"ЦРНА ТРОЈКА" ИСПРОВОЦИРАЛА СМЕНУ РУКОВОДСТВА ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКОГ ФАКУЛТЕТА: Откривено одакле је генерисан притисак

Novosti online

09. 10. 2024. у 14:01

ДЕКАН Електротехничког факултета (ЕТФ) Универзитета у Београду Дејан Гвоздић и чланови управе те високошколске установе нису поднели оставке под притиском који је дошао „споља“, већ је тај притисак генерисан из саме установе, што би се рекло „изнутра“.

ЦРНА ТРОЈКА ИСПРОВОЦИРАЛА СМЕНУ РУКОВОДСТВА ЕЛЕКТРОТЕХНИЧКОГ ФАКУЛТЕТА: Откривено одакле је генерисан притисак

Фото: А. Живковић

У прилог томе недвосмислено говори и изјава професора емеритуса Бранка Ковачевића, некадашњег декана тог факултета, који је навео да се не може говорити о притисцима од стране власти да се руководство ЕТФ изјасни о пројекту „Јадар“, с обзиром на то да та институција „није референтна кућа за литијум, нити се бави рударењем“.

У својој изјави за „ФоНет“, професор емеритус Ковачевић је појаснио да би релевантне ставове по питању ископавања литијума могли да изнесу Рударско-геолошки, Шумарски, Хемијски, Технолошко-металуршки и други сродни факултети, док би евентуално изјашњавање ЕТФ по том питању било потпуно лаичко, а самим тим и бесмислено и неозбиљно.

Међутим, професор емеритус Ковачевић је истакао и да се, упркос наведеном, током неколико последњих седница Научно-наставног већа ЕТФ расправљало о томе да ли ће бити изјашњавања о пројекту „Јадар“, те да је у том правцу постојао „снажан притисак из саме институције“, који је на крају и испровоцирао оставку Гвоздића и његових сарадника.

Подсећамо да су „Новости“ током претходног периода извештавале о плановима „еколошких“ активиста Златка Кокановића и Небојше Петковића да преко своја три „инсајдера“ обезбеде подршку ЕТФ за лидере опозиције са којима сарађују. Кокановић и Петковић су за наведено ангажовали академика и професора ЕТФ Слободана Вукосавића, иначе блиског „Савезу еколошких организација Србије“ и лидеру „Еколошког устанка“ Александру Јовановићу Ћути, затим професорку ЕТФ и активисткињу „Зелено-левог фронта“ Александру Смиљанић, блиску Демократској странци, као и професора ЕТФ Милана Бјелића, блиског Небојши Зеленовићу.

Управо је та „црна тројка“ на седницама Научно-наставног већа ЕТФ континуирано инсистирала на томе да се тај факултет изјасни против ископавања литијума и пружи подршку даљим „еколошким“ протестима и блокадама саобраћајница. У том циљу су вршили готово неподношљив притисак на руководство ЕТФ, са једне стране претећи тиме да су у могућности да утичу на укидање финансирања појединих пројеката тог факултета, док су са друге стране члановима Већа који их подрже обећавали учешће у новим, веома лукративних пројектима финансираним из иностранства.

С обзиром на то да су притисци Вукосавића, Бјелића и Смиљанићеве постајали све безобзирнији и бруталнији, Гвоздић и његови сарадници су, принуђени да бирају између струке и политиканства, одлучили да ће радије поднети оставке на своје функције, него одступити од професионалних принципа и допустити да буду инструментализовани од стране појединих лидера опозиције у политичке сврхе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ХАРА КИНОМ: Ево шта је зарадио победом над Коболијем