НОВИМ ГЕНЕРАЦИЈАМА МИ ЋЕМО ОСТАВИТИ ЗАШТИЋЕНУ ПРИРОДУ: Интервју - Сара Павков, министар заштите животне средине

Владан Самарџић

27. 04. 2025. у 19:17

ЕКОЛОШКИ проблеми у Србији нису од јуче. Они су последица вишедеценијске небриге која је прекинута у време актуелне власти.

НОВИМ ГЕНЕРАЦИЈАМА МИ ЋЕМО ОСТАВИТИ ЗАШТИЋЕНУ ПРИРОДУ: Интервју - Сара Павков, министар заштите животне средине

Фото Д. Миловановић

Направљен је снажан заокрет, поставили смо заштиту животне средине као приоритет, а кључне тачке су - управљање отпадом, отпадним водама и унапређење квалитета ваздуха.

Овако, у првом интервјуу од ступања на чело министарства за заштиту животне средине, за "Новости" говори Сара Павков, најмлађи члан кабинета у Немањиној 11. Наводећи да је држава покренула капиталне пројекте изградње више регионалних центара за управљање отпадом, као и трансфер-станица за претовар истог, наша саговорница подсећа и да је од 2021. уређено 11 несанитарних и уклоњено више од 1.000 мањих дивљих депонија:

- Покренули смо изградњу недостајуће канализационе мреже и постројења за прераду отпадних вода, а у овом тренутку у изградњи је око 300 километара канализације широм земље. Одредили смо и сет мера за унапређење квалитета ваздуха, међу којима је подршка Министарства да се замене стари, загађујући котлови у јавним установама. Досад је замењено 169 котларница у топланама, школама, вртићима, домовима здравља и то у 76 градова и општина. Од 2020. Србија је богатија за око 350.000 нових садница, субвенционишемо куповину електричних возила, настављамо са чишћењем сметлишта...

Упркос свему, чини се да је код нас, ипак еколошка култура на ниском нивоу...

- Не бих се сложила с тим, грађане занима животна средина. Иако, увек има простора да се свест може подићи на виши ниво. На терену разговарамо са грађанима, јер је важно да разумеју значај пројеката које реализујемо у њиховој средини. Дијалог са људима и раније је за нас у министарству био кључан, а тако ћемо наставити и у мандату који ми је поверен. Данас, готово у свакој локалној самоуправи реализујемо бар по један еколошки пројекат, а када грађани виде да се у њиховом месту изводе радови који ће им донети бољи квалитет живота, природно је да разумеју и значај бриге о животној средини. Важно је да генерацијама које ће доћи после нас, не остављамо проблеме које смо наследили, већ чисту и зелену Србију, а то можемо само ако смо сложни и посвећени овом заједничком циљу.

Учила сам и кроз карате

Да ли вам је карате помогао да будете успешни и на другим пољима, били сте међу најбољим ђацима чувене Јовине гимназије, најбољим студентима новосадског ПМФ...

- Спорт утиче и на физички и духовни развој. Карате ме је од малих ногу учио дисциплини, истрајности и поштовању. Учио ме је и да се резултати не стичу преко ноћи, већ кроз континуиран рад, труд и самоконтролу, што ми је било значајно и кроз школовање где сам од почетка бележила запажене резултате. Била сам ђак генерације 2007/2008. у чувеној Јовиној гимназији, како кажете, а и током студија сам више пута награђивана, између осталог и стипендијом Фонда за младе таленте "Доситеја". Факултет сам завршила са просечном оценом 9,74, мастер студије са 10, а ускоро ћу, надам се, привести крају и докторску дисертацију. И данас, када ми је поверено да водим Министарство заштите животне средине, осећам колико ми значи спортски дух.

Поглавље 27, које се тиче животне средине, међутим, једно је од најтежих у преговорима о приступању Србије ЕУ...

- Наше стратешко опредељење је затварање овог поглавља и у том циљу активно предузимамо мере, посебно имајући у виду да је то сложен и скуп процес. Неопходна су велика улагања како бисмо и у овој области достигли ЕУ стандарде, односно како би грађани Србије имали исте стандарде заштите животне средине као и грађани у Унији. До сада смо успели да обезбедимо средства за капиталне пројекте, али и да направимо озбиљан помак када је реч о доношењу стратешких докумената и других прописа. Министарство је припремило Акциони план за испуњавање мерила за затварање Поглавља 27 којим је извршена анализа тренутног стања и дат преглед неопходних мера како бисмо јасно дефинисали обавезе, што је један од услова за затварање поглавља. ЕУ, иначе и сама ажурира своје законодавство у овој области, зато нас чека још много посла.

Фото Д. Миловановић

Били сте део многобројних еколошких покрета, један сте и основали - "Зелени сад". Колико ће вам искуство из ових покрета помоћи у решавању проблема у ресору животне средине на чијем сте челу?

- Еколог сам и по струци, а годинама уназад сваким својим ангажовањем само сам потврђивала личну склоност и огромну љубав према животној средини. Свакако да су ми сваки пројекат и свако ангажовање обогатили дотадашња знања, дајући ми чвршћи основ за сваки следећи професионални изазов. Пре него што сам ангажована у Министарству заштите животне средине 2020. била сам запослена у Покрајинском заводу за заштиту природе. Од 2013. до 2020. координирала сам више од 20 различитих пројеката цивилног друштва у области заштите животне средине и учествовала у многобројним иницијативама на националном и међународном нивоу. Коаутор сам 11 научних радова, а очекујем да ћу ускоро стећи и звање доктора наука из ове области. Сва та искуства доживљавам као делове велике слагалице која временом постаје све потпунија.

За многе, ваше именовање је логичан избор с обзиром на то да сте донедавно били државни секретар у овом министарству... Ипак, да ли сте били изненађени када вам је поверено место министра...?

- Наравно да сам у једном тренутку била изненађена, али доминантно сам осећала велику част што сам изабрана, као и велику одговорност. Желим и овом приликом да захвалим председнику Владе професору др Ђури Мацуту, председнику Републике Александру Вучићу и председнику СНС Милошу Вучевићу што су веровали у мене. Велико хвала и Ирени Вујовић којој сам била један од првих сарадника у последњих пет година, где сам прошла све нивое професионалног ангажовања... Зато сам сада осетила спремност да се ухватим у коштац са свим изазовима и да, са својим тимом, направим добар резултат у корист свих грађана. Ово за мене лично није само функција, већ прилика да ставим у функцију своје знање, искуство и ентузијазам зарад јавног добра.

И друштвене мреже као алат

Јесте ли активни на друштвеним мрежама, мислите ли да су оне важан алат у обављању министарског посла, за комуникацију и информисање?

- Друштвене мреже су данас незаобилазан алат у комуникацији и мост између институција и грађана, и зато се трудим да будем активна. Имам службене профиле који су отворени за свакога кога занима ова област и активности Министарства које водим. Важно ми је да грађани добију правовремене и тачне информације, али и да и сами виде да је Министарство ту због њих, да смо отворени за разговор, појашњења, повратну реакцију.

Који је по вама прави начин да се решавају проблеми у друштву, како сте се ви "борили" са администрацијом док сте били еколошки активиста?

- Морам да признам да нисам наилазила на отпор" администрације, али увек сам се трудила да делујем у складу са институционалним оквирима. Поступци, процедуре и закони постоје с врло оправданим разлогом, као вид предострожности и механизам који обезбеђује да се одлуке доносе промишљено, правично и у складу са интересом свих грађана. Сваки приступ супротан томе, ако мало дубље погледате, има другу агенду у којој је активизам само параван, а циљеви су често политичке природе. Ја сам, као активисткиња, али и као стручни сарадник, увек поштовала институције и институционалне оквире и верујем да је то једини исправан приступ.

Фото Д. Миловановић

Како превазићи препреке, а да то не буде на штету неког другог или да угрожава институције чему управо сведочимо?

- Проблеми у друштву се најбоље и једино решавају дијалогом, знањем и стрпљењем. Кључни су слога и јединство, јер када смо уједињени, можемо да урадимо велике ствари за даљи развој и просперитет Србије. Сваки покушај да се систем ванинституционално мења, не само што је незаконит, већ је и суштински непродуктиван и штетан. Свако одбијање дијалога указује на постојање личних интереса оних којима је приоритет остварење политичких циљева и који су усмерени на недемократско отимање власти на улици без суштинске бриге о грађанима и њиховом интересу. То је Србија прошлости, а Србија у којој данас живимо је више него икада окренута бољој будућности за све. Верујем у институције, у правни оквир и у снагу конструктивног дијалога. Држава је ту да буде партнер грађанима, да чује, разуме и заједно са стручном и заинтересованом јавношћу тражи најбоља решења.

Са ваше 33 године, најмлађи сте министар у овом сазиву Владе Србије, сматрате ли то предношћу?

- Верујем да године нису у великој мери значајне, као што је то комбинација знања, искуства и енергије, која је апсолутно добитна за добро обављање посла. Није важно само колико година имате, већ шта сте у том периоду успели да изградите. Имам срећу да се годинама бавим заштитом животне средине, да сам прошла кроз цивилни сектор, институције, терен, водила пројекте од националног значаја и све то ми даје чврст темељ да сада, у новој улози, још снажније наставим.

Фото Д. Миловановић

Да ли сте и какве савете добили од чланова породице и пријатеља, како су они реаговали на ваше именовање?

- Породица и блиски пријатељи одлично знају да је ова позиција спојила за мене најважније две ствари, а то су љубав према својој држави и животној средини. Срећни су и поносни на мене, јер знају колико сам труда и рада уложила како бих себе изградила да сада могу на високом нивоу да радим за своју земљу у ресору који највише волим. Будући да су моји блиски људи мој стуб и ослонац, радо саслушам и њихове савете, а овога пута су ми саветовали да останем доследна себи, марљива и истрајна.

Са само 20 година постали сте члан СНС. Који је био мотив да се тако рано политички ангажујете, ко је или шта је пресудило?

- Српску напредну странку сам видела као политичку опцију која је изузетно патриотски оријентисана, са слухом за младе људе који су спремни да уче и раде, и којој је интерес грађана на првом месту. Као апсолутни патриота, са друштвено одговорном свешћу, препознала сам ову странку као окружење које може да негује и подржи вредности за које се и сама залажем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ГОВОРЕ ЈОЈ ДА НИЈЕ РЕАЛНА: Због Марије је гледаност ове ТВ станице нагло скочила (ФОТО/ВИДЕО)