ГРАДИЛИ ПУТЕВЕ И ПРУГЕ, А УМИРАЛИ ОД ГЛАДИ И УМОРА: На српском гробљу у Кастелану откривен споменик Ссрбима страдалим у Великом рату
ПОКРАЈИНА Тренто (Трентино), на северу Италије, чије је седиште град Роверето, који се назива престоницом мира, и у чијој близини се налази сеоце Кастелано, са свега 800 житеља, било је место робовања за стотине Срба током Првог светског рата. Многи од њих су овде оставили животе - рекао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, приликом посете овом месту, где је откривен споменик страдалим Србима.

Фото промо
- Испод планинских врхова, који премашују 2.000 метара, открили смо таблу са називом "Српска стаза". То је стаза коју су Срби као ратни заробљеници, како из Краљевине Србије, тако и из Босне и Херцеговине, Лике и Северне Далмације, осуђени на принудни рад само зато што су припадали српском народу, пролазили и многи од њих ту и скончали. До данас није било обележја о њиховом страдању - казао је Селаковић.
Испод врха од 2.059 метара налази се локалитет који мештани називају - Српско гробље. На Српском гробљу овог викенда подигнут је споменик и у њега уклесане речи, којима ће, по речима министра, ти наши људи бити сачувани од заборава.
- До прошле године за њих нисмо знали, као ни за Српску стазу и Српско гробље, али су двојица вредних Италијана, Маурицио и Клаудио, двојица историчара, чланова локалног историјског друштва, сачували причу од заборава и чак извршили истраживања метал-детекторима на месту гробља. По нађеним новчићима, токама од каишева, дугмићима са одела, утврдили су да ту почивају српски војници из Првог светског рата - додао је Селаковић.
Недалеко од "града мира", налази се спомен-костурница са сачуваним посмртним остацима 22.000 аустроугарских, италијанских и чехословачких војника из Првог светског рата. Кроз овај град, наиме, пролазила је линија Северно-италијанског фронта.

Фото промо
- Овде се налази и велико звоно, како мештани кажу, највеће покретно звоно на свету, које сваке недеље, лети у 9.30, а зими у 8.30, откуцава 100 пута у славу свих страдалих у свим ратовима у свету. То звоно је направљено 1924. године, крштено 1925. и тада названо Марија Долорес. Јединствено је по томе што је изливено од топовских цеви свих војски, учесница у Првом светском рату. Дакле, у њега су изливене и топовске цеви које су припадале Краљевини Србији. У част наше посете и у част палих српских јунака, направљен је изузетак, па је звонило овога пута тачно у подне - казао је Селаковић.
Он је у суботу положио венац код Капеле палих бораца и спомен-плоче, у Кастелану и тада објаснио да српски заточеници, доведени на принудни рад, нису били само војни заробљеници, већ и цивили, Срби који су живели на подручју Аустроугарске.
Они су обављали тешке физичке радове, а умирали су од глади, исцрпљености, зараза и смрзавања под снежним лавинама. Већина њихових потомака доскоро није знала где почивају.
Многи Срби су током Великог рата интернирани у заробљеничке логоре у Аустроугарску, Немачку, Бугарску и Турску. Логори у Италији и Турској служили су за тежак принудни рад. Само у 1916. години, у радним одељењима у Тиролу, било је ангажовано више од 8.000 заробљених српских војника. У Кастелану, Срби су били заточени у локалном замку и школској згради. Радили су на транспорту муниције, прављењу наоружања, изградњи и одржавању путева, изградњи железнице и жичара, на њивама и имањима, а услови у којима су живели били су нехумани. Чак је забележена једна побуна 1916, која је угушена бруталношћу чувара.

Фото промо
Државна комеморација
ИНИЦИРАЋУ да комеморација у Кастелану постане државни догађај, који ћемо као држава обележавати сваке године, поручио је министар Селаковић. Споменик на Српском гробљу подигло је Министарство уз подршку регије Трентино Алто Адиђе и Општине Вила Лагарина.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (1)