МОЗАИК БОГОРОДИЦЕ КРАСИ УЛАЗ: Уметнички рад породице Ивановић, из Параћина, украшаваће Хиландар по благослову игумана Mетодија
ПО икони из ризнице манастира Хиландар, уметничка породица Ивановић из Параћина, чији је "гуру" академски сликар Зоран Ивановић, израђује први мозаик за ову светињу.
На каменој слици која ће украшавати главни улаз у Хиландар биће сцена увођења у храм - Ваведења Пресвете Богородице. То је њихова манастирска слава.
- За разлику од других светогорских манастира, Хиландар нема мозаичку традицију, стога је игуман Методије желео нешто из тог опуса. Остало је све било у Божјим рукама јер смо мој син Темјан и ја често одлазили у Хиландар - прича, за "Новости", сликар светског угледа Зоран Ивановић. - Приликом једне такве посете, не знајући за њихову намеру, однео сам им на поклон мој први мозаик Богородице који сам радио за јагодинску Цркву светих апостола Петра и Павла. Шетајући са оцем Симеоном, монахом који је био задужен за уметнички рад, дошли смо до главног улаза и просто нисам могао да верујем колико је то било погодно место! Договори су трајали скоро две године. На крају смо Темјан и ја добили за мозаик благослов од игумана.
Пола милиона каменчића
По казивању Темјана Ивановића (37), мозаик ће имати више од пола милиона делова - каменчића и око 200 килограма.
- Радимо по инверзној методи, што значи, са наличја. Резултат се види тек на крају и у томе јесте чар. Цео тај концепт је у складу са нашим начином размишљања чији је основ - вера.
Свако од нас има свој лични приступ уметности, али то заједништво је најважније: да се породица договори, ради и реализује договорено.
Сестра Василиса додаје:
- Осам сати рада сваког дана се подразумева. Мозаик тражи прецизност руке, техничко знање, па кад се уморимо и очи се презасите ситних каменчића, пређемо на крупније ствари.
Прва и најважнија ствар била је потрага за каменом који одређује колорит мозаика. Како природни камен нема сву вишебојност и прозрачност, додатни материјал је вештачки камен, стакло или паста. Њиме ће уметници из Параћина радити делове огртача мале Богородице, њене мајке, Свете Ане, одежде оца Јоакима и девица које је прате. Направили су скицу, камен је обезбеђен до мартовског увођења ванредног стања, па је најстарији Ивановић са својим уметничким подмлатком усагласио задатке. Осим сина, у старој родитељској кући у Параћину у изради мозаика учествују и његове две ћерке, Темјана и Василиса. Њихова специјалност је графички дизајн и примењена уметност, па се сви складно допуњују. Кад се сви каменчићи сложе, мозаик се залива специјалним лепковима који му дају еластичност. Тако се и подиже на зид.
Мозаик за Хиландар ће бити величине око пет квадрата, два и по пута два метра. Са тринаест фигура, биће један од најзахтевнијих. Осим трогодишње Богородице, ту су њени родитељи који је уводе у храм, свештеник и све пратиље, као и анђео који на скици недостаје.
- Ми смо верујућа породица. Моја деца и ја смо веома везани за цркву, па ово сматрам наградом. Иконопис, фрескопис или мозаичка уметност на сакралну тему не може да се добро уради ако човек није верујући - тврди најстарији Ивановић. - За шест, седам месеци, боже здравље, мозаик за главни улаз ћемо завршити. А до тад ће се, надамо се, створити услови да можемо да одемо до Грчке и Свете Горе, да га поставимо на нашу светињу.
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (1)