ЗАШТИТА НАСЛЕЂА ГЕНЕРАЦИЈА БУДУћНОСТИ: Државни архив Србије поводом 125 година постојања доделио признања заслужнима
ДРЖАВНИ архив Србије прославио је јуче 125 година постојања, што је била прилика да се уруче признања заслужним појединцима и институцијама. Председник Србије Александар Вучић добио је Златну плакету за изузетан допринос очувању историјског памћења и ширење свести о значају архива и архивске грађе, као и за успостављање праксе приређивања изложби докумената Државног архива Србије приликом посета страних државника, док је за редовно праћење и професионално извештавање о раду Архива "Вечерњим новостима" додељена Сребрна плакета, која је уручена Милораду Вучелићу, главном и одговорном уреднику нашег листа.
- Београд је уз Беч и Истанбул најреферентнији међународни архивски центар за историју Балкана, а уз Москву, Лондон и Вашингтон, међународно најмеродавнији архивски центар за историју Покрета несврстаних и епоху Хладног рата - истакао је др Мирослав Перишић, директор Државног архива Србије. - Годинама нам се из света поручује да прошлост није важна, и да документа нису потребна зато што се све зна. Не смемо да наседамо на такве поруке. Добро знамо како изгледају архиви, музеји, библиотеке у тим државама. Водиља сваке озбиљне стратегије у култури, мора да буде: Заштити наслеђено, јер то је гаранција да ће бити заштићено и оно што данас настаје.
ДАРОДАВЦИ
ПРОТЕКЛИХ година Архиву Србије поклоњена су вредна документа, књиге и уметничка дела. Међу дародавцима су Ружица Ђинђић, Предраг Марковић, некадашњи председник Скупштине Србије, Душан Михајловић, бивши министар унутрашњих послова, композитор Ивана Стефановић, књижевница и новинарка Наташа Марковић, Богољуб Шијаковић, некадашњи министар вера, Владимир Вилић, бивши директор "Телекома Србија"... А, Миомир Гаталовић, унук сликарке Љубице Цуце Сокић недавно је даровао богату заоставштину својих предака.Поводом значајне годишњице, Архив Србије је доделио четири златне и 18 сребрних плакета. Међу добитницима су архиви Југославије, БиХ, Македоније, затим српске православне општине у Бечу и Трсту, Османски архив у Истанбулу, министар Никола Селаковић, амбасадори др Јасмина Митровић Марић, др Сима Аврамовић и други.
- Османски архив поседује више од 100.000 архивских докумената који се односе на Балкан. Ту грађу посматрамо као архивско наслеђе овог простора - нагласио је др Угур Унал, директор Генералне дирекције Државног архива Турске и додао да је највећи део дигитализоване грађе са простора Србије.
ПАПИР И МИКРОФИЛМ
- ТЕХНОЛОШКИ напредак доноси велике изазове архивистима и историчарима - нагласио је Перишић. - Дигитални свет донеће разноврсне олакшице, али, како народ каже, ватра је добар слуга а лош господар. Држава треба да нам помогне да сва електронска документа микрофилмујемо, јер је то у пракси једина доказана заштита архивске грађе од уништења. Ми, архивисти више верујемо папиру и микрофилму.
На свечаности су додељене традиционалне награде "Златна архива", др Јасмини Николић, директору пожаревачког архива и Велибору Тодорову, директору архива "Тимочка крајина", док су признање "Ђурђе И. Јеленић" за научни рад добили др Срђан Пирибатрић, др Смиља Марјановић Душанић и др Даница Поповић, уредници тематског зборника "Свети краљ Милутин: владар на раскршћу светова".
Изложбу "Уметничка збирка Државног архива Србије" отворио је Дејан Савић, саветник председника Србије. У уметничком делу програма учествовали су хор Дечјег културног центра Београд и Слободан Тркуља.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)