ПРЕСУДУ ЗА УБИСТВО ЧЕКАЈУ КОД КУЋЕ, БЕЗ НАНОГВИЦЕ: Пресуду за најтежа дела неки чекају иза решетака, а други у кућном притвору

ИМЕ Александра Релића поново је привукло пажњу јавности када је учествовао у пребијању Дарка Лилића, сина бившег председника Југославије Зорана Лилића, и то у време када је званично био у кућном притвору, без наногвице.

ПРЕСУДУ ЗА УБИСТВО ЧЕКАЈУ КОД КУЋЕ, БЕЗ НАНОГВИЦЕ: Пресуду за најтежа дела неки чекају иза решетака, а други у кућном притвору

Већина ипак пресуду чека у притвору или са електронским надзором, Фото П. Милошевић

Релић је чекао правоснажну пресуду за убиство Милоша Стојановића на Ади Хуји, 2019. године, за шта је првостепено осуђен на осам и по година затвора. Од пребијања Лилића, он се налази у бекству.

Према речима адвоката Зорана Живановића и Момчила Булатовића, необично је да неко добије кућни притвор без електронског надзора уколико је већ првостепено осуђен за убиство. Иако закон за одређивање забране напуштања стана не прописује ограничења с обзиром на тежину извршеног дела, ово се обично сматра блажим обликом контроле.

- Наша земља је раније често добијала критике због неосновано дугог притвора - каже Живановић.

- Окривљени су дуго седели у притвору зато што нам поступци предуго трају и зато што се у три године одржи свега 15 рочишта. Када је реч о тешким кривичним делима, обично се у почетку одреди обичан притвор, па, ако се поступак не оконча за две-три године, окривљени може добити кућни притвор са или без електронског надзора.

Фото П. Милошевић

Ово се дешава, објашњава Живановић, и када пресуда буде укинута и поступак се врати на поновно одлучивање, али и ако је оптужба на "климавим ногама".

Кућни притвор формално може бити изречен за свако дело, али у пракси се, ипак, најчешће примењује за лакша кривична дела, без елемената насиља.

- То је једна од мера за обезбеђивање присуства окривљеног на суђењу, али овде не постоји уједначена судска пракса у којим ситуацијама се одређује обичан притвор, а у којима кућни - каже Момчило Булатовић, председник АК Београда.

- Тако неко за већу количину дроге може да добије само забрану напуштања стана, док други за мању количину седи иза решетака две године. Неко због убиства може да остане код куће, а други буду годинама у класичном притвору, па их суд на крају ослободи, они туже државу и добију милионске одштете.

Адвокат Виктор Гостиљац подсећа да Законик о кривичном поступку прописује дужност свих укључених органа да трајање притвора сведу на најкраће неопходно време.

- То је крајња мера, која се одређује само изузетно и која се увек замењује блажом, као што је притвор у кућним условима, када се за то стекну услови. Интенција у развијеним правним системима је да се он што чешће примењује, што код нас није случај, већ установа класичног притвора има примат. Генерално, притвор се овде одређује врло лако, уме да траје годинама и поистовећује се са казном.

Виктор Гостиљац, Фото Танјуг

Према закону, суд може окривљеном, поред забране напуштања стана, одредити и забрану да користи телефон и интернет или да прима посете. Може му изрећи и забрану посећивања неких места или напуштање дела града или града. Ако има наногвицу, контролу његовог кретања врши повереник, а ако је нема, полиција га контролише телефоном и изненадним проверама код куће.

ИЗ СТАНА У ЗАТВОР

ОПРАВДАНОСТ мере забране напуштања стана испитује се у сваком конкретном случају, и до ње се, по правилу, тешко може доћи када говоримо о извршењу тешких кривичних дела, каже Гостиљац:

- Уколико лице коме је одређена ова мера прекрши изречену забрану, против њега ће суд вероватно одредити класичан притвор, будући да блажа мера није испунила сврху.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

„УЖИВАЈ, РЕЦИКЛИРАЈ И ОДГОВОРНО КОНЗУМИРАЈ“ порука Апатинске пиваре са 31. Дринске регате