинара, из целог региона, очистио и језеро у близини Грахова.

Представницима општине увек је на располагању био кључ да могу да уводе делегације, уколико он није био ту. А после су га једном само - задржали.

- Имао сам још два кључа. Отворио сам врата и узео своје ствари, које сам унео 2014. - наставља. - Оставио сам оно што је народ поклањао, а изнео сам оно што је аутентично припадало породици, Гавриловим оцу и мајци. Потом је промењена брава. Сада не могу да уђем, а не улази ни било ко други. Кућа је закључана. Највише ми је жао људи који долазе да то погледају, а дочекују их затворена врата.

БЕЗ ДОКТОРА И ЗУБАРА

НА иницијативу председника Србије Александра Вучића, Грахово је добило велику новчану помоћ за обнову Дома "Гаврило Принцип", истиче наш саговорник:

- То није први пут да је помогао народ са подручја Босанског Грахова, Дрвара, Гламоча... Потребно је још много финансија да би се обновили канализација, струја, да би се довео у функцију. А и кад буде направљен, коме? Босанско Грахово има 850 становника, од који је 95 одсто Срба, а међу првих десет је по површини у БиХ. Просек година је 72. Тим људима би требало обезбедити доктора, зубара, немају ништа... Доктор из Дрвара долази три пута седмично, по два сата.

За све доживљене непријатности, које укључују и пријаву полицији за провалу (где је на информативном разговору, како тврди, доказао да је кућу отворио својим кључем и узео само своје, "а туђу ни чачкалицу") "сумњичи" српско-српски сукоб у Грахову, везан за промену власти.

- Све сам им опростио што пишу и говоре о мени, али ме интересује да ми одговоре на једно једино питање, на који начин су превели родну кућу Гаврила Принципа на општину. Онда ћу им се јавно извинити - закључује песник који јећ 25 година сакупља грађу за монографију о младобосанцу, чији је пуцањ променио ток светске историје.

УРОШ ЂУРАН, НАЧЕЛНИК БОСАНСКОГ ГРАХОВА, О ВЛАСНИШТВУ ОПШТИНЕ НАД НЕКРЕТНИНОМ: САМО ТАКО УКЊИЖЕНА ЈЕ МОГЛА БИТИ ОБНОВЉЕНА

НАЧЕЛНИК Босанског Грахова Урош Ђуран, каже, за "Новости", да је кућа Гаврила Принципа у Обљају још почетком седамдесетих прошлог века проглашена општенародном имовином и такав статус је имала до пре осам година.

- Те 2014. године Општинско веће Грахова је уписало кућу као власништво општине. Кућа није могла бити предмет обнове све док се води као општенародна имовина, па се морала укњижити као општинско власништво - појашњава начелник.

Он каже да општина никаквим одлукама није ускратила неко право Милету Принципу на кућу, и додаје да не постоји одлука по којој он има право на њу.

- Миле прво треба да докаже да му је неко дао право да располаже кућом, али таква одлука не постоји. Нико му из општине није ништа ускратио. Општина је преузела бригу о кући да не пропадне - истиче начелник.

Према његовим речима, општина је нудила Милету да води рачуна о кући и да буде ту кад долазе гости, али се нису могли договорити, јер му је вероватно засметала висина накнаде за тај посао.

- Миле је чак однео и књигу утисака из Гаврилове куће. Сад покушавамо полицијским каналима да је вратимо - каже Ђуран и додаје да су кључеви од родне куће Принципа у општини и да сви они који дођу у Грахово и желе да је посете, дођу у општину и добију кључ за обилазак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.

04. 01. 2025. у 15:35

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: Рекао је и спустио слушалицу

"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"

ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.

04. 01. 2025. у 14:52

Коментари (4)

РЕГИОН У СУЗАМА: Преминуо тренер који је Зрињском донио прву титулу и тренирао Луку Модрића (ФОТО)