УЗБУНА ДО ПРОНАЛАСКА ДЕТЕТА: За две недеље у Србији стартује систем "Амбер алерт" - ево како ће да функционише
ЗА две недеље, тачније 1. новембра, у Србији на снагу ступа начин јавног обавештавања о нестанку малолетника познат као "Амбер алерт", који ће се у нашој земљи звати "Пронађи ме".
Електронски медији биће дужни да прекину програм и емитују информацију о нестанку одмах пошто полиција покрене систем и достави им податке. Како за "Новости" објашњава Игор Јурић, из Центра за несталу и злостављану децу, обавештење мора да буде приказано у идентичном облику како га је доставио МУП и да траје најмање 20 секунди.
- У првих осам сати медији ће емитовати на 30 минута оно што им МУП пошаље: фотографију са основним подацима детета и додатним детаљима, ако се зна где је и када последњи пут виђено, шта је носило на себи, има ли неку карактеристику попут ожиљка - каже Јурић.
После осам сати, све до истека два дана, емитер је дужан да исто обавештење објављује на сат времена, уз евентуалне допуне, ако их полиција пошаље. Након 48 сати престаје обавеза за медије, а полиција наставља истрагу.
У тренутку када стигне информација МУП-а да је малолетник пронађен, медиј без одлагања прекида објављивање обавештења о нестанку и јавља да је нађен. Такође одмах брише све личне податке о несталом лицу.
Када су у питању сајтови, према Јурићевим речима, они морају да објаве информацију о нестанку и проналажењу, али не морају то да чине на 30 или 60 минута. Њихова једина обавеза је да слика и подаци остану видљиви све док МУП не јави да се потрага окончава, после чега их уклањају из архиве.
- И мобилни оператери ће морати да шаљу СМС поруке корисницима о нестанку малолетне особе са линком до сајта МУП, на ком ће бити фотографија - додаје Јурић. - У првој фази, објаве о нестанку биће видно истакнуте и на аутобуским и железничким станицама, као и на аеродрому "Никола Тесла". У другој фази, ову обавезу имаће и бензинске пумпе, маркетиншке агенције које држе билборде, тржни центри.
Друштвене мреже засада неће бити укључиване у систем "Пронађи ме", пошто нису имале постављене одговорне особе које би могле да гарантују да ће се подаци о малолетнику када престане потрага уклонити из архиве. Међутим, како тврди Јурић, у току су преговори МУП са представницима Мете, која држи платформе "Инстаграм" и "Фејсбук", као и са "Вајбером". Они би могли да се укључе у другу фазу пројекта, за годину дана.
Систем "Пронађи ме" неће се активирати за сваким несталим дететом. МУП ће објавити све околности у којима се обавезно активира, а Јурић открива да ће то свакако бити уколико је малишан млађи од седам година, ако има неки облик инвалидитета или интелектуалних потешкоћа, као и ако се поуздано зна да је жртва кривичног дела отмице.
- Процене су да ће се систем покретати једном или два пута годишње, таква је статистика и у осталим државама које га имају - додаје Јурић, и каже да би било драгоцено да се и друге земље бивше Југославије укључе и уведу га. - Ово је прилика да се удружимо и у неком тренутку објединимо систем ради лакшег проналажења деце, па ако оно нестане у Београду, да га траже и у Скопљу и у Љубљани, а ако нестане у Загребу, да га тражимо у Београду и у Сарајеву.
У Србији годишње нестане између 1.300 и 1.500 деце. Прошле године је то било 1.523, од чега петоро није нађено!
СВАКО ШЕСТО ЖРТВА
- СВАКО шесто дете које оде само, побегло је зато што је жртва манипулације или насиља, па и сексуалног злостављања - каже Јурић. - Зато би грађани требало да се уздрже од негативних коментара на мрежама када се дете врати, јер никада не знамо позадину нестанка, а лоши коментари појачавају трауму.
У највећем броју случајева деца беже из породица, од хранитеља или из установа због оцена, љубавних проблема, депресије или зато што су злостављана. Некада је у питању трговина људима, а некада их продају родитељи због раних бракова.
Препоручујемо
И ОТАЦ КРЕЋЕ ЗА БЕРЛИН ДА ГА ТРАЖИ: Мајка несталог Димитрија (20) за "Новости" - Није понео мобилни, само пасош
30. 07. 2023. у 21:41 >> 09:33
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
МНОГИ ЋЕ СЕ ИЗНЕНАДИТИ: Знате ли колико је висока Лепа Лукић?
ДА ли сте знали овај податак?
29. 12. 2024. у 10:36
Коментари (1)