ИСТРАЖИВАЧ ИЗУЗЕТНОГ ДАРА : У Архиву Војводине представљена дела Илије Петровића (ФОТО)

Јованка СИМИЋ

18. 12. 2024. у 21:13

О ИЗУЗЕТНОМ истраживачком дару историчара и публицисте Илије Петровића , његовој смелости да износи властите судове изворно, искрено и аутентично, говорили су директорка ИК „Мирослав”, Мирослава Петровић, председник Скупштине РСК у прогронству Милорад Буха и дипломирани правник Милан Мандић. Поезијом се током вечери публици обраћао песник Бошко Јованчевић.

ИСТРАЖИВАЧ ИЗУЗЕТНОГ ДАРА : У Архиву Војводине представљена дела Илије Петровића (ФОТО)

Фото: Архив Војводине

   Како је  запажено у неким рецензијама или приказима његових књига,у обради појединих тема користећи се расположивом литературом и објављеним историјским изворима, као и консултовањем познате архивске и релевантне музеолошке грађе, он на себи својствен начин, необичном методологијом и композицијом, успева да зађе у тамну страну оних делова наше новије историје за које се сматрало да су без затамњења.

Настојање да од још увек живих учесника неког догађаја сазна појединости које нису забележене а без којих би слика тих догађаја била непотпуна, представља га не само као вредног истраживача, већ и као крајње савесног историчара.

 Илија Петровић, рођен на Косору, код Подгорице, 6. септембра 1938. године,  Бави се српском историјом новијега времена.  Један је од покретача, власника и уредника новосадске “Самоуправе”, првих приватних новина у Србији постброзовске ере (1986-1990). Од 1994. објавио је  више од стотину књига (још три су у припреми), углавном са тематиком из српске историје с почетка и краја 20. века.

  За “Енциклопедију Новог Сада” написао је стотинак прилога о личностима значајним за националну и културну историју овог града , о српским добровољцима у ослободилачким ратовима 1912-1918, о ПТТ саобраћају, о планинарима... Био је сарадник у првој књизи “Српског биографског речника (А-Б)” Матице српске.

На дан кад  се Петровић пензионисао 31. марта 2000. године, у Главној пошти у Новом Саду нашао се у продаји пригодни коверат са његовим ликом, а истога дана, у истој тој пошти био је у редовној употреби и пригодни поштански жиг са његовим ликом.Тек неколиким личностима у Другој и Трећој Југославији припало је овакво признање за живота.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (0)

ВЕЧЕРИ ТЕАТРА У СРЦУ ГРАДА: Завршен први MozzART позоришни фестивал