ОД КАЗНИ ФУНКЦИОНЕРА ОКО 24 МИЛИОНА ДИНАРА: Агенција за спречавање корупције лане поднела 170 захтева за прекршајне поступке
КО има функцију, прима плату из државне касе, а избегне да пријави своју имовину или Агенцији за спречавање корупције достави нетачне и непотпуне податке, кажњава се по закону.
У пракси то изгледа овако: током прошле године несавесни и "заборавни" функционери добили су пресуде по којима су дужни да плате скоро 24 милиона динара.
Према подацима достаљеним "Новостима" из ове институције, Агенција је у 2023. години поднела 170 захтева за покретање прекршајног поступка, а због постојања основане сумње да су јавни функционери повредили прекршајне одредбе Закона о спречавању корупције или Закона о финансирању политичких активности.
- Највећи број захтева поднет је због тога што су јавни функционери поступали супротно одредбама чланова 68. и 69. Закона o спречавању корупције, односно због тога што извештаје о имовини и приходима нису подносили у прописаном року или су они били нетачни или непотпуни - прецизирају из ове институције.
Такви функционери су добијали дописе прекршајних судова, а на основу захтева и доказа које им је достављала Агенција. Највише поступака било је у Прекршајном суду у Београду, који је изрекао казне у износу од 13.051.000, а досад је наплаћено 3.389.000 динара. Прекршајни судови по Србији изрекли су казне од укупно 10.817.000 динара, а наплаћено је 6.819.714 динара.
Кад се сабере, из џепова функционера који су се огрешили о прописе у државну касу треба да се слије укупно 23.868.000 динара, а досад је "легло" око 10,2 милиона динара, и то само на основу поступака који су вођени током прошле године.
Међу кажњеним функционерима, истичу у Агенцији, подједнако су заступљени и они са локалног и они са републичког нивоа. Велики број захтева за покретање прекршајних поступака, наводе, поднет је против покрајинских секретара АП Војводине и секретара Градске управа Града Београда којима је изречен велики број новчаних казни.
На питање како оцењује учинак око кажњавања несавесних функционера у прошлој години, директор Агенције за спречавање корупције Дејан Дамњановић каже да има разлога за задовољство:
- Ови резултати заправо говоре о добро написаним захтевима за покретање прекршајног поступка с наше стране, који су поткрепљени доказима, а што је омогућило прекршајним судовима да ефикасно поступају и брже решавају предмете.
Дамњановић истиче да је све ово потврда става Агенције да је међусобна сарадња свих надлежних институција неопходна и да се једино на тај начин постиже циљ спречавања корупције као глобалног и локалног проблема сваког друштва који се против ње бори.
Обавезу имају и бивши
ЗАКОН о спречавању корупције обавезује све који ступе на јавну функцију да у року од 30 дана од дана избора, постављења или именовања, Агенцији поднесу извештај о својој имовини и приходима супружника или ванбрачног партнера, као и малолетне деце ако живе у истом домаћинству. Такође, и кад напусте положај имају рок од 30 дана да доставе извештаје о имовини, а према стању на дан престанка функције.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)