ЈАК СПОРТ ЗА ЈАКУ ВОЈСКУ: Физичком активношћу се ојачава квалитет припадника Министарства одбране и Војске Србије
ЈЕДАН од основних разлога због којих се спорту у Војсци Србије придаје велики значај је вишеструки утицај спорта на изградњу психофизичких и моралних особина припадника војске
У Војсци Србије, физичка обука спроводи се плански и систематски као трајан процес обучавања и увежбавања њених припадника и то извођењем разних вежбовних и спортских активности, спортских такмичења и провера физичких способности.
Тежња да се сваком припаднику Војске Србије омогући бављење спортом све до професионалног нивоа, институционализована је формирањем Одељења за спорт у саставу Универзитета одбране у коме је је формирана и Спортска јединица почетком 2019. године.
Циљеви Спортске јединице су промоција Републике Србије, односно Министарства одбране и Војске Србије, на глобалној војној спортској мапи остваривањем запажених резултата на великим војним спортским догађајима у земљи и иностранству, наступ на такмичењима Међународног савета за војне спортове (CISM) и стручна подршка у раду спортских секција Војне академије, Војне гимназије и Средње стручне војне школе.
Велики искорак за спорт у Војсци Србије, као и подршку у развоју националног спорта, начињен је сарадњом са Олимпијским комитетом Србије, запошљавањем врхунских спортиста у систем одбране. Тако су у својству војних службеника редове наше војске појачали вишеструки прваци државе у атлетици Михаил Дудаш, у стрељаштву Димитрије Гргић и Јасмина Миловановић, у џудоу Александар Кукољ, Жарко Ћулум и Ања Обрадовић, у скијању Невена Игњатовић, у каратеу Јована Прековић.
Ангажовање заслужних спортиста и спортиста међународног разреда у Спортској јединици, како наступом на 7. светским војним играма у Кини, на којима је репрезентација Министарства одбране и Војске Србије освојила три медаље, тако и кроз континуиране медијско-промотивне активности, означава почетак интензивног јачања престижа Републике Србије кроз војни спорт у региону и свету.
Од формирања Спортске јединице, њени припадници освојили су 30 медаља на међународним такмичењима и 39 медаља на престижним такмичењима у Србији.
Значајним спортским резултатима војних спортиста посебно је допринео спортски центар Војне академије као и савремена Атлетска дворана која им је на располагању за тренирање током целе године. Градње Атлетске дворане, која је први специјализовани објекат за припрему и тренинг атлетичара и током зимског периода, завршена је 2016. године. Изградњу атлетске дворане подржало је Министарство за омладину и спорт, док је земљиште за објекат уступило Министарство одбране.
Министарство одбране издвојило је средства и реновирани су сви спортски објекти на Војној академији. Посебно је нове могућности добила Пиштољска стрељана, која је након реконструисања и модернизације постала једно од најмодернијих затворених стрелишта на Балкану. То је значајно допринело унапређењу обуке из области наоружања и гађања, јер се у склопу стрељане налази део за филмско стрелиште, који омогућава припрему кадета на симулационом тренажеру, што је важно као припрема за извршење почетних гађања која кадети реализују у склопу школовања. Ускоро ће бити отворена и ваздушна стрељана у оквиру Војне гимназије.
На Војној академији активно функционише око 20 спортских секција. Кадети Војне академије и Медицинског факултета ВМА, ученици Војне гимназије и Средње стручне војне школе учествовали су на бројним спортским такмичењима у 2019. и 2020. години. Остварени су запажени резултати на домаћим такмичењима, а на међународном плану запажени су успеси на такмичењима у једрењу у Италији, вишебоју у Чешкој, на традиционалном међународном турниру у стрељаштву „Иштван Пољанац“, Првом билатералном кадетском атлетском митингу у дворани 2019. године, као и на узвратном дворанском атлетском митингу у Руској Федерацији у Москви 2020. године.
Република Србија је 2003. године примљена у чланство CISM и од тада су војни спортисти учествовали на бројним CISM такмичењима, а најважнија су пет учешћа на Летњим светским војним играма и на три Зимске војне игре, на Првим кадетским светским војним играма, на светским војним првенствима у скијању, атлетици, маратону, џудоу, оријентирингу, падобранству, стрељаштву, једрењу и другим спортовима.
Делегација Републике Србије при CISM успешно је организовала спортске манифестације као што су европска конференција, светско војно првенство у маратону, стратегијски семинар CISM и светско војно првенство у кросу. Такође, 2009. године иницирала је и регионалну активност под окриљем “CISM – FIFA Futsal Cup” са циљем јачања сарадње и поверења између оружаних снага земаља бивше СФРЈ.
Спортисти Војске Србије и ван спортских терена и такмичења много пута су личним примером показали све оне људске квалитете. За време ванредног стања проглашеног услед пандемије изазване вирусом Ковид-19, спортисти, припадници Спортске јединице Војне академије, не прекидајући своје тренинге, активно су учествовали и у хуманитарним активностима.
Кроз своју историју, а највише у тренуцима када је било најтеже, Војска Србије показала је да њу не чини само скуп људи, технике и правила, већ скуп вредности због којих постоји, као и да је у центру свега човек који те вредности брани. Зато ће Министарство одбране и Војска Србије наставити и спортом јачати квалитете свих својих припадника.
Препоручујемо
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (1)