УНИВЕРЗИТЕТ У КРАГУЈЕВЦУ НОСИЛАЦ ПРОЈЕКТА ЕУ У БОРБИ ПРОТИВ КОВИДА 19: Вештачком интелигенцијом одређиваће се модел развоја обољења
СТРУЧЊАЦИ Универзитета у Крагујевцу, у сарадњи са колегама из Ријеке, носиоци су пројекта који ће, како верују, помоћи у борби против ковида 19 и смањењу ефеката пандемије.

Новости
Уз помоћ вештачке интелигенције и сакупљањем медицинских података из различитих подручја, планирају да дођу до бољег дијагностиковања ове болести.
Пројекат финансира ЕУ, а реч је о мултидисциплинарном пројекту и новој методи која подразумева да се помоћу машинског учења и вештачке интелигенције предвиђа развој ковида 19. У обзир ће се узимати специфичности различитих земаља, али и појединаца на подручју источне и средње Европе.
- Прави се ново знање које би за будуће пацијенте оболеле од ковида требало да предвиди развој болести. Ово није само пројекат између Србије и Хрватске, већ ће софтвер, односно то ново знање, моћи да користе и у Италији, Бугарској и другим земљама - казао је јуче на презентацији пројекта проф. др Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу.
ИЗАБРАНИ МЕЂУ 7.000 РАДОВА
ПРЕМА речима проф. др Ненада Филиповића, ректора Универзитета у Крагујевцу, на конкурсу ЕУ било је око 7.000 пројеката.
- Колико знам, ово је једини из Србије који је прошао. Циљ је да се предвиди развој ове болести - каже др Ненад Филиповић.
Реализација пројекта предвиђена је за крај ове године.
Појашњено је да ће се резултати анализирати на основу параметара за сваку новооболелу особу, а корисници овог пројекта биће болнице на подручју више земаља. Тиме ће здравствени радници моћи лакше да се определе за успешније стратегије у борби са вирусом корона. Циљ је проналажење оптималног модела за процењивање ширења вируса корона кроз три димензије - број заражених, број преминулих и опорављених пацијената.
За разлику од обичних математичких модела и предвиђања, овај, иновирани ће, захваљујући вештачкој интелигенцији, моћи да се прилагоди добијеним резултатима и обликује према њима.
У име партнера на овом пројекту, Универзитета у Ријеци и КБЦ у том хрватком граду, проф. др Златан Цар казао је да су у овај пројекат укључени медицинари, математичари и истраживачи из других области. Он је напоменуо да већ годинама сарађују са колегама из крагујевачког универзитета, али да је овај пројекат, због актуелне ситуације, посебно значајан.
Препоручујемо

КОРОНА ДИКТИРА РАД У “ЗАСТАВИ”: Већини крагујевачких оружара продужен одмор
27. 07. 2020. у 17:04


У ШУМАДИЈИ ЈОШ 69 ЗАРАЖЕНИХ: Епидемиолошка ситуација на подручју Шумадије
24. 07. 2020. у 16:26

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)