УМЕСТО СУВЕНИРА, СА МОРА ДОНОСЕ СИФИЛИС! ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Велики број пацијената са овом полном болести
У ЛЕКАРСКИМ ординацијама бележи се пораст броја пацијената који траже помоћ због полно преносивих болести, а лекари упозоравају да ће до краја сезоне годишњих одмора тај број бити још већи.

Фото: Н.Живановић
Доктор Милан Бјекић, дерматовенеролог Завода за кожне и венеричне болести у Београду, за "Новости" каже да је сифилис најучесталија полна болест са којом се сусреће:
- Инфекција сифилисом је у тренду раста у последњих 10 година и тај раст је и даље константан. После сифилиса, најучесталија је хламидија, док је на трећем месту гонореја.
Наш саговорник наводи да се највећи број пацијената зарази током летњих месеци и одмора на разним дестинацијама, где многи не воде рачуна о заштити током ступања у полни однос.
- Први симптоми сифилиса су појава раница на полном органу које не боле и благи оток лимфних жлезда - подсећа др Бјекић. - Ови знаци болести се спонтано повлаче без лечења, и тада инфекција прелази у другу фазу када се јавља осип по трупу, рукама и стопалима. Највећи број пацијената долази на преглед баш у другој фази болести, јер су им почетне ранице избиле унутар усне дупље или вагиналне и аналне регије па су остале непримећене.

FOTO: Arhiva novosti
Да би лекар доказао да је реч о сифилису, довољан је узорак крви у којем се трага за антителима на ово обољење. Ову анализу могуће је добити о трошку редовног здравственог осигурања. Када је о хламидији и гонореји реч, упут за тестирање на ове инфекције може се добити код изабраног лекара и такође се анализа финансира о трошку државног осигурања.
- Период када ће се испољити знаци заразе сифилисом трају од три недеље до 90 дана - појашњава др Бјекић. - Дакле, сви они који након двадесетак дана после ризичног контакта примене неке промене, пре свега на својим гениталијама, требало би да потраже помоћ лекара.
У Србији је током 2021. године званично регистровано 238 инфицираних сифилисом, иако су многи сматрали "да је то болест која је отишла у историју".
- У целом свету је тренд раста инфекције сифилиса, па је тако и у нашој земљи - каже др Бјекић и указује да тренутно није могуће да се утврди одакле нам долази највећи број инфицираних.
Претња и ХП вируси
ДОКТОР Бјекић напомиње да не би требало да се занемари ни инфекција хуманим папилома вирусима (ХПВ) чија је најчешћа последица, како истиче, појава брадавица у генитално-аналној регији. Међутим, ови вируси могу дуго година да остану прикривени у телу и да буду последица развоја карцинома. Србија је из тог разлога прошле године увела бесплатну вакцинацију деце од 9 до 19 година ХПВ вакцином.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)