СПОТИЧУ СЕ У ПОРОДИЧНИМ СПОРОВИМА: Четири године од доношења, Закон о бесплатној правној помоћи није у потпуности заживео
НИ четири године од ступања на снагу Закона о бесплатној правној помоћи овај институт није сасвим заживео, делом зато што један број локалних самоуправа и даље нема установљену услугу, делом зато што нема довољно кадрова, али и због незаинтересованости адвоката и неинформисаности грађана.

Фото Shutterstock
Пружаоци правне помоћи су, према закону, јединице локалне самоуправе и адвокати, а пружаоци правних савета и општих правних информација и удружења, правне клинике итд.
Према извештају Министарства правде за 2023. годину, укупан број одобрених захтева био је 6.321. Већини су бесплатну помоћ пружили запослени у локалној самоуправи и градској општини. На адвокате је упућено 932 људи.
Од укупног броја уписаних бранилаца у Регистар - 4.247, извештај Министарству правде је доставило свега 313, од којих је тек 179 пружало бесплатну правну помоћ, и то најчешће из области породичног права. У истом периоду 23.870 корисника добило је правни савет, њих 10.910 општу правну информацију, а 3.562 помоћ при попуњавању формулара. Чак 45,47 одсто захтева односило се на област породичног права.

FOTO: Arhiva novosti
Када је у питању породично насиље, како каже Марија Петронијевић из удружења "Феномена", тек 0,2 одсто свих жртава, односно око 486 корисница, тражило је бесплатну правну помоћ прошле године.
- Многе жене не знају да закон постоји, које услове треба да испуне да би добиле помоћ, коме да се обрате, како да попуне, иначе, сложен и обиман формулар. Неке кориснице кажу да су одустале кад су схватиле да немају ни основне услове поверљивости и да на шалтеру у градским и општинским зградама, морају да кажу шта им је потребно - каже наша саговорница.
Указују и да службе правне помоћи на локалу обично имају једну особу за ову врсту помоћи, а обављају и друге правне послове, што може довести до преоптерећености.
- Проблем је и што ове службе нису специјализоване за рад са женама које су преживеле родно засновано насиље, посебно за рад са вишеструко дискриминисаним женама - каже Анета Дукић из "Феномене", и додаје да је ова организација поднела иницијативу за унапређење Закона о бесплатној правној помоћи.
ОД ДЕЦЕ ДО АЗИЛАНАТА
ПРАВО на бесплатну правну помоћ, осим корисника новчане социјалне помоћи и права на дечји додатак, имају и: деца о којима се одлучује у поступку пред судом или другим државним органом, особе на обавезном психијатријском лечењу. Такође, и они према којима се води поступак лишења или враћања пословне способности, жртве насиља у породици, тортуре и трговине људима, тражиоци азила, избеглице, особе са инвалидитетом, деца из система социјалне заштите итд.
Они предлажу да се омогући женским специјалистичким организацијама да постану равноправни пружаоци када је у питању родно засновано насиље, и да се изједначе сви облици овог насиља са насиљем у породици (нпр. прогањање, полно узнемиравање итд.).
Када су у питању удружења грађана, према Годишњем извештају Министарства правде за 2023, њих 25, који су доставили извештај, пружило је у више од 8.800 случајева правну помоћ, подршку, савет или услугу попуњавања формулара.

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)