ГРОБОВИ УМОРЕНЕ СРПСКЕ ДЕЦЕ И У НОРВЕШКОЈ: Снимаће се документарац о страдању наших најмлађих сународника у нацистичким логорима
ПОСЛЕ великог успеха документарног филма "Логор смрти у Карашјоку" о страдању Срба у норвешким логорима, следеће године почеће снимање новог, посвећеног страдању српске деце у нацистичким фабрикама смрти на тлу ове скандинавске земље.

Фото Хрватски институт за повијест
Како за "Новости" каже продуцент Бранко Димовић Димески, филм ће бити рађен у копродукцији Србије и Норвешке.
- Када смо припремали први филм, био сам шокиран бројем деце чија сам имена видео на списку страдалих, а током разговора са потомцима страдалих логораша, истраживање је употпуњено и још тада смо знали да умореној српској деци у Норвешкој не можемо посветити неколико минута првог филма. То завређује много већу пажњу - каже Димовић.
Ова истраживања показују да је у Норвешку "на рад у логоре" послато више од стотину српске деце. Еминентни историчари из Србије и Норвешке који ће сарађивати на овом пројекту, после 80 година од страдања, приказаће и да су страдала и деца млађа од 16 година, као и да ти млади животи нису само број на тужном списку.

Бранко Димески, Фото Приватна архива
- Постоји велико интересовање потомака да се истина о страдању њихових предака не препусти забораву. Врло прецизно усташке и нацистичке власти извршиле су геноцид над недужним народом у тадашњој НДХ. Злогласни логор у Земуну налазио се на територији тадашње НДХ, под командом немачких војних структура, надлежних за окупирану Србију - каже Димовић.
Карл Петерсен из немачке команде за радну снагу у НДХ, у свом извештају од 20. јула 1942. наводи да је издвојио 3.935 мушкараца, 3.255 жена и више од 400 деце, који су затим послати на рад у Немачу и Норвешку. Били су то Срби, одведени из својих кућа. У Норвешку је послато 102 деце од којих је 32 уморено, а најмлађи међу њима имао је само 12 година.

Фото Норвешки музеј "крвавог пута"
ПЕТАР ЈЕ ИМАО САМО 12 ГОДИНА
ОД 32 деце страдале у норвешким логорима током Другог светског рата, нови документарни филм говориће о 31. Према званичним подацима, најмлађи логораш био је Петар Малбаша из села Млака у општини Јасеновац. Он је једини којег нема на списку страдалих јер је према неким изворима, ипак, преживео, али тренутно нема детаљнијих података о томе где је наставио живот после ослобођења.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)