ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ БАТУТА: У Србији регистровано 10 случајева грознице Западног Нила
ИНСТИТУТУ за јавно здравље Србије Др Милан Јовановић Батут објавио данас да је у овој години регистровано укупно 10 случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији.

Фото: В. Данилов
У саопштењу се прецизира да су оболеле особе, код којих је до јучерашњег дана потврђен тај вирус, са територије Јужнобачког, Западнобачког, Севернобачког, Севернобанатског, Јужнобанатског и Сремског округа, као и да је једна заражена особа допутовала из Немачке.
Код пацијенткиње хоспитализоване у Клиничком центру Ниш, а код које је постављена сумња на оболевање од грознице Западног Нила, у току је додатна лабораторијска дијагностика у циљу потврде оболевања.
Батут наводи да су оболеле особе доминантно мушког пола, просечне старости око 65 година, а да је већина њих, 80 одсто, имала неки коморбидите, најчешће дијабетес и хипертензију. Сви до сада потврђени случајеви имају неки од облика неуроинвазивне форме болести (менингитис или енцефалитис) и налазе се на болничком лечењу. Из Батута додају да је до 2. августа државама Европске уније (ЕУ) и Европске економске заједнице (ЕЕЗ) пријављен 41 случај оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији и то 26 у Италији, 11 у Грчкој, три у Француској и један у Мађарској.
Регистрована су и три смртна исхода који се могу довести у везу са грозницом Западног Нила, два у Грчкој и један у Италији. Како се наводи, грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца, а главни преносилац вируса Западног Нила је Цулеx пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас.
Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра. Батут у циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, препоручује употребу репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном, ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје, а препоручује се да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.
Препоручује се и избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору, употреба заштитне мреже против комараца, редукција броја комараца у затвореном простору, боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен, као и избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.
Додаје се да се смањење броја комараца на отвореном постиже исушивањем извора стајаће воде и уклањањем старих гума.
БОНУС ВИДЕО: Брнабић: Да ли ће се у Словенији тражити смене политичара због елементарних непогода?
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)