ЂАЦИ "ЛЕЧЕ" ЛУТКЕ А НЕ ПАЦИЈЕНТЕ: Ученици средњих стручних школа ускраћени за практичну наставу
УМЕСТО у болницама, ресторанима, фризерским салонима, радионицама, ИТ компанијама, ученици средњих стручних школа ће, због епидемије вируса корона, практичну наставу имати у школи.

Фото: П. Митић
Иако су кабинети добро опремљени, реално радно окружење и непосредни контакт са пацијентима и клијентима не могу заменити ни најмодернија наставна средства. Ако епидемија потраје, извесно је да ће средњошколци остати ускраћени за део практичних лекција.
ГОДИШЊЕ 1.000 ЕВРА
ЗА школовање једног ученика у средњој стручној школи држава издваја око 1.000 евра годишње - каже Антић. - Тај новац ће бити беспотребно утрошен ако деца не буду имала практичну наставу, која им је најбитнија.
Иако ресторани, хотели и агенције раде, додуше смањеним капацитетом и с краћим радним временом, ђаци Угоститељско-туристичке школе у Новом Београду неће ићи на практичну наставу у ове објекте. Како истиче Драгутин Миличић, директор ове школе, разлог за ову одлуку је заштита безбедности ученика и спречавање ширења инфекције. Спремање оброка и сервирање ђаци ће учити у школским кабинетима.
Према речима Предрага Јовановића, директора Медицинске школе "Београд", практични део је најбитнији сегмент наставе за ученике средњих стручних школа. Он истиче да ће ђаци остати делимично ускраћени за праксу, али да се професори труде да, користећи савремене образовне методе, минимизирају губитак.
- Имамо опремљене кабинете, где ученици могу да вежбају на луткама, али то свакако не може да замени ординацију и рад за пацијентима - каже Јовановић. - Професори дају све од себе да им што боље објасне и приближе одређену наставну јединицу, како би што лакше савладали градиво. Ученици имају практичну наставу у групама, уз поштовање физичке дистанце и прописана четири метра квадратна простора по ученику.
Из Форума средњих стручних школа апелују на надлежне да нађу модус како би практична настава била адекватно одрађена, јер је то најбитнији сегмент школовања будућих медицинских сестара, фризера, кувара, конобара...
- Да би били обучени за будуће занимање, они морају имати квалитетну практичну наставу - каже Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа Београда. - То ће, ако се не догоди, бити погубно посебно за трећу и четврту годину, за које је учење кроз праксу у реалном радном окружењу од пресудног значаја.
Препоручујемо

НЕМА РЕНТИРАЊА САЛА ЗА ФИЗИЧКО: Корона обуставила и издавање школског простора
18. 09. 2020. у 14:45

"ЗАМКЕ" НА СТАЗИ ЗА ДВОТОЧКАШЕ У НЕМАЊИНОЈ: Куда да прођу бициклисти?
18. 09. 2020. у 12:45

ШКОРПИЈЕ ИМ НОВЕ КОМШИЈЕ: Станари са стрепњом излазе из станова због најезде напасти
18. 09. 2020. у 11:30

ОБНОВА ШЕТАЛИШТА ПОРЕД РЕКЕ: Савски кеј још чека плоче и дрвореде (ФОТО)
18. 09. 2020. у 10:35

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)