ПРЕНОСЕ ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА: Чувајте се комараца бар још месец дана
КОМАРЦИ заражени вирусом Западног Нила регистровани су у 11 градова у Србији: у Београду, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Панчеву, Краљеву, Палићу, Апатину, Параћину, Пожаревцу и Новом Саду, па је бар још месец дана, а ако буде топло, и дуже, пожељан већи опрез и заштита од уједа ових инсеката.

Фото: Depositphotos
Јер, за разлику од теста на вирус корона, тестирање на вирус Западног Нила је компликованији, и подразумева узимање ликвора.
Епидемиолог Завода за јавно здравље Београда, др Славица Марис каже да свега 20 одсто људи испољи симптоме болести изазване вирусом Западног Нила, када их уједе заражени комарц, док 80 одсто остаје здраво без обзира на контакт са инфекцијом:
- Код већине оних који оболе јави се блага клиничка слика у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања. Доста ређе, али могуће је, и појава отока лимфних жлезда или оспа на кожи груди, леђа или стомака. Ови симптоми углавном пролазе за неколико дана, док у ретким случајевима могу да трају и више недеља. Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике са знацима упале мозга или упале можданица и кичмене мождине. Тада у клиничкој слици, поред грознице и главобоље, долази до појаве укочености врата, дезоријентације, коме, тремора, конвулзија, мишићне слабости и парализе. Ови симптоми могу да трају неколико недеља, са могућим трајним неуролошким оштећењима. Старији од 50 година имају већи ризик за настанак тежег облика болести.
Преношење вируса са комараца на људе обично се дешава у августу и септембру, односно пред крај сезоне. То је време када комарци мењају домаћине и нападају птице и људе. Изразито високе температуре такође погодују бржем развоју вируса.
- За разлику од короне вирус Западног Нила се не преноси међу људима путем контакта - каже др Марис. - Период инкубације траје од три 14 дана након убода зараженог комарца. Да би случај инфекције вирусом Западног Нила био потврђен код пацијента, уз појаву симптома, неопходно је да се потврди присуство специфичних ИгМ антитела у ликвору. Узорковање ове цереброспиналне течности обавља се искључиво у болници, а ликвор се шаље на анализу у Институт за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак".
Докторка Марис каже да нема специфичне терапије против грознице Западног Нила. Болест се обично завршава потпуним опоравком након неколико недеља или месеци, а само у случају теже клиничке слике, оболели мора да се хоспитализује.
Трајни имунитет
За разлику од короне на вирус Западног Нила се ствара трајни имунитет. Иначе, ова зараза је у Србији први пут регистрована 2012. године и од тада се сезонски појављују оболели од ове болести.
Препоручујемо

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

МЕДВЕД УБИО ВОЛА ОД 700 КИЛА: Мештани села код Никшића у страху - не смеју из кућа да изађу
ДОМАЋИНУ Новаку Кривокапићу из Смрдуше медвед је у среду убио вола тешког 700 килограма, а његове комшије кажу да од тада нико не сме да изађе из куће да дивља звер не би и њима пресудила.
05. 04. 2025. у 10:49
Коментари (1)