ДВЕ ШКОЛЕ У ВРШЦУ НАЗВАНЕ ПО СУПРУЖНИЦИМА: Знате имена ових револуционара, али не и да су били у браку
БОРИСЛАВ Петров Браца и Олга Петров Радишић, чија имена носе гимназија и једна основна школа у Вршцу, били су револуционари у Другом светском рату, а мало је познато да су били и – супружници.

Фото: Ј.Ј.Баљак/Wikipedia
Упознали су се као млади Скојевци, који су били веома активни у илегалном штампању комунистичког пропагандног материјала. Били су учесници Народноослободилачког рата, а убијени су 1942. године у размаку од два месеца. Имали су свега 21 годину.
Борислав Петров Браца (1921-1942) рођен је у Босанском броду, али се са породицом доселио у Вршац када му је било две године. Ту је завршио основну школу и гимназију, која је много година после његове смрти понела управо његово име.

Фото: Ј.Ј.Баљак/Wикипедиа
Био је члан Покрајинског комитета Савеза комунистичке омладине Југославије за Војводину и организатор партијске технике у јужном Банату. Био је и студент права у Београду.
Када је 1941. Краљевина Југославија била окупирана, живео је у дубокој илегали, вршећи све обавезе и дужности које је тражила његова функција. Ипак, почетком марта 1942. окупатор је дознао за његово илегално боравиште на периферији Панчева. Опколио је кућу, а Браца је у размени ватре страдао на лицу места. Његова рођена сестра Јелисавета Беба Петров и Славко Томић Станко истог дана су у болници преминули од последица тешког рањавања.
Олга Петров, рођено Радишић (1920-1942), рођена је у селу Баранда код Панчева. У Вршац је дошла када је уписала Учитељску школу, у којој је и приступила СКОЈ-у. По дипломирању, запослила се као учитељица у родној Баранди. Тада се и удала за Брацу Петрова и постала члан Комунистичке партије Југославије.

Фото: Ј.Ј.Баљак/Wикипедиа
Више пута била је хапшена и мучена због поседовања илегалног партијског материјала, али је сваки пут била пуштена због недостатка доказа. Њена кућа у Баранди је због тога стално била под присмотром, па је илегално почела да ради у панчевачком селу Црепаја.
Године 1941. окупатори су опколили црепајску кућу. Олга је рањена у размени ватре, али је успела да побегне. Сакрила се у Баранди код познаника, који ју је, међутим, издао због награде од 25.000 динара. Пребачена је тада у истражни затвор у Бечкереку (данашњи Зрењанин), у ком је најстрашније мучена шест месеци – вешали су је за косу, пекли месо на ногама, повређивали старе ране…
Својом крвљу је на зиду затворске ћелије написала: „Поносно умирем за КПЈ“. Стрељана је у Јајинцима маја 1942. године, а за народног хероја проглашена је 1953. године.
Једна од пет основних школа у Вршцу, која се налази преко пута римокатоличке цркве, названа је њеним именом 1955. године.
БОНУС ВИДЕО: ВРТУ ПОД ЗАШТИТОМ ДРЖАВЕ ВРАЋАЈУ МЛАДОСТ - Први пут после 75 година обнова градског парка у Вршцу
Препоручујемо

"ЈУЖНИ ВЕТАР ЈЕ НЕШТО ПОСЕБНО": Мики Манојловић у јавности након дужег времена (ВИДЕО)
25. 02. 2023. у 21:26

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)