УВОДИ СЕ ПОКРЕТНИ БАНКАРСКИ ШАЛТЕР: У Скупштини представљена Стратегија за унапређење положаја старијих за период од 2024. до 2030.
ЦИЉ Предлога стратегије за унапређење положаја старијих особа у Србији за период од 2024. до 2030. године јесте побољшање квалитета њиховог живота, поручила је министарка за бригу о породици и демографију професор др Дарија Кисић на јавној расправи о овом документу у Дому Народне скупштине. Стратегија предвиђа разне новине, између осталог, "покретни банкарски шалтер" за рурална подручја.

FOTO: Arhiva novosti
Како је Кисићева подсетила, удео старијих од 65 година у укупном становништву наше земље је 22,1 одсто, што значи да је у овој категорији више него сваки пети становник. Највремешније становништво живи у Шумадији и Западној Србији, где је просечна старост мушкараца 43,09, а жена 45,49 година, док је на нивоу целе земље - 43,8.
Са феноменом старења и смањењем радно способне популације, како је приметила министарка, суочене су све земље, па и најразвијене. У будућности ће за сваку од њих бити изазов да обезбеди одржив пензиони систем. Како се наводи у Предлогу Стратегије, у мају ове године, укупно 1.646.188 наших грађана примало је пензије, од чега старосне 1.081.594, инвалидске 236.404 и породичне 328.190.

Министарство за бригу о породици и демографију
- За разлику од неких претходних стратегија и акционих планова, који су били усмерени на институционални смештај старијих особа, наш предлог је усмерен ка активном и здравом старењу, међугенерацијској сарадњи и социјалној инклузији старијих - навела је Кисићева.
Између осталог, као посебни циљеви истакнути су: унапређење јавних услуга за људе у трећем добу, посебно у руралним подручјима, приступ програмима целоживотног учења, спортско-рекреативним и културним садржајима, унапређење волонтерских активности у локалним заједницама, унапређивање здравствене и социјалне заштите и превенције од насиља, повећање свести популације о потребама и могућностима старијих од 65.
ПОДРШКА УН
КИСИЋЕВА је указала да су Радну групу, која је израдила Предлог стратегије, чинили представници министарстава, цивилног друштва и академске заједнице, а поступак израде подржаo је Популациони фонд УН. Јавна расправа ће трајати до 15. августа.
Свака локална самоуправа мораће да успостави евиденцију о старијима без породичног старања, на основу које ће се израдити план помоћи и подршке. У Предлогу, осим "покретног банкарског шалтера" за рурална подручја, којим би се побољшала доступност поштанских и банкарских услуга, помиње се и унапређење јавног превоза ка селима, адаптација јавних објеката тако да буду приступачни старијима са инвалидитетом, помоћ и подршка породицама које брину о старијим члановима домаћинства, вежбање дигиталне писмености, овладавање новим медијима комуникације...

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)