ОТВОРИ КАТАЛОГ ДА ВИДИШ КАД ЈЕ НЕВРЕМЕ: Тим наших научника ради на пројекту који ће предвидети временске непогоде

Б. Борисављевић

04. 05. 2024. у 10:59

СУШЕ, поплаве, олује само су неке од екстремних временских појава које последњих година косе све пред собом, стварају огромну материјалну штету и узрокују бројне људске жртве. И Србија је на својој "кожи" осетила ћуд природе, а губици и штете од екстремних догађаја у нашој земљи од 2000. године процењени су на више од седам милијарди евра.

ОТВОРИ КАТАЛОГ ДА ВИДИШ КАД ЈЕ НЕВРЕМЕ: Тим наших научника ради на пројекту који ће предвидети временске непогоде

Фото. И. Маринковић

Тим младих научничника окупљених у пројекту "Екстремни Временски Догађаји у Србији - Анализа, Моделирање и Утицаји - EXTREMES", који финансира Фонд за науку у оквиру програма "Призма", планира да у наредне три године уради пројекцију како би, до краја века климатски екстреми били предвидиви и доступни у својеврсном каталогу, чиме би се значајно ублажили последице.

У разговору за "Вечерње новости" руководилац тима проф. др Владимир Ђурђевић, са Физичког факултета Универзитета у Београду, наводи да ће користити савремене и иновативне методолошке приступе и најновије технологије како би објасниили ове догађаје, њихов узрок, анализирали тренутне последице и могуће ризике у будућности. Поред класификације екстремних догађаја наш тим ће обезбедити и увид у будуће трендове ектремних догађаја који ће моћи да се користе у планирању стратешки значајних делатности као што су пољопривреда, јавно-здравље, заштита животне средине, видни ресурси, енергетика, инфраструктура, осигурање, туризам итд

ДИГИТАЛНИ АТЛАС

Чланови тима се баве областима нумеричке прогнозе и анализе времена, климом и климатским променама, симулацијом и анализом динамике и микрофизике облака. Поред искусних научника из ових области чине га и млади истраживачи.

Један од скорашњих резултата тима је израда првог Дигиталног атласа климе Србије.

- Један од приступа ће бити идентификација и испитивање значајних екстремних догађаја, уз коришћење система класификације синоптичких ситуација развијених за Србију, кроз анализу података добијених из осматрања, као и из нумеричких симулација климе - објашњава професор Ђурђевић. - Детаљна анализа конвективних облака и микрофизички процеса биће подржана коришћењем нумеричког модела за симулацију ових процеса.

У анализи ће се, између осталог користити и методе машинског учења и вештачке интелигенције. Циљ је развијање јединствене и комплетне базе података са информацијама о екстремним догађајима у Србији, који ће подржати различите секторске студије утицаја и процене ризика.

- Тим ће радити на томе да централни резултат пројекта буде јединствена база података креирана у облику који је лако разумљив и доступан за широку употребу почевши од научне заједнице, националних институцијаи локалних заједница па све до појединачних корисника - објашњава наш саговрник. - С обзиром на то да је интерпретација наших резултата веома значајна и за ширу јавност.

Кроз развој свеобухватне анализе екстремних метеоролошких и климатолошких догађаја, "EXTREMES" ће пружити кључне информације које ће омогућити корисницима, укључујући владу, локалне власти и истраживачке заједнице, процене ризика од катастрофа у будућности.

- Пројекат отвара и могућности за сарадњу са привредом кроз давање релевантних података и информација о екстремним временским и климатским догађајима у Србији - истиче професор Ђурђевић. - Биће подржани различити сектори нашег друштва, у смислу приступа производима који ће бити развијени, лако доступни и отворени за интеграцију у релевантне анализе, процене и истраживачке студије. Током радионица и консултација, они ће бити обликовани у сарадњи са потенцијалним корисницима како би се задовољиле њихове потребе, укључујући и заинтересоване стране из привреде, као што су пољопривреда, сектор производње енергије, инфраструктура, сектор осигурања.

Са друге стране собзиром на свеобухватни утицај који имају временски и климатски догађаји на људе, околину и инфраструктуру резултати који ће проистећи из пројекта "EXTREMES" биће корисни за грађанство у различитим областима и делатностима.

- Поред класификације екстремних догађаја наш тим ће обезбедити и увид у будуће трендове ектремних догађаја који ће се моћи користити у планирању стратешки значајних делатности као што су пољопривреда, јавно-здравље, заштита животне средине, видни ресурси, енергетика, инфраструктура, осигурање, туризам итд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)