СТРАДАЛИМ СРПСКИМ ХЕРОЈИМА ДОСТОЈНА ОБЕЛЕЖЈА: После 96 година коначно обновљено војничко спомен-гробље у Софији
ДОСКОРО оронуло, са напуклим плочама и покиданим украсним ланцима, Српско војничко гробље у Софији добило је, после 96 година, нови изглед.

Приватна архива
Министар културе Никола Селаковић, који је иницирао рестаурацију у време док је био министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, обишао је овог викенда завршне радове.
Гробље практично постоји још од 1918. године, када је било ограђено бодљикавом жицом, са великом улазном капијом, и гробовима обележеним дрвеним крстовима. Пошто није било чувара, већ после пет година сасвим је запуштено и готово да више није личило на гробље.
Први пут је обновљено захваљујући нашем песнику и дипломати Милану Ракићу, амбасадору у Софији 1921-1927. Он је прикупио податке о покопанима и, на његов захтев, Министарство вера је у јулу 1926. одобрило посланству 100.000 динара "за уређење и одржавање наших војничких гробаља у Бугарској". На нови захтев посланства од 24. фебруара 1927, "за подизање споменика и костурнице" у Софији, Министарство вера одобрило је још 45.000 динара. Урађен је нови план гробља и споменика и радови су изведени током 1927.
Направљена је спомен-костурница за 450 тела, и плочама са именима страдалих хероја, погинулих у балканским ратовима 1912. и 1913. године и помрлим у ропству између 1915. и 1919. То, ново гробље отворено је свечано на Видовдан, 28. јуна 1928, али га је од тада изгризао зуб времена.
- Српско војничко спомен-гробље једна је од парцела на софијском гробљу Орландовце, на којој су сахрањени погинули у балканским ратовима и помрли у заробљеништву током Првог светског рата - каже за "Новости" Жељко Јовић, бивши амбасадор Србије у Бугарској.
После окупације Србије у Великом рату, заробљене су на хиљаде српских ратника и одведени у Аустроугарску и Немачку, али и Бугарску, где су распоређени по логорима. Убрзо је депортовано и на десетине хиљада цивила, оба пола и свих узраста, упућених на принудни рад. И ратни заробљеници и цивили коришћени су за градњу путева, мостова и пруга, радили су у рудницима, каменоломима, фабрикама, на сеоским газдинствима, на сечи шуме... Живели су у нехуманим условима, спавали најчешће у склепаним дрвеним баракама, неретко без кревета. Носили су рите и бушну обућу.
По доласку у Бугарску, сви су уписани у евиденционе књиге и добијали су заробљеничке личне карте. Према српским архивским изворима, у Бугарској је у ропству било око 80.000 особа свих узраста, а умрло је око 15.000.

Приватна архива
Ова земља је и данас пуна обележених и необележних српских гробова, који су се некад налазили на више од 38 локација.
- Српско војничко спомен-гробље у Софији је меморијални комплекс, који се простире на 12 ари земљишта. Са спољне стране је ограђено зидом од камених блокова, који је обновљен, као и капија. Реконструисане су и спомен-плоче, посејана трава. Остало је још да се мало оплемени растињем и да се рестауришу слова са именима страдалих. Ради се и на накнадном установљавању и провери имена жртава, која би евентуално касније могла да буду додата - каже Јовић.
Улазна стаза, која води до централног дела гробља, пружа се до споменика и гробница. Споменик је подигнут 1927. године и рад је београдског архитекте Душана Миросављевића. На њему је уклесано: "Овде почивају СРПСКИ ХЕРОЈИ погинули 1912 и 1913 г. и помрлим у ропству од 1915 до 1919."
- Дуже време смо покушавали да обновимо гробље, али из процедуралних разлога то се десило тек ове године - каже Јовић. - У томе је умногоме помогао Никола Селаковић, док је био министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Сигурно је да српских костију има широм Бугарске, али сем овог гробља у Софији, постоји још само једно обележено српско војнчко гробље у Добричу, са седам имена.
Сваког 11. новембра, на Дан примирја у Првом светском рату, чланови дипломатског кора и бугарски званичници полажу овде венце. Поред српског, ту се налази и немачко, британско, румунско, француско и италијанско гробље.
МИНИМАЛНА СРЕДСТВА
ОД 1937. до 1940. године ондашња Југославија издвајала је минимална годишња средства у износу од 5.000 или 10.000 динара за сећање на Србе страдале у Бугарској. Тим новцем је војничко гробље у Софији одржавано и уређиван парковски простор пред Видовдан, када су одаване почасти палима.
- Наша делегација је нарочито поносна с обзиром на херојство наших предака, који су животе дали за слободу, правду и модерне вредности на којима данас почива свет, а Србија је дала огромне жртве спрам укупног броја становника - констатује Јовић.
Будући да је гробље у надлежности бугарских институција, од њих су и добијене дозволе за рестаурацију, да би данас изгледало, како каже бивши амбасадор, "на понос свих нас и целе Србије".

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)