ХРАМ БЛАГОСЛОВЕН ЗА СВЕ ЉУДЕ: Патријарх Порфирије освештао обновљену Саборну цркву светог Димитрија у Даљу (ФОТО)
ЗНАЧАЈ и смисао храма за живот појединца, али и заједнице, разумевао је наш народ веома добро кроз векове и зато је где год је ишао и где год се насељавао најпре дизао храмове у славу Божју.
Чак и онда када се мукотрпно трудио да себи стекне и обезбеди корицу хлеба, када није имао ни најбоље место где може своју главу склонити, дизао је храм. И било је тако некада, а данас је исто тако - поручио је патријарх српски Порфирије на освештању обновљене Саборне цркве Светог Димитрија у Даљу, централног храма Епархије осечкопољске и барањске.
Био је то централни догађај његове посете српском народу ових крајева. Она је почела у петак по подне, доласком у Даљ, у седиште Епархије осечкопољске и барањске, где га је испред Патријаршијског двора дочекао епископ осечкопољски и барањски Херувим са архијерејима, свештенством, монаштвом и српским народом. Патријарх је прво обишао старо здање летње резиденције патријарха српских у Даљу које је 1754. године изградио митрополит Павле Ненадовић, а затим се упутио у Осек, данашњи Осијек, где је освештао новоподигнути Српски дом, културни центар српског народа изграђен на месту старе задужбине Јована и Јелисавете Лалошевић из 1897, а у Саборном храму Успења пресвете Богородице је служио свечану доксологију.
- Благословен је овај крај за све људе, за сваког човека, благословен је вековима и за наш православни српски народ који је као и свугде где је долазио и докле је досезао, као почетак и корен свог настањивања и као стабло и круну и крошњу свога живота, подизао светиње... Светиње, готово по правилу, кроз сциле и харибде историје пролазе искушења и страдања заједно са својим народом или - народ са својим светињама пролази кроз сциле и харибде искушења, испита и страдања... Крст носити нама је суђено, вели песник. Наравно да он, обраћајући се своме православном српском народу, најпре мисли на свој народ, међутим и сваком народу и сваком човеку крст носити је суђено у сваком моменту - поручио је патријарх у беседи.
У суботу ујутро он је у Даљу служио свету литургију са чином освећења Саборног храма Светог великомученика Димитрија.
- Као што каже велики Милош Црњански, да има сеоба, али да смрти и пораза нема, и ми кажемо да где год да смо, докле год има храма, докле год има литургије, докле год има молитве, има и нас - поручио је патријарх Порфирије српском наорду који се окупио на освештању обновљене светиње.
Патријарху су саслуживали епископи осечкопољски и барањски Херувим, бачки Иринеј, врањски Пахомије, шумадијски Јован, зворничко-тузлански Фотије, нишки Арсеније, далматински Никодим, као и епископ мохачки Дамаскин, викар епископа бачког.
- Саборни храм Светог великомученика Димитрија један је од најважнијих споменика културе нашег народа овога краја. Овај дивни храм се својом величином, а надасве лепотом хришћанске архитектуре која доминира целим околним простором, издваја и неуморно сведочи о славној историји народа који га је градио. Храм који смо управо освештали срце је Епархије осечкопољске и барањске, кроз њега се изграђују јединство и саборност овдашњег народа - беседио је епископ Херувим, подсећајући да је историјат саборног храма у Даљу једнако буран као и историја српског народа у овом крају.
Првобитна црква је саграђена од дрвета 1715, а следеће године ју је освештао митрополит карловачки Викентије Поповић Хаџиловић. После Велике сеобе, када је патријарх Арсеније Шакабента преместио своје седиште у Осек, владичански дом у Даљу постао је летња патријаршијска резиденција. Градња цркве од тврдог материјала почела је 1756, а садашњи храм је изграђен 1799. и обновљен 38 година касније. Црква је обнављана и на почетку и тридесетих година 20. века.
- Током Првог светског рата са цркве су отуђена звона, док је у Другом светском рату претрпела велика разарања када је и скроз затворена 12. јула, на Петровдан, 1941. године од стране државних тела Независне Државе Хрватске. Тада су са цркве отуђена четири звона, иконостас је срушен и делимично уништен, ризница опљачкана. Са цркве је отуђен и цреп, звоник је миниран, а делови зидова срушени. После Другог светског рата приступа се обнови храма. Освећење обновљеног храма извршено је на Митровдан, 8. новембра 1949. године. Црква је обнављана у више наврата и у каснијем раздобљу и свечано је освештана 14. маја 1989. године у време кад је на трону Светог Саве био блажене успомене патријарх српски Герман... Видимо из овог скромног и кратког приказа његове историје како је храм Светог великомученика Димитрија у Даљу страдао много, баш као што је страдао и народ који га је подизао, обнављао и у њему се Богу молио. Но, снага Цркве Христове управо је у томе страдању, јер страдање је пут ка васкрсењу и потврда истинског пута спасења - рекао је владика Херувим.
Он је нагласио да Саборни храм види као симбол јединства и темељ на коме би требало изграђивати пријатељски однос српског и хрватског народа, јер "духовност и култура не угрожавају никога, већ нас спајају и у својој различитости нас богате искуством и новим сусретом са садашњошћу и будућношћу".
ЗАДУЖБИНА
СРПСКИ дом у Осеку изграђен је на месту задужбине Јована и Јелисавете Лалошевић, великих добротвора српског народа. После упокојења мужа 1896, удовица Јелисавета је обавестила Српску православну црквену општину у Осеку о намери да оснује Задужбину Јована Лалошевића. Задужбина је имала два фонда, један за побожне сврхе и други за стипендирање српских ученика и студената. Почетком 60-их година 20. века хрватска комунистичка власт одузела је тај објекат Црквеној општини који је био државно власништво све до 30. септембра 2009. када је враћен у власништво Српске православне црквене општине Осек.
СТАРИ ДОМ
КРАЈЕМ 19. века међу Србима у тадашњем Осеку се јавила идеја о изградњи установе за сва српска културна, спортска и занатлијска друштва. У ту сврху Црквена општина Осек је 1939. за милион динара купила здање хотела "Томислав". Српски дом је отворен 22. септембра 1940, али већ 20. маја 1941. године власти НДХ доносе забрану о деловању српских и јеврејских друштава. Српски културни дом је опљачкан, а затим предат немачким фолксдојчерима. У савезничком бомбардовању 1944. потпуно зграда Српског дома је потпуно порушена, а по завршетку рата, нове хрватске власти одузеле су и његово земљиште.
Препоручујемо
ДОМ НА МЕСТУ СТРАДАЊА: У Глини на Банији отворен Српски културни центар "Јосиф Руњанин"
05. 10. 2024. у 21:39
СВЕШТЕНИК РЕШИО ДИЛЕМУ: Да ли треба да се крстите када пролазите поред цркве?
18. 10. 2024. у 13:24
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)