ВМА БРИНЕ О ПАЦИЈЕНТИМА: Тврђава у коју корона не сме ни да привири
ВОЈНОМЕДИЦИНСКА академија је тврђава под опсадом. Непријатељ је пред вратима, невидљив и подмукао. Вирус. Микроскопски ситан и смртоносно опасан. Одбрана већ месецима тврдокорно брани слабе и немоћне који су спас нашли на ВМА, једној од две болнице у Србији у којој помоћ траже сви они пацијенти који не болују од ковида.
- Само Београд има око два милиона становника и чак да се зарази 10 одсто, то је 200.000 људи. А шта ћемо са осталих 1,8 милона, ко ће њих да лечи ако ВМА није безбедна? Зато корона овде не сме да уђе - говори пригушено кроз маску потпуковник доцент др Милан Јовановић, начелник Центра хитне помоћи ВМА, командант бедема медицинске тврђаве.
Маска и хигијена нам чувају живот, кажу на ВМА.
- После четири месеца искуства тврдим да ако носите маску и разговарате са човеком који има ковид, а носи маску, нећете се заразити. Ми смо имали хитне случајеве са короном које смо морали одмах да збринемо у хитној помоћи, али се нисмо заразили, јер смо строго поштовали мере заштите и дезинфекције. Сада су најопасније такозване безбедне зоне. Да поједноставим, не скидајте маску ни када се дружите с блиским пријатељима, јер не знате са киме су они контактирали - упозорава др Јовановић.
Да бисте ушли у ВМА, морате да прођете кроз њене предстраже под шаторима у шумарку испред чувене беле зграде на Бањици. Техничари испред шатора непрестано упозоравају пацијенте "Држите одстојање. Ставите маске" и пажљиво мотре на њихово стање док не дођу на ред за брзи тест на присуство вируса корона и анализу крви.
- Ми смо војска у белом - каже кратко Биљана Деспотовић Јонић, заменица главне сестра на ВМА. Те крхке жене су хероји борбе против ковида, било да су у главној згради или иду на испомоћ у ковид-болнице, и понекад недељама не виде породицу. Оне прихватају да живе у изолацији да би сачувале живот других људи.
Др Јовановић стоји испред шатора и искусним оком оцењује стање троје новопридошлих пацијената. Шапуће техничару: "Ови готово сигурно имају ковид. Нека се одвоје од осталих".
Чак и ако пацијент прође брзи тест на присуство короне, а сумњив је лекарима, упућује се на рендген срца и плућа, у другом шатору. У њему су спремни и ЕКГ апарат и дефибрилатор за реанимацију.
СЕСТРЕ И ТЕХНИЧАРИ
Лекари наглашавају улогу својих техничара, нарочито сестара које раде у ковид-болници на Карабурми у изузетно тешким условима.- Ко није пробао, не зна шта значи вишесатни рад под скафандерима у црвеној зони. Велика је жртва тих мајки које су одвојене од деце, чије матуранте неко други прати на прославу, и очева тек рођене деце коју не могу да виде. Али ником не пада на памет да оде са дужности - каже сестра Биљана Деспотовић Јонић.
Тек када се прођу све ове контролне станице, могуће је ући у зграду Војномедицинске академије.
Посета лежећим пацијентима нема. Док идемо ка лифту блиставо чистим ходницима, влада потпуна тишина. Само се повремено зачује звук трчећих корака и котрљања точкића покретног кревета на коме екипа журно транспортује пацијента. Лифт се зауставља и улазимо у конференцијску салу, где заседа медицински штаб српског војног здравства. Они су сада војска у рату. "Новости" су имале изузетну прилику да се упознају са њеним командантима, који су нам укратко представили ситуацију на српском бојишту светског рата са короном.
- Управа за војно здравство је кровна институција која организује рад свих војноздравствених установа, које су од почетка пандемије ушле у борбу заједно са цивилним здравственим ситемом. Наша највиша и најзначајнија установа је ВМА, а следе војне болнице у Новом Саду и Нишу, војномедицински центри у Београду и Централна апотека. Ми смо свуда, од војних јединица, до кризних штабова на свим нивоима. Лечимо људе са ковид-инфекцијом, као на Карабурми, и оне који нису инфицирани, на ВМА. Наши тимови су и у београдској "Арени" и под шаторима у Новом Пазару, Сјеници, где год и кад год затреба - кратко нас је упознао са својим снагама генерал-мајор др Угљеша Јовичић, начелник Управе за војно здравство.
Од почетка пандемије он готово да није видео породицу. Када накратко стигне да је посети, сме да узме телефон само кријући од унуке. Она зна да телефонски позив значи дедин повратак на бојно поље.
Начелник ВМА пуковник проф. др Миросав Вукосављевић није три месеца успео да дође до мајке у Чачку. Пријатеље је задуживао да јој доносе намирнице.
- Борба траје и не смемо да се опустимо ни за тренутак. ВМА је под страховитим притиском, имамо 250 одсто више пацијената него у истом периоду прошле године, од 1. марта до данас прегледали смо 33.948 пацијената. Пацијената је 2,5 пута више, али не и нас. У ствари, има нас мање на Бањици, јер имамо 254 људи у тимовима ван ВМА. Војномедицинска академија више није само на Бањици, она је срце које куца свуда у Србији. У Новом Пазару смо показали да, уз неизмерну помоћ 2. бригаде Копнене војске можемо да за три сата направимо болницу на дојучерашњој ливади - каже др Вукосављевић.
Препоручујемо
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.
02. 01. 2025. у 18:26
ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета
РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".
02. 01. 2025. у 19:42
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)