СКЕНИРАЊЕ ПАСОША, ЛИЦА И ОТИСКА ПРСТА, ПА ПРЕКО ГРАНИЦЕ: Како ћемо путовати у земље ЕУ после 10. новембра када почиње примена ЕЕС система

На граничним прелазима у земље ЕУ, од 10. новембра, када почиње да се примењује дигитални систем управљања границама (ЕЕС) који у прошлости оставља печатирање пасоша, путници ће имати обавезу да сами скенирају своје путне исправе на терминалима пре него што пређу границу.

СКЕНИРАЊЕ ПАСОША, ЛИЦА И ОТИСКА ПРСТА, ПА ПРЕКО ГРАНИЦЕ: Како ћемо путовати у земље ЕУ после 10. новембра када почиње примена ЕЕС система

Foto: Printskrin/MUP

То неће важити за грађане који легално бораве у ЕУ или имају визу за дуги боравак, али већ сада се може наслутити како ће изгледати прелази на Батровцима и Бајакову где се овога лета, и без тих електронских провера, чекало и по четири сата у дугим колонама, на несносној врућини.

Цео систем је замишљен тако да олакша прелаз преко границе. Али, имајући у виду да ће се на посебним терминалима проверавати биометријски подаци, односно отисци прстију и аутентичност лица (фацијални запис), постоји бојазан да би то само још више могло да повећа редове на прелазима, нешто попут онога што се већ виђа на уласцима у САД. У Великој Британији се тако прибојавају да ли ће моћи да се испоштује возни ред "Јуростара" који пролази испод Ламанша. Иначе, скенирани дигитални подаци важиће три године и користиће се за више путовања у том периоду.

 После недавне најаве европске комесарке за унутрашње послове и миграције Илве Јохансон, приводе се крају припреме за стављање у функцију аутоматизованог електронског система за регистровање улазака и излазака путника.

Ово је резултат дугих преговора између Европске комисије, парламента и земаља чланица. То практично значи да ће све полицијске службе на свим граничним прелазима за излазак и улазак у ЕУ бити повезане у јединствени контролни систем очитавања података из путних исправа, после чега ударање штамбиља постаје сувишно.

Овај систем обухватаће друмске, ваздушне и морске путеве, односно све видове граничних прелазака. Тренутно се врши последња фаза испитивања система и обуке контролора. Све би, у принципу, требало да буде спремно до наведеног рока.   

Очитавањем пасоша ће се попуњавати датотека која у сваком тренутку може да открије када је и где особа раније путовала и да ли је евентуално прекршила дозволу за боравак на територији ЕУ. Према важећим законима, намерници из земаља којима није потребна виза, а то су и грађани Србије, имају право боравка од 90 дана у року од шест месеци.

У Бриселу обећавају да ће се истовремено максимално заштити тајност личних података. На томе је нарочито последњих година инсистирао Европски палрамент. Подаци ће се чувати три године.

И док за једне то значи олакшавање путовања, за друге то представља и опроштај од носталгичне навике да праве колекцију печата са путовања. За утеху, то ће важити само када је ЕУ у питању. 

ЕЕС је требало иницијално да ступи на снагу још 2022. године, али се наишло на многобројне препреке, услед информатичких проблема и кашњења у постављању аутоматских читача на свим међународним друмским, морским и ваздушним прелазима за шенгенски простор.

ЕУ на овај начин жели да се додатно обезбеди, попут САД или Аустралије који то већ примењују, од малверзација, кршења закона, шверца и илегалне имиграције. Овом модернизацијом циља се и разотркивање лажних докумената. У Бриселу наглашавају да се тиме у исти мах побољшавају слободе, безбедност и правда.

Према речима комесарке Јохансон, проше године ЕУ је посетило око 700 милиона људи. Међу њима свакако су се провукли и они који нису имали најбоље намере када је реч о европском законодавству, а сада би то требало да буде много теже.

ЗА ПОЛА ГОДИНЕ И ЕТИАС

Ступање на снагу интегрисаног система улазака и излазака из ЕУ само је део целокупног система ЕТИАС, односно издавања дозвола за улазак за грађане земаља којима није потребна виза за ЕУ, која ће важити за 34 европске државе – уз чланице ЕУ, још и за Норвешку, Исланд, Швајцарску, Ватикан, Сан Марино, Лихтенштајн и Монако. Систем би у потпуности требало да заживи средином следеће године. Подсетимо, ова врста документа ће се вадити експресно преко интернета, добијаће се готово аутоматски и коштаће 7 евра, док ће за малолетна лица и старије од 70 година бити бесплатна.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене