ОДЛАЗАК ЉУБОМИРКЕ КРКЉУШ : Упокојила се чувена професорка Правног факултета и сарадник Матице српске
НА самом крају прошле године, 27.децембра, угасио се живот проф.др Љубомирке Кркљуш.Тихо и ненаметљиво како је и живела, отишла је чувена и цењена професорка и некадашњи декан Правног факултета у Новом Саду, потпредседник Матице српске и изванредни познавалац правне историје, аутономије и статуса Војводине.

Фото : Архив Војводине
Рођена је у Шајкашу 1940. године. Дипломирала је на Правном факултету у Београду 1964, магистарску тезу одбранила на истом факултету 1972, а докторску 1978.године. На Правном факултету у Новом Саду била је асистент 1965, а пензионисана је као редовни професор 2008. године.
Народ мали а поделе бројне
Неуморно је проф Кркљуш указивала на неправилности у коришћењу српског језика, нарочито у медијима и упорно наглашавала да смо малобројан народ и да , поред свих наших подела,не треба да се делимо и на - Србијанце, прекодринске, косовске, хрватске, босанске,црногорске Србе... „јер Срби су Срби где год да живе“.
Предавала је Историју држава и права народа Југославије, Историју држава и права народа Србије и Црне Горе и Правну историју српског народа, а поред тога и опциони предмет - Историја политичких и правних институција Војводине. Правну историју три године предавала је и на Правном факултету у Источном Сарајеву.На Правном факултету била је продекан и декан Факултета и проректор Универзитета у Новом Саду.
Драгоцен сарадник Новости
Поводом сто година од присаједињења области Срема,Бачке,Барање и Баната - Краљевини Србији,проф.др Кркљуш 2018.године,заједно са академиком Василијем Крестићем, била је драгоцени сарадник „Новости“ у специјалним додацима о Мајској скупштини у Сремским Карловцима и Великој народној скупштини у Новом Саду.
Бирана је и за потпредседника Матице српске и секретара Матичиног Одељења за друштвене науке и Одбора за изворе српског права САНУ.Била је и члан члан Националног савета за научни и технолошки развој Републике Србије.
У научном раду бавила се претежно правном историјом Војводине, питањем аутономије и статуса Војводине, а нарочито историјом Српског народног покрета 1848–1849. године, временом стварања заједничке југословенске државе 1918. године, као и другим темама правне историје XIX века.
Будућим генерацијама историчара оставила је више од 90 научних радова и књига „ Средишни органи власти у Српској Војводовини“Средишни органи власти у Српској Војводовини 1848 -1849“, „Константин Богдановић (1811‒1854)” и друге, али и ненадмашни уџбеник „Правна историја српског народа“ намењен студентима прве године правних факултета.
За изузетне заслуге у области јавне и просветне делатности проф. др Љубомирка Кркљуш одликована је на Дан државности Републике Србије 2022.године.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)