ДОКАЗИ О 80 ГОДИНА СТРАВИЧНИХ ЗЛОЧИНА: Грађа о геноциду над Србима у НДХ размењена на дан "Олује" и масакра у пребиловцима
НИСУ случајно челници Историјског музеја Србије, Музеја жртава геноцида и Фондације Музеја жртава геноцида потписали Уговор о размени историјске грађе и Уговор о поклону баш 4. августа. Како су истакли директорка Историјског музеја Душица Бојић и директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић, с обзиром на значај ове грађе изабран је дан када је, пре 28 година, спроведен највећи егзодус Срба из Хрватске, у Олуји, и дан када је пре 82 године почео нечувен покољ Срба у НДХ, у Пребиловцима.

Фото: D. Milovanović
Усташе су од 4. до 11. августа 1941. убиле више од 800 од укупно 994 Срба из села Пребиловци, углавном жена, деце и стараца. Ретки преживели сведочили су да су вадили бебе из колевки и разбијали им главе о зидове наочиглед мајки, као и да су силовали девојчице од 12 и 15 година. Већина људи, а међу њима 237 деце, жива је бачена у јаму Голубинку, док су остали убијени на лицу места. Педесет и четири српска домаћинства су заувек угашена, а у њихове куће досељени су Хрвати из Љубушког и Чапљинског среза.

Фото: D. Milovanović
Музеј жртава геноцида припрема сталну поставку у Пребиловцима, која би требало да буде отворена у августу 2024.

Фото: D. Milovanović
Ово је важно управо зато што је грађа коју је уговором Историјски музеј Србије даровао Музеју жртава геноцида везана за НДХ и усташке логоре, па се види континуитет злочина.
- ИМС уступљује Музеју жртава геноцида 100 телеграма Усташке надзорне службе из НДХ, од којих је десет послато из логора Јасеновац, а остало из сабирних центара из којих су логораши довођени у Јасеновац. Међу грађом су и три пријаве. Ове телеграме за незнатну надокнаду обезбедио нам је наш дугогодишњи сарадник Душан Витас, који је преминуо прошлог месеца, па су тако спашени од уништења и нестанка - рекла је Бојић.
Ристић је истакао да је између ове две установе први пут извршена размена покретних културних добара, као и да поменуте 103 јединице сведоче о геноциду над српским народом у НДХ.

Фото: D. Milovanović
- Музеј жртава геноцида и Фондација ће ИМС-у уступити 70 докумената и фотографија из времена Првог светског рата и између два рата, као и бисте војсковођа Првог српског устанка Станоја Главаша и Васе Чарапића, у техници патинираног гипса. Добра је пракса у свету да институције размењују грађу за коју нису тематски надлежне и одговорне. Грађа коју ћемо добити јесте од прворазредног историјског значаја и сведочи о геноциду - истакао је Ристић.
СВЕДОК "ОЛУЈЕ"
ЗА мене данашњи дан има изузетан значај јер сам била на граничном прелазу Сремска Рача у време "Олује", радећи за Документациони центар Комесаријата за избеглице. Видела сам децу како довозе на тракторима своје породице, старе, људе који су све изгубили, рекла је Душица Бојић.
Из телеграма, како су "Новости", раније објавиле, виде се усташки налози за хапшење деце и стараца, који по женевској конвенцији никако не могу бити ратни заробљеници.
Станко Дебељаковић, директор Фондације, оценио је да потез два музеја и фондације може мотивисати остале институције на овакав вид сарадње у корист државе.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (2)