СПОТИЧУ СЕ У ПОРОДИЧНИМ СПОРОВИМА: Четири године од доношења, Закон о бесплатној правној помоћи није у потпуности заживео
НИ четири године од ступања на снагу Закона о бесплатној правној помоћи овај институт није сасвим заживео, делом зато што један број локалних самоуправа и даље нема установљену услугу, делом зато што нема довољно кадрова, али и због незаинтересованости адвоката и неинформисаности грађана.
Пружаоци правне помоћи су, према закону, јединице локалне самоуправе и адвокати, а пружаоци правних савета и општих правних информација и удружења, правне клинике итд.
Према извештају Министарства правде за 2023. годину, укупан број одобрених захтева био је 6.321. Већини су бесплатну помоћ пружили запослени у локалној самоуправи и градској општини. На адвокате је упућено 932 људи.
Од укупног броја уписаних бранилаца у Регистар - 4.247, извештај Министарству правде је доставило свега 313, од којих је тек 179 пружало бесплатну правну помоћ, и то најчешће из области породичног права. У истом периоду 23.870 корисника добило је правни савет, њих 10.910 општу правну информацију, а 3.562 помоћ при попуњавању формулара. Чак 45,47 одсто захтева односило се на област породичног права.
Када је у питању породично насиље, како каже Марија Петронијевић из удружења "Феномена", тек 0,2 одсто свих жртава, односно око 486 корисница, тражило је бесплатну правну помоћ прошле године.
- Многе жене не знају да закон постоји, које услове треба да испуне да би добиле помоћ, коме да се обрате, како да попуне, иначе, сложен и обиман формулар. Неке кориснице кажу да су одустале кад су схватиле да немају ни основне услове поверљивости и да на шалтеру у градским и општинским зградама, морају да кажу шта им је потребно - каже наша саговорница.
Указују и да службе правне помоћи на локалу обично имају једну особу за ову врсту помоћи, а обављају и друге правне послове, што може довести до преоптерећености.
- Проблем је и што ове службе нису специјализоване за рад са женама које су преживеле родно засновано насиље, посебно за рад са вишеструко дискриминисаним женама - каже Анета Дукић из "Феномене", и додаје да је ова организација поднела иницијативу за унапређење Закона о бесплатној правној помоћи.
ОД ДЕЦЕ ДО АЗИЛАНАТА
ПРАВО на бесплатну правну помоћ, осим корисника новчане социјалне помоћи и права на дечји додатак, имају и: деца о којима се одлучује у поступку пред судом или другим државним органом, особе на обавезном психијатријском лечењу. Такође, и они према којима се води поступак лишења или враћања пословне способности, жртве насиља у породици, тортуре и трговине људима, тражиоци азила, избеглице, особе са инвалидитетом, деца из система социјалне заштите итд.
Они предлажу да се омогући женским специјалистичким организацијама да постану равноправни пружаоци када је у питању родно засновано насиље, и да се изједначе сви облици овог насиља са насиљем у породици (нпр. прогањање, полно узнемиравање итд.).
Када су у питању удружења грађана, према Годишњем извештају Министарства правде за 2023, њих 25, који су доставили извештај, пружило је у више од 8.800 случајева правну помоћ, подршку, савет или услугу попуњавања формулара.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)