"ЛАБУБУ" ПОМАМА ЗАХВАТА ПЛАНЕТУ: Необична Кинеска играчкица последњих неколико месеци постала главни модни аксесоар широм света

А. Војиновић

20. 07. 2025. у 21:15

ЈЕСАМ ли ја једина особа на свету која не разуме зашто су "лабубу" играчке толико популарне?

ЛАБУБУ ПОМАМА ЗАХВАТА ПЛАНЕТУ: Необична Кинеска играчкица последњих неколико месеци постала главни модни аксесоар широм света

Фото Shutterstock

Ово је само један од бројних коментара корисника друштвених мрежа, који стављају прст на чело због најновијег модног тренда који је преплавио планету.

Наиме, реч је о плишаним луткицама са шиљатим ушима, великим очима и кезом преко целих уста кинеског произвођача "Поп март" које су постале главни аксесоар на торбама светских звезда, али и многобројних становника широм планете, створивши нови културолошки феномен.

Креатор "лабубу" луткица је уметник из Хонгконга Касинг Лунг, који их је први пут приказао у својој трилогији по имену "Чудовишта".

Након што су књиге објављене, "Поп март" је 2019. године направио прву колекцију играчкица и почео да их продаје. Међутим, прави бум луткице су доживеле прошле, а нарочито ове године када је њихово ношење постало главни модни тренд.

Међу првима су их као привезак на својим дизајнерским торбама "прошетале" америчке певачице Ријана и Дуа Липа, затим ријалити звезда Ким Кардашијан.

Постала и "мим"

ИШЧУЂАВАЊЕ ношењем "лабубуа" као аксесоара на торбама и каишевима утицало је да се интернетом рашире мимови, односно, шаљиве монтиране фотографије и видео-снимци на којима се корисници подсмевају новом тренду. Један од њих је чувена сцена из филма "Ђаво носи Праду" када Миранда Присли, власница модног магазина коју игра Мерил Стрип, прекорно гледа у ципеле своје нове асистенткиње Енди, само што је у монтираној верзији уместо њих приказан "лабубу".

Чак је и бивши капитен енглеске фудбалске репрезентације Дејвид Бекам на "Инстаграму" објавио фотографију свог "лабубуа" причвршћеног за торбу. Убрзо је гомила девојака "полудела" за играчкицама необичног изгледа.

Фото Shutterstock

У бројним текстовима из светских медија поставља се питања зашто су "лабубу" луткице постале толико популарне да се једва могу пронаћи на онлајн штандовима кинеског произвођача. Као један од разлога наводи се управо њихова актуелна потражња, затим копирање стила познатих звезда, али и мистерија која иде уз њихову куповину. Играчкица, наиме, долази упакована у "слепу" кесу, због чега купац не зна коју ће тачно играчкицу извући.

Платформе попут "Инстаграма" и "Тик-тока" пуне су корисника који снимају своју реакцију током отварања пакета. О њиховој потражњи показује и обична претрага на најпознатијем светском претраживачу. Само у мају реч "лабубу" у "Гугл" је била укуцана 2,1 милион пута.

Кери против

АМЕРИЧКА глумица и звезда серије "Секс и град" Сара Џесика Паркер (Кери Бредшо) недавно је у једном интервјуу упитана да ли би носила "лабубу" луткицу као аксесоар на својој торби, на шта је она одговорила да не зна о чему се ради. Паркерова, која је у серији, али и ван ње планетарно позната по неуобичајеним модним изборима, изјавила је да је "лабубу" делује занимљиво, али да је она лично не би закачила за своју торбу, али да поштује оне који то ураде.

Иако се на појединим сајтовима могу пронаћи и испод 20 долара по комаду, њихова цене се креће и по неколико стотина америчких новчаница. Колекционарске иду и до 2.000 долара. Колико је овај тренд окупирао свет показује и податак да је недавно "лабубу" играчка у људској величини продата на аукцији у Пекингу за више од 150.000 долара.

Помама за "лабубу" луткицама учинила је да власник "Поп марта" Ванг Нинг (38) постане најмлађи кинески милијардер на листи 10 најбогатијих у тој земљи. Његово богатство вртоглаво се увећало за само годину дана.

Његова нето вредност учетворостручила се са 7,59 милијарди долара у 2024. на 22,1 милијарду у јуну ове године, према "Форбсовој" листи милијардера. Кинеска компанија је лане пријавила приход од преко 1,8 милијарди долара, укључујући 420 милиона долара ван Кине, делимично због продаје "лабубуа", преноси амерички Си-Ен-Ен.

Поповић: Благословено или не

О ОВОМ тренду се недавно се огласио и свештеник Предраг Поповић, који је познат по активном присуству на друштвеним мрежама и томе што отворено коментарише савремене појаве из перспективе православне вере.

- Треба свакако водити рачуна шта купујемо и уносимо у своју кућу. Без обзира на то да ли је нешто популарно или не, треба пресудити о томе да ли је то благословено или не. Да ли су то ове лутке или нешто друго, свакако не можемо безазлено куповати само на нивоу естетике шта нам се свиди. Ја сам из једне девојке истеривао ђавола јер је тетовирала сатанистички симбол на себе а да није знала, просто јер јој се свидело. Требало јој је доста ласерских третмана да то уклони. Што би Господ рекао "будите мудри као змије и безазлени као голубови". Мало мудрости не може да шкоди - написао је у опису објаве отац Предраг Поповић.

А док се обичан свет на друштвеним мрежама и уз ћаскања на кафи ишчуђава необичним аксесоаром, љубитељи "лабубуа" их одлучно "бране".

- Волим их јер је то прилика да поседујете нешто ретко и посебно. Мислим да се многи људи тако осећају сада када је већина луксузних предмета и додатака скупа. Саме кутије је толико тешко пронаћи да је чак и добијање примерка чудовишта које није толико ретко велика ствар - изјавила је Вивијан Ли, уредница часописа Shop TODAY.

Данијел Роџерс из британског "Вога" сматра да је помама за "лабубу" луткицама само тренутна.

- Ово је само још један шарени блесак на интернет радару. Нешто што конзумирамо неколико месеци док се не појави следећи тренд, који ће покренути нови циклус идеја. 

ФАЛСИФИКАТ "Лафуфу" (лажни "лабубу") има осам или десет зуба

Оригинал има девет зуба

У СРБИЈИ се "лабубу" однедавно може пронаћи у специјализованим продавницама, може се поручити и са интернета, а цена једног примерка креће се око 80 евра, али може бити и до 30.000 динара у радњама за поједине ретке верзије и лимитирана издања. Тренд је стигао и код нас - све инфлуенсерке га имају и снимају како поручују и отпакују своје нове примерке.

Како да знате да сте купили праву "лабубу", а не "лафуфу"?

Са сваким великим трендом долазе и фалсификати. На тржишту су се већ појавиле копије које се на први поглед не разликују много, али постоји неколико проверених начина да знате да ли држите праву "лабубу" или њену лошу копију.

Права "лабубу" има тачно девет зуба. Ако их има осам или десет - то је "лафуфу". Код оригинала су очи правилно постављене, руменило је јасно дефинисано. На стопалима оригинал "лабубу" лутке пише "Поп Март" и "О Касинг".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!

ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.

20. 07. 2025. у 15:05

Коментари (0)

ШЕШЕЉ ЗНА ШТА ЈЕ ДРЖАВА Вучић о лидеру радикала: Само да знате...