И ЗЕМЉАЦИ ИЗ ЛОЗНИЦЕ У ИСТОМ ДАНУ ДОБИЛИ НОВУ ШАНСУ: Четворо људи почиње нови живот са органима истог донора

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

11. 02. 2025. у 13:38

ЈЕДАН донор спасао је четири живота.

И ЗЕМЉАЦИ ИЗ ЛОЗНИЦЕ У ИСТОМ ДАНУ ДОБИЛИ НОВУ ШАНСУ: Четворо људи почиње нови живот са органима истог донора

Фото: D. Milovanović

 Органи пацијента којем је мождана смрт утврђена у Клиничком центру у Новом Саду, пресађени су у Универзитетском клиничком центру Србије - јетра Лозничанима Славољубу Драгићевићу (52), а срце Вељку Глишићу (50). Рожњаче су добили једна слепа жена (76) и један слабовиди пацијент (44), из Београда и Беле Цркве.

Славољуб се после трансплантације јетре, урађене у суботу, опоравља у Јединици интензивне неге Ургентног центра, а Вељко, који је добио ново срце, у Клиници за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Србије. Само случај је хтео да земљаци из Лознице у истом дану и од истог донора обојица добију нову шансу за живот.

- Позвали су ме овде да видимо да ли ћу бити један од три кандидата за донорску јетру. Не знам ко је донор, после свих контролних процедура одлучено је да прималац органа то будем ја - рекао је Славољуб.

Када је добио спасоносни позив, Вељко Глишић је "био у шоку", јер је дане проводио у болничкој постељи са срцем које је једва радило, свега 10 одсто капацитерта.

- Када те позову идеш, иако не знаш шта је - рекао је Вељко. - Знаш у ствари шта је, али не знаш каква је то операција. Рекла ми је докторка за два сата да будем у Клиничком, стигао сам за сат и по.

У 2025. две сагласности

ОД почетка године, у шест разговора са породицама у најтежем тренутку, лекари су добили две сагласности. У овом тренутку на трансплантацију органа чека око 2.000 наших грађана, и одраслих и деце.

И код пацијената са пресађеним рожњачама постоперативни ток је уредан и лекари су задовољни постигнутим, потврђено је јуче "Новостима" у УКЦС.

- Оба пацијента су стабилно и добро - рекао је за "Новости" професор др Миленко Стојковић, директор Клинике за очне болести Универзитетског клиничког центра Србије. - Старија пацијенткиња је била потпуно слепа и није могла да обавља ништа самостално, док је млађи пацијент професионални возач, тако да је био и животно и радно спутан због слабовидости.

Доктор Наташа Петровић, члан тима УКСЦ за трансплантације, каже за "Новости" да бубрези донора нису коришћени јер нису били подесни за трансплантацију, због болести које је пацијент у стању мождане смрти имао.

- Код двојице трансплантираних пацијената постоперативни ток је уредан - каже др Петровић. - Славољуб ће са јетром донора већ за неколико дана кући.

Срце чека 50, јетру 30 људи

Најдуже листе за трансплантацију на којима је укупно 2.000 људи су за рожњаче и бубреге. У за кардиохирургију УКЦС срце донора чека око 50 пацијената, у Ургентном центру на листи чекања за донорску јетру је око 30 грађана. У јануару су пресађена два бубрега, срце и јетра у УКЦС.

Када се појави потенцијални донор, тимови лекара задужених за трансплантацију имају врло мало времена да органе пресаде онима који их ишчекују. Али, све је добро када имају донора, јер у Србији и даље, иако велики број људи као једини спас чека органе, мало породица даје сагласност да њихови чланови, којима је утврђена мождана смрт, буду дародавци.

- Имамо највише четири сата од експлантације органа да га пресадимо - објаснио је директор Клинике за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Србије професор др Светозар Путник. - Када су донори у неким другим градовима, онда је то посебан изазов.

Органи су из Новог Сада овога пута стигли експресно. Тим који је из Новог Сада до Београда транспортовао органе, имао је пратњу МУП, односно њихове јединице пресретача, што је омогућило да око 100 километара "прегазе" за 15 минута.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?

3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"

"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."

11. 02. 2025. у 17:12

Коментари (0)

ПРЕД НАМА ЈЕ СРЕТЕЊЕ: Дан када се срећу прошлост и будућност, зима и пролеће, судбина и слободна воља