ЂЕКИЋУ ОРДЕН КРАЉА МИЛУТИНА: У згради Ректората синоћ је одржана свечаност поводом 101 године Задужбине Николе Спасића
СВЕ су задужбине у нашем народу претрпеле распеће. Оно што је био аманет оснивача, оно што су даровали, брутално је заустављено после Другог светског рата. Једним потписом многе задужбине су престале да чине оно због чега су основане. Али, добро се као феникс из пепела уздиже. Радује ме што је то био случај и са овом задужбином.

Foto: Zoran Jovanovic
Ово је синоћ рекао патријарх Порфирије на свечаности поводом доделе ордена Светог краља Милутина Задужбини Николе Спасића у Свечаној сали Ректората. Патријарх је ово знамење уручио Војину Ђекићу, управитељу Задужбине за допринос нашем народу и СПЦ.
- Упркос искушењима и препрекама, оно што је неко из срца и џепа дао треба да дође свом народу - наставио је патријарх Порфирије. - Задужбинарство је израз јеванђеља и хришћанског опредељења. То су знали Немањићи, Лазаревићи, Бранковићи, наши епископи... Свуда су њихове задужбине. Велики су задужбинари и сви који су део идеје коју је установио Никола Спасић и чине све да његово дело не пропадне.
Орден је назван по краљу Стефану Урошу II Милутину, српском средњовековном владару и највећем ктитору из династије Немањића. Ђекић се захвалио патријарху на ордену који је доделио Задужбини:
- Ово признање је за нас посебно важно јер се даје великим ктиторима и добротворима - рекао је Ђекић захваљујући се патријарху на ордену који је Задужбина добила поводом 101 године постојања.
Имовина
Задужбини ни после девет година од доношења Закона о враћању имовине и обештећењу није враћена целокупна имовина. У поступку реституције је нешто више од 1/3 одузетих некретнина, али процес реституције и враћања имовине уместо да одавно буде завршен, са протеком година се све више успорава и прекида.
Ђекић је подсетио да је у моменту оснивања, имовина Задужбине Николе Спасића по вредности била једнака или већа од Нобелове. После Спасићеве смрти, а према његовој жељи, саградила је Градску болницу у Београду 1935. године, која је у то време била најмодернија и лечила је само сиромашне грађане, болнице у Куманову и Крупњу, Дом за старе и изнемогле грађане у Књажевцу и Амфитеатар на Старом сајмишту. До Другог светског рата је остварила све налоге из тестамента, осим што није купила и даровала највеће звоно за Храм Светог Саве на Врачару, с обзиром на то да светња тада није била саграђена.
- Сви ови објекти представљају поклон Николе Спасића народу - истакао је Ђекић. - Задужбина је до Другог светског рата располагала својом имовином, а онда је 1959. године Комисија за национализацију Народног одбора општине Стари град преузела све зграде које су биле у њеном власништву. Из национализације је био изузет само део стана у Кнез Михаиловој 47, у коме је било седиште Задужбине. Пре десетак година почело је враћање имовине Задужбини и обештећење. Ми смо једина задужбина која је успела да врати две трећине своје имовине. Све остале задужбине нису успеле, а било их је ивше од 150 пре Другог светског рата.
Студенти
НА свечаности су додељене награде најбољим студентима Медицинског и Пољопривредног факултета, које већ 29 година додељује Задужбина. Плакете и по 45.000 динара овог пута добили су: Ања Костадиновић, Сергеј Марјановић, Милош Мишић, Марта Милошевић, Давид Савић, Ана Вилимоновић, Мерјем Селмановић, Невена Бурсаћ, Катарина Гашић, Дамјан Јовановић, Наталија Недић, Никола Марковић, Тања Јовановић, Марија Здравковић и Мирјана Панић.
У уметничком делу програма учествовао је Павле Филиповић.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)