ПРИШТИНА НЕ ОТКРИВА УБИЦЕ СРПСКИХ НОВИНАРА: Канцеларија за КиМ поводом 25 година од отмице Ђуре Славуја и Ранка Перенића

Војислава Црњански

21. 08. 2023. у 15:16

НА данашњи дан, пре 25 година, на путу Ораховац ‒ Велика Хоча отети су новинари Радија Приштина Ђуро Славуј и Ранко Перенић, док су били на радном задатку и кренули да извештавају о отетим монасима из манастира Свети Врачи у Зочишту.

ПРИШТИНА НЕ ОТКРИВА УБИЦЕ СРПСКИХ НОВИНАРА: Канцеларија за КиМ поводом 25 година од отмице Ђуре Славуја и Ранка Перенића

Фото Tanjug

Како подсећа Канцеларија за КиМ, њихови отмичари до данас нису идентификовани и кажњени, а "породице отетих новинара, колеге и цела јавност, четврт века чекају на истину и правду, што представља још једну мрљу на образу оних који су позвани да се старају о правди и владавини права у покрајини".

- Славуј и Перенић отети су зато што су радили свој посао, али пре свега зато што су Срби, а њихова отмица требало је да покаже преосталим Србима у Ораховцу, али и на целом КиМ, каква судбина чека српски народ у покрајини. Такође, подсећамо да је спомен-обележје, постављено на путу Ораховац ‒ Велика Хоча, на месту где су последњи пут виђени Ђуро Славуј и Ранко Перенић, до сада рушено осам пута - кажу у Канцеларији за КиМ, и подсећају да нису расветљене ни друге отмице и убиства новинара на Косову и Метохији.

Љубомир Кнежевић, новинар приштинског "Јединства" и дописник "Политике", отет је 6. маја 1999. године код Вучитрна; Александар Симовић, новинар и преводилац, нестао је 21. августа 1999. године у Приштини; Марјан Мелонаши, новинар српске редакције "Радио Косова", нестао је 9. септембра 2000. године у Приштини; Момир Стокућа, фото-репортер, убијен је 21. септембра 1999. године у породичној кући у центру Приштине; Миле Буљевић, радник обезбеђења у "Телевизији Приштина", киднапован је у јуну 1999. године испред Избегличког центра у Приштини.

УНС

Спомен-плоча осам пута уништавана

Канцеларија за Косово и Метохију поново је позвала Еулекс и све надлежне међународне и локалне институције да обнове истрагу и пронађу и процесуирају починиоце овог злочина, као и починиоце осталих нерасветљених злочина над новинарима и српским народом на КиМ. Како наводе, новинари који извештавају на српском језику на Косову и Метохији и данас се суочавају са бројним проблемима у раду, претњама и опструкцијама власти из Приштине, као и забранама да обављају своју професију на простору покрајине.

- Очекујемо да међународне институције на КиМ, сходно свом мандату, пруже заштиту новинарима и обезбеде им безбедност и цивилизоване услове за рад. Канцеларија ће наставити да у контакту са свим центрима утицаја на Косову и Метохији тражи расветљавање овог и свих осталих злочина и указује на тежак положај српског народа у покрајини - наводе у овој канцеларији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта