ДА СЕ НЕ УМАЊЕ УСТАШКИ ЗЛОЧИНИ У ЛОГОРУ СМРТИ: У Спомен-парку у крагујевачким Шумарицама отворена изложба "Јасеновац - право на незаборав"

Михајло Луковић

06. 09. 2020. у 10:15

НАША је дужност да памтимо, то је обавеза према нашем националном бићу, жртвама из Јасеновца и Крагујевца - казао је на отварању изложбе и научне конференције под називом "Јасеновац - право на незаборав" Никола Дашић, градоначелник Крагујевца, у име града домаћина и града страдалника у Другом светском рату.

ДА СЕ НЕ УМАЊЕ УСТАШКИ ЗЛОЧИНИ У ЛОГОРУ СМРТИ: У Спомен-парку у крагујевачким Шумарицама отворена изложба Јасеновац - право на незаборав

Новости

Изложбу која подсећа на страшне злочине у логору смрти у Јасеновцу, на платоу испред Музеја "21. октобар" у Спомен-парку Шумарице, отворио је министар спољних послова и први потпредседник Владе Србије Ивица Дачић. Он је нагласио да трагедије које су задесиле српски и јеврејски народ у Другом светском рату не смемо да заборавимо и не смеју нам се поновити.

- У ранијем периоду нисмо били баш превише посвећени приказивању геноцида над српским народом у Другом светском рату. Српски функционери су свих ових година ћутали о томе, нема ниједног филма о Јасеновцу. Ми све то сада исправљамо - рекао је новинарима министар Дачић.

Новости

О усташким злоделима говорила је Смиља Тишма, која је као дете преживела Јасеновац.

- Свега се сећам. И када су нас одвојили од мајке у Сиску, за чију судбину ни данас не знам. Одвајали су децу од мајки и одводили их у посебан логор - потресно је сведочење Смиље Тишме, иначе, најстаријег посланика новог сазива српског парламента.

Смиља Тишма

Она, две сестре и брат су преживели пакао Јасеновца. У овом злогласном логору од усташке руке страдало је око 20.000 дечака и девојчица. Смиља је казала да је једина њихова кривица била што су рођени као Срби, Јевреји или Роми.

МАКЕТА ЗЛОГЛАСНОГ ЛОГОРА

На овој манифестацији сећања на тужне епохе српске историје, у Шумарицама је откривена прва и у светској историографији највећа макета логора Јасеновац. Макета је, у далеко мањем облику, први пут приказана јануара 2018. године у седишту Уједињених нација у Њујорку, а поводом Међународног дана Холокауста.

Јелена Радојчић Бухач, рођена у селу Јабланак код Новске, као дете одведена је у логор у Старој Градишки. Била је међу децом коју је спасла Диана Будисављевић.

На скупу је говорио и Лазар Косановић, потомак Николе Тесле, како је најављено - у име породице Тесла чијих је 14 чланова страдало у овом логору.

- Усташе су побиле сав српски живаљ у Смиљану, родном селу Николе Тесле, срушили и његову кућу. Хрвати га сада својатају, сетите се овога када чујете да је Никола Тесла Хрват - поручио је Косановић.

Пре отварања изложбе о Јасеновцу, положени су венци крај споменика стрељаним ђацима и професорима у Шумарицама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

КАРЛОС КАД ИГРА ЛОШЕ, УЖАСАН ЈЕ: Чувена тенисерка открила мане славног Шпанца