НЕОБИЧНО ВИСОКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ, ПА ЈОШ И ПОМЕРАЊЕ САТА: Стручњак објаснио како то може утицати на наше здравље, овај орган је најугроженији
НЕУОБИЧАЈЕНЕ временске прилике са веома високим температурама за крај марта, доводе до тога да се све више пацијената са кардиоваскуларним обољењима јавља Институту за кардиоваскуларне болести (ИКВБ) "Дедиње".
У петак увече на дежурно одељење за акутни инфаркт миокарда, за само два сата јавило се петоро пацијената, рекао је управник Клинике за кардиологију ИКВБ Дедиње Петар Оташевић.
Он је, у изјави за Танјуг поручио да су временске прилике тренутно отежавајућа околност како за кардиоваскуларне пацијенте, тако и за здраве грађане.
- Данас, 31 степен и то крајем марта заиста није уобичајено за наше поднебље. Ево као илустрација тога како утиче на организам. Институт за кардиоваскуларне болести Дедиње је био синоћ припреман за акутни инфаркт миокарда, а за два сата је дошло петоро болесника и то заиста није нормално и врло неуобичајено. Сам тај податак говори о томе како кардиоваскуларни болесници, али и здрави људи реагују на ове промене времена - нагласио је Оташевић.
Кардиолог упозорава и на то да нас у суботу на недељу очекује промена сата, што додатно може да утиче на организам.
- Иако се наизглед чини да промена од једног сата није велика, ипак свако од нас има неки унутрашњи ритам. Код посебно осетљивих грађана та промена од сат времена може довести до одређених проблема. Код здравих људи то је умор, немогућност концентрације и спавања, док код болесних последице могу бити веће и могу довести до скока крвног притиска, до болова у грудима… - појаснио је он.
Апеловао је на грађане да не узимају лекове на своју руку уколико осете било какве симптоме, било да се ради о редовној, прописаној терапији, или о превентивним дозама.
- То што се сат помера не значи да и ви треба да мењате сатницу узимања лекова на своју руку. Ако приметите да је дошло до повећања крвног притиска или до неких других тегоба, онда се јавите свом лекару, немојте да мењате своју дневну рутину што се тиче лекова на своју руку никако - поручује Оташевић.
Додаје да се код мањег броја пацијената деси да осете последице промене сата и после недељу дана.
- Ми у тој ситуацији делујемо пре свега саветом, ако видимо да је потребно променити време узимања редовне терапије, или уколико тегобе трају више дана, онда и потпуна промена терапије - објаснио је он.
Временске прилике су нам, оцењује кардиолог, већи проблем него промена сата.
Оташевић истиче да нагло отопљење времена може довести до поремећаја код пацијената који се слабије адаптирају на промене времена, а то су пре свега старији грађани и деца.
- Код старијих савет је да се избегава излажење на улицу у време када је најтоплије и уноси што више течности, али пре свега узимање терапије онако како је преписано. Они који имају висок притисак, сада може доћи до смањења и ту је опет савет грађанима да не смањују дозе лекова на своју руку, већ у консултацији са лекаром - закључује Оташевић.
БОНУС ВИДЕО: АНКЕТА: ШТА СЕ У ПРОЛЕЋЕ БУДИ
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)