У СРБИЈИ РЕКОРДНИХ 1.927 ГНЕЗДА БЕЛИХ РОДА: Пописивачи избројали 4.374 младунца дугоногих птица

Љ.П.

07. 10. 2024. у 15:21

ОД априла до јула, колико је трајао попис белих рода у нашој земљи, пописано је рекордних 1.927 гнезда смештених најчешће на електричним стубовима. У 1.593 активних, односно заузетих гнезда, пописивачи су избројали укупно 4.374 младунаца ових дугоногих птица, весника пролећа и знамен новог живота. У пописивању је, како наводе у Друштву за заштиту и пртоучавање птица Србије (ДЗППС) учествовало више од 200 људи који су обишли готово свако насељено место у Србији.

У СРБИЈИ РЕКОРДНИХ 1.927 ГНЕЗДА БЕЛИХ РОДА: Пописивачи избројали 4.374 младунца дугоногих птица

ФОТО:Кристина Милошевић Дамир Трновац Даница Вељковић Јелена Ђомпарин


Идеја о попису белих рода, усаглашеном на међународном нивоу, јавила се давне 1934. године, и од тада, попис се обавља на сваких десет година, у више од 30 земаља Европе, Азије и Африке, а координатор је NABU (Naturschutzbund Deutschland), орнитолошка организација из немачке. Пре него што се ДЗППС придружио овом попису, беле роде су бројане у Србији, најпре само у Војводини, почев од 1957. године.

ФОТО:Кристина Милошевић Дамир Трновац Даница Вељковић Јелена Ђомпарин

Ове године забележено је рекордних 1.927 гнезда, од чега се 1.137 налази на територији Војводине, а јужно од Саве и Дунава 790. Од укупног броја, активно је је било 1.597 гнездо, а 202 су била празна. У 40 гнезда су примећеме само по једна или две одрасле јединке без младунаца, а за њих 88 се није могло потврдити присуство младунаца.

Ипак, како наводе у ДЗППС, најчешћа сцена јесу гнезда са једним или оба родитеља који стоје изнад групе младунаца чије главе само вире. Укупно је избројано 4.378 младунаца! Међутим, када је реч о младунцима, морају се узети у обзир могућа страдања услед ектремних временских прилика. Иако родитељи купају младунце водом из кљуна или им праве застор сопственим крилима и телом, гнезда рода су без заклона па је један број младунаца страдао услед високих температура, суше, јаких ветрова и града.

ФОТО:Кристина Милошевић Дамир Трновац Даница Вељковић Јелена Ђомпарин

- Потамишје је подручје које се издвојило по бројности белих рода и потврдило какви су су им еколошки услови потребни: близина река, канала, плавних подручја и пространих пашњака на нкојима проналазе довољно рибе, ситних глодара, водоземаца и инсеката којима се храбе – изјавила је Кристина Милошевић, орнитолог ДЗППС и координаторка пописа. - највећа изненађења овог пописа су села Вражогрнци, Велики Извор и Грљан у општини Закечар, где су избројана 64 гнезда. Својеврсна сензација је и село Доње Међурово у нишкој општини Палилула које је пре 10 година имало свега пет, а овога пута чак 25 активних гнезда.

ФОТО:Кристина Милошевић Дамир Трновац Даница Вељковић Јелена Ђомпарин

Највише гнезда, ипак, забележено је на територији Града Новог Сада, чак 49, од чега је 47 у колонији белих рода на стубовима незавршеног објекта на Клиси. По броју активних гнезда следе Арадац (36), Чента (34), Ковфиљ (36), Сакуле (32), Перлез (31), Ботош (25), Уздин (26), Доње Међурово (25), Орловат (22), Идвор (26). У банатском тарашу који је 2015. године са 47 гнезда проглашен за Европско село рода, забележен је пад бројности активних гнезда, па их је ове године било 29, аузроци томе могу се тражити у промени околног станишта и страдању рода од последица струјноиг удара.

Када је реч о објектима за изградњу гнезда, у 1.043 случаја роде су одабрале електричне стубове, а 220 гнезда је било на стубовима у наменски постављеним платформама, односно у безбедним гнездима. На димњацима је забележено 335 гнезда, на другим деловима крова их је било 133, на дрвећу 37 и још 159 на различитим објектима попут споменика, трафо-сзтаница, висконапонских електричних стубова. Овакви подаци постају још занмљивији када се упореде са старијима:на територији Војводине 1979. од више од 1.500 гнезда, ниједно се није налазило на електричном стубу, док их је чак 853 било изграђено на стоговима и балама сламе. Ове године није забележено ниједног гнездо таквог типа.

ФОТО:Кристина Милошевић Дамир Трновац Даница Вељковић Јелена Ђомпарин

Кроз разговор са мештанима током пописа, потврђено је да су беле роде најчешће позитивно вредноване птице, да ако и не доносе срећу, радују људе у чијој блоизини живе. Многи посматрају роде, бележедатум њиховог доласка и одласка, број младунаца, пружају им помоћ у случају повреде или им својевољно, удруженим снагама, праве и постављају платформе за гнежђење.

Нека гнезда су се издвојила, једно је на врху четинара где га и најблажи ветар пољуља, једно је на звонику тик уз звоно. У Ковиљу је, на пресеченом храсту, забележено једно од најстарихјих гнезда на Балкану чија се старост процењује на више од 100 година. У Новом Сланкамену је привремено обустављено рушење објекта, управо због гнезда које су налази годинама. Један пар рода у Ваљеву одлучио је да своје гнездо постави на крану који се не користи већдуже време, а након непуних месец дана, још један пар им се придружио, направио гнездо и успешно однеговао младе, на другом крају крана.

ВЕЗАЛЕ СЕ ЗА ЧОВЕКА

БЕЛЕ роде су у великој мери свој живот везале за човека, па своја велика гнезда готово искључиво граде у насељеним местима. Лако су уочљиве и препознатљиве па их могу пописивати и грађани. На основу праћења популације белих рода могу се установити опште стање и промене у животној средини што касније доприноси ефикаснијим напорима за очување како рода и њихових станишта, тако и наше животне средине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић