Код сваког здравственог проблема, важно је имати доброг савезника
ДИНАМИЧАН начин живота, физичка неактивност, неправилна исхрана, мањак сна, свакодневни стрес и друге непредвиђене ситуације, негативно утичу на тело и ум, нарушавајући нашу физичку, менталну и емоционалну равнотежу. То доприноси развоју различитих обољења и здравствених проблема, које могу постати хроничне уколико се не лече на време.
Нажалост, често занемарено док је присутно, здравље постаје непроцењиво благо када га угрозимо или изгубимо. Оно је нешто што се материјалним стварима не може купити, а веома је важно за квалитетан и испуњен живот. У савременом друштву где су бројна искушења свакодневног живота велика, брига о сопственом здрављу постаје озбиљна мисија. Зато је важно да за сваки здравствени изазов и проблем имамо одговарајућег савезника, који ће нам помоћи да опет „станемо на ноге“ и успешно се боримо са свим тешкоћама.
У даљем тексту, навешћемо неке од најактуелнијих здравствених проблема са којима се сусреће целокупна глобална популација, али и о томе који су ваши најоданији партнери доброг здравља.
Болови у леђима као највећи изазов модерног доба
Не постоји особа која барем једном није доживела бол или непријатност у кичменом делу. Болови у леђима представљају учестали здравствени проблем који погађа многе од нас, а често га увршћују у болест савременог друштва.
Од дуготрајног седења за рачунаром до подизања тешких предмета, леђа су често изложена различитим напорима и притисцима, који укључују лоше држање, преоптерећење мишића, повреде диска или дегенеративне промене у кичменом стубу. Лоше навике у покрету и неактивност допринели су да појава болова у леђима буде широко распрострањена не само међу старијом популацијом, већ и међу младима.
Најбоља решења за здраву кичму и леђа која не боле су уједно и најбоља превентива правилне и јаке мускулатуре. Ту спада редовно вежбање првенствено фокусирано на јачање мишића стомака, које може пружити подршку кичменом стубу и смањити оптерећење на леђима. Одржавање правилног држања тела током седења, стајања и подизања терета, различите физиотерапије, масаже, као и топле и хладне облоге доводе до опуштања мишића, смањују упалне процесе, побољшавају циркулацију и помажу у рехабилитацији.
Ипак, сви ови третмани захтевају и потпуне промене у свакодневним навикама, вежбање и стручну подршку. Разумевање сопственог тела, његових потреба и адекватне бриге, отвара врата ка квалитетном животу без непријатности и ограничења.
Да ли велики кашаљ прети да постане још једна болест садашњице?
До скоро сматрана за искорењену болест, велики кашаљ је ове зиме постао најдоминантније и најозбиљније респираторно обољење које је захватило нашу земљу и суседе.
Иако је кашаљ често сматран уобичајеним симптомом прехладе, у случају великог кашља он може бити израженији, продорнији и дуготрајнији, у трајању од чак 100 дана или више од три месеца.
Симптоми великог кашља обухватају специфичне тегобе по којима ово обољење можете препознати:
- Бол у грлу
- Дуготрајно кашљање у било које доба дана
- Тешкоће приликом дисања
- Осећај тежине у плућима итд.
Код деце, велики кашаљ може изазвати умор и малаксалост, ослабљен апетит, мучнину, повраћање, отежано дисање, болове у грлу, као и упоран кашаљ који траје током целог дана. Јако је важно да уколико приметите ове симптоме, обавезно се јавите лекару ради детаљног прегледа и правилне дијагностике.
Велики кашаљ може имати различите узрочнике и може бити последица респираторних инфекција, алергијских реакција, пушења, изложености различитим иритирајућим супстанцама или се чак може јавити као симптом озбиљнијих обољења попут бронхитиса, пнеумоније или астме. Свакако је идентификација узрока важна како би се одредио одговарајући медицински третман.
Лечење великог кашља подразумева коришћење различитих антибиотских и антивирусних лекова, доста одмора, хидратације организма и унос топлих напитака и сирупа. Ипак, код ове болести, превенција игра велику улогу, а спроводи се вакцинацијом, избегавањем пушења и седењем у задимљеним и слабо проветрним просторијама, као и јачању имуног система.
За здрав дух и тело – апотеке као најближа подршка у очувању здравља
У мору различитих информација о здравом начину живота, уносу различитих витамина и минерала, као и правилном коришћењу различитих препарата, највећу подршку и тачне чињенице може нам пружити управо апотека.
Апотеке нису само места где преузимамо преписане лекове, оне су драгоцени извори корисних знања, који пружају адекватну подршку и савете о суплементацији и начину живота за очување добробити целокупне заједнице.
Како је понекад тешко обезбедити све потребне нутријенте из свакодневне исхране, различити витамини, минерали, биљни додаци и остали дијететски производи пружају добру прву линију одбране против различитих болести и побољшања општег здравља. Међутим, делотворност њиховог коришћења најчешће се везује за њихово правилно конзумирање, па ћете најтачније информације добити управо од искусних фармацеута, који су ту да образују људе о правилној употреби и дозирању лекова и суплемената, али и начинима превенције против разних обољења.
Ширење здравствене писмености и едукација о превентивним мерама јесте суштина очувања здравља, а апотеке су ваши главни савезници у тој важној борби.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)