ЧУВАР ИСТОРИЈЕ ЛЕВЧА: Горан Јовановић има јединствену збирку докумената из 19. и 20. века (ФОТО)

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

04. 01. 2023. у 22:16

ГОРАН Јовановић Кемиш из Бара код Рековца има збирку разних докумената из 19. и 20 века из којих се види како се некада трговало, судило, уговарало…

ЧУВАР ИСТОРИЈЕ ЛЕВЧА: Горан Јовановић има јединствену збирку докумената из 19. и 20. века  (ФОТО)

Фото:З.Глигоријевић

Ту су признанице, квите, уговори, пресуде, фотографије, писма, пореске и ђачке књижице… Јовановић их љубоморно чува, јер они много казују о негдашњем Левчу, обичајима и историји. Други су му драги, јер су му их поклонили поклањали Рековчани који више нису живи, а неке ствари је спасао заборава, јер их је налазио у напуштеним кућама.

- Поштар сам у овим крајевима већ више од три деценије. Сви се међусобно познајемо. Знајући да ћу да сачувам фотографије, списе и разна документа, људи су ми их поклањали. Најзанимљивија ми је пресуда из 1907. године у којој се наводи да је потребно да се Миосав Алексић „закуне да није сам побијао ниједну белегу, већ да су оне од оца му остале“. То говори да тада ценила реч. Уговор из 1912. године о продају забрана доказује да је он важио само уз потписе сведока и да није морао нигде да се оверава... – објашњава Јовановић за „Новости“.

Издваја и ђачку књижицу из доба Краљевине Југославије, бонове за храну, у народу познате као тачкице, потврду да је неки Рековчанин писао краљу, наредбе ондашње власти да после стриже тај и тај тежак мора да преда вуну...

- Фотографија само једног разреда школе у Сиљевици из 1932. године, која је била осморазредна, па четвороразредна, показује колико је тада било ђака, а самим тим и мештана. Та школа угашена је пре две деценије. Занимљива је и објава из 1889. године да се „редов чете другог батаљона Стевана Бошњаковића из Ратковића, среза Левачког, према наредби команданта дивизије пушта кући на привремени отпуст“... – додаје Јовановић.

Од нашег саговорника многи су хтели да откупе нека документа, али он није желео да их прода, јер су она део историје левачког краја. Јовановић је из старих кућа сакупљао и етно предмете које је изложио на зиду помоћне зграде. Међу најстаријим, више од 120 година, су пегла и маказе за стрижу оваца.

ПРИПОВЕДАЧ

Јовановић не само што познаје сваку особу у целој општини, многе њихове претке и све потомке, зна и многа предања о овом крају. Једно од њих је о Муслији, турском порезнику, који је сакупљао харач по Дулену и Пчелицама.

- Допала му се девојка Анђелија која је била другом обећана. Муслија је сазнао о ком младићу је реч и убио га на правди Бога. Побратим младића, познат само као Радојица из Велике Пчелице, данима је чекао Муслију у шуми. Једног дана га је убио и сахранио на тромеђи села Доброселице, Дулана и Сиљевице, како ниједно село не би носило проклетство због проливене крви. Цео потес носи име Муслија, али никада се није тачно сазнало где је сахрањен – приповеда Јовановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

(МАПА) ПУТИН ВЕЋ НАЦРТАО НОВУ МЕТУ У ДОЊЕЦКУ: Пада кључни украјински град, Руси напредују у Торецку - муке за Кијев тек долазе

РУСКЕ трупе напредовале су у Торецку, кључном логистичком чворишту Украјине и главној тактичкој мети Москве у региону Доњецка, према украјинском каналу "Дип стејт".

15. 10. 2024. у 19:38

ШТА СЕ ДЕСИЛО НЕПОСРЕДНО ПРЕД СМРТ ЗУКОРЛИЋА: Проговорио отац покојног муфтије - видели се четири сата пре: Мени сузе иду, а она...

ШТА СЕ ДЕСИЛО НЕПОСРЕДНО ПРЕД СМРТ ЗУКОРЛИЋА: Проговорио отац покојног муфтије - видели се четири сата пре: "Мени сузе иду, а она..."

ОТАЦ покојног народног посланика у Скупштини Србије и муфтије Муамера Зукорлића, хаџи Мехдија Зукорлић, испричао је до сада непознате детаље из живота свога сина.

17. 10. 2024. у 18:29

Коментари (0)

ПОВРАТАК ОТПИСАНОГ: Вавринка је одувао Рубљова за полуфинале Стокхолма (ВИДЕО)