НАСИЛНИЦИ ЗАШТИЋЕНИ КАО "БЕЛИ МЕДВЕДИ": У школама бију другове и професоре, а казне нема
ЈАВНОСТ се још није опоравила од снимака дивљачког напада и понижења професорке Техничке школе у Трстенику, којој је ђак усред часа измакао столицу, после чега је професорка пала, док је други снимао понижавајућу сцену, а остали се смејали, а већ су освануле нове драматичне вести о новим насиљима у школама.
У првом случају ученик шестог разреда Основне школе "Бранко Радичевић" у Владичином Хану нашао се на мети вршњака у својој учионици. Инцидент се догодио 16. новембра, после четвртог часа, када су тројица осмака ушли у његову учионицу са четири девојчице. Осмаци су га хватали за врат, скидали му панталоне и терали га да пева, док су га девојчице спречавале да изађе из учионице да не би пријавио догађај.
- У оквиру школе одржали смо састанке Тима за безбедност и са родитељима. Утврђено је да је реч о другом степену вршњачког насиља, те случај нисмо пријављивали, али смо предузели мере за које смо надлежни - каже за "Новости" директор школе Драган Стојановић.
Он наглашава да је школа све урадила у интересу ученика, али да дечак није физички злостављан и да су деца навела да су се "шалила" и да им није била намера да га злостављају.
- Реч је о деци код које није примећен никакав вид насилног понашања. Свесни су да су својим актом повредили дечака и прихватају одговорност. Води се појачан васпитни рад - појашњава директор.
Он не крије да је овом догађају претходио вербални сукоб. Иначе, мајка жртве вршњачког злостављања ради у овој школи као професор страног језика, док је отац припадник полиције. Више јавно тужилаштво из Врања наложило је да се од свих актера, у присуству родитеља, узму изјаве и изврше накнадне консултације. Занимљив је детаљ да школа нема школског полицајца.
Други инцидент десио се у Школи за дизајн коже у Београду, 17. новембра, када је дошло до бруталног вршњачког насиља. Ученица првог разреда, иначе понављач, пред другим ђацима крвнички је претукла другарицу из одељења, наводно због тога јер је ова одличан ђак. После инцидента, дечаци из других одељења, који подржавају тинејџерку-насилницу, поручили су да је најбоље да се жртва испише из школе јер ће јој њихова другарица "отворити лобању"! Због овог случаја састао се тим за насиље у школи, а укључено је и Министарство просвете.
Случајеви напада на професоре нису тако чести као случајеви вршњачког насиља у школама, али просветни радници потврђују да је све више и једних и других. За само два месеца, од почетка ове школске године, Министарство просвете забележило је чак 75 пријављених случајева насиља, највишег, трећег степена. У току целе прошле године забележено их је 710.
- Насиље у школама не само да не престаје, већ се повећава, и међу вршњацима и над професорима, а психолози би рекли да се насилници прво "опробају" на вршњацима, а онда прелазе на веће ауторитете, као што су наставници и родитељи - каже Јасна Јанковић из Уније просветних радника.
Она додаје да што год да је до сада рађено, испоставило се као недовољно, па су потребне радикалније мере.
- Друштво нас је понизило и статусом и зарадама, па су неки то, изгледа, схватили као "лов" на наставнике. Они не могу да држе нормално наставу јер им сметају они којима је досадно и који желе популарност по сваку цену. До решења се не може преко ноћи. Ако данас почнемо да радимо, прве резултате видећемо најраније за пет година - каже Јанковићева.
ДВА ПРИЈАВЉЕНА СЛУЧАЈА
ОД почетка школске године Министарство просвете обавештено је о две ситуације у којима су ученици извршили насиље или непримерено се опходили према наставницима, кажу у Министарству.
- Мере које школа предузима према насилном ученику одговарају трећем нивоу насиља. Укључује се и спољашња мрежа заштите, најчешће центри за социјални рад, полиција или тужилаштво - кажу у Министарству.
Уколико је ученик насилан према наставнику, директор је дужан да обавести родитеља и центар, да покрене васпитно-дисциплински поступак и изрекне меру, а ако постоје елементи кривичног дела или прекршаја, и да поднесе пријаву.
Наша саговорница сматра да би школе требало да се осмеле и покрећу поступке против родитеља насилника, што им закон омогућава, а казне су између 30.000 и 100.000 динара. До сада, примећује, није донета ниједна оваква пресуда.
- За многе ситуације криви су и директори, јер им је закон омогућио да одговарају само министру, због чега су изгубили интересовање за колеге, па и ученике - примећује Јанковићева. - Решење је у враћању достојанства наставницима и статусу службеног лица, јачању програма борбе против насиља још од вртића. Насилиници морају бити кажњавани, али тако да, када је покренут дисциплински поступак против њих, не могу да пређу у другу школу, као да се ништа није десило, већ морају или да паузирају до краја године (што значи да падну разред) или да се упишу у неком другом граду.
Председник Друштва директора школа Србије Дејан Недић, поводом скандалозног "измицања столице" каже да је искључење из школе једина права мера.
- Искључење заслужују и дечак који је повредио наставницу и онај што је све то снимао. Уколико их школа не искључи, онда је и она крива - каже Недић за "Новости".
Он сматра да и породица мора бити кажњена, јер највећи део кривице за овакво понашање јесте на породици. Такође појашњава да је у оваквим и сличним случајевима насиља законска процедура јасна: покреће се васпитно-дисициплински поступак, који мора да буде завршен најраније за 10, а најкасније за 30 дана, после чега се изриче мера. Уколико је реч о искључењу из школе, директор пише решење, а у решењу мора бити наведено да је против ученика који се искључује вођен поступак.
Када је реч о кажњавању родитеља, прекршајну пријаву подноси школа, а тужилаштво процењује да ли има елемената кривичног дела. На питање да ли школе крију насиље, како не би изашле на лош глас, наш саговорник истиче да већина то не чини.
- Такве ствари се не смеју гурати под тепих, јер ако се насиље крије, онда ће га и бити - упозорава Недић. - Напротив, о томе треба јавно говорити и децу која су насилна искључивати из школе, како би друга видела шта их чека ако буду агресивни.
Проф. др Александар Бауцал са београдског Филозофског факултета, Одељење психологије, примећује да сваки нормалан човек жели да се санкционише насиље, али додаје да код младих људи то треба чинити опрезно, да их не бисмо потпуно искључили из друштва, па и криминилизовали.
- Деца и млади су одраз друштвене климе какву смо ми, као одрасли, створили. Климе у којој постајете "фаца" када урадите нешто неприхватљиво. Сигурно да нисмо имали намеру да направимо такво друштво, али оно не може бити другачије када лош пример дајемо деци, када политичари вређају једни друге и када имамо насиље у ријалити програмима. Насилнике у школи је неопходно казнити, али и радити са њима, а посебно са родитељима. Када бисмо имали ефикасније правосуђе, овакви случајеви били би брзо санкционисани и самим тим деловали превентивно - каже Бауцал.
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (7)