КАКО ДА ПРЕЖИВИТЕ ДОЛАЗАК "ЛУЦИФЕРА": Ускоро нас очекује прави врели талас из Африке - стручњаци саветују како да се заштитимо
МЕТЕОРОЛОЗИ су најавили да ће ове седмице бити промењиво време, повремено уз кишу и пљускове, и температуре ће у односу на претходна два дана бити у паду, међутим, већ за недељу дана се очекује нови топлотни талас који ће повећати знатно живу у термометру, и до +40 степени, а на то ће највећи утицај имати прилив топлог афричког ваздуха и антициклона по имену “Луцифер”.

Фото: Танјуг
Високе температуре могу да утичу на физичко и психичко здравље, и да се не би осећали изнурено, малаксало, декоцентрисано, у Центру за промоцију здравља суботичког Завода за јавно здравље, саветују да је неопходно направити пријатну микро климу у простору у којем боравимо, пише "Блиц".
Правилно и рационално коришћење
Специјалиста социјалне медицине Зорице В. Драгаш подсећа да је последњих година временска прогноза све значајнија информација у нашем свакодневном животу.
- Пријатна микро клима се остварује проветравањем ноћу, постављањем застора дању, ролетни, припремом хране и кувањем предвече, а уколико је заиста потребно и правилним коришћењем клима уређаја. Коришћење ових уређаја треба да буде рационално и корисно је да се простор хлади када нико не борави у њему. Најбоље је када су клима уређаји постављени тако да омогућавају индиректно хлађење простора – каже др Зорица В. Драгаш.
Обавезно је поштовање температурне разлике између климатизоване и неклиматизоване средине, која не сме да буде већа од 5 до 7 степени Целзијуса, или према неким ауторима од 8 до 10 степени.
Квалитет ваздуха
- Такође је потребно поштовање периода за аклиматизацију особе. Треба избегавати нагле промене температуре ваздуха због честих и наглих прелазака из климатизованих у неклиматизоване просторије, или у спољашњу средину. Квалитет ваздуха је веома важан, како микроклиматски, влажност и температуре, тако и микробиолошки, бактерије, вируси, гљивице. Хигијена простора је веома важна, пошто струјање ваздуха подиже прашину, па су могуће алергијске реакције или инфекције дисајних путева. Редовно одржавање, чишћење, прање, дезинфекција, и сервисирање, замена филтера, је такође битна да клима уређај не би био ризик за здравље – закључује др Драгаш.
Препоручујемо

ВИКЕНД ГУЖВЕ НЕ ЈЕЊАВАЈУ: Чекање у колони на граничним прелазима траје и по сат времена
08. 07. 2023. у 12:19

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (3)