ЗА БАКУ МИЛУНКУ ЉУБАВ ПРЕМА ОТАЏБИНИ БИЛА СВЕТИЊА: Исповест Слободанке Грковић, унуке српске хероине
МОЈА бака Милунка Савић није сматрала да јој држава ишта дугује. Рат је био и прошао, а херојско учешће у њему сматрала је као сасвим нормалну ствар, обавезу према домовини. Живела је и отишла са својим идеалима од којих није одступала никада.
Овим речима, на питање да ли се последњих година, после деценија заборава, Србија макар мало одужила жени хероју балканских и Првог светског рата, учесници Колубарске и битке на Кајмакчалану, најодликованијој ратници, дами због које је, када су возови ишли по возном реду, један чекао два сата, како би је одвезао на инаугурацију чувеног Шарла де Гола, одговара њена унука, стоматолог Слободанка Грковић.
- Нама, као њеним потомцима је драго да генерације уче о њој. Да се зна колико је велика била. Добро је што је после 40 година од смрти 2013. пренета у Алеју великана, где се њеним сенима поклонио и председник Француске Емануел Макрон. Она је била толико скромна да никада није говорила о својим подвизима - каже Слободанка.
ПОТОМЦИ ДИПЛОМАТЕ
МИНИСТАРСТВО спољних послова окупља потомке славних Срба, који су и данас поштовани у државама са којима нисмо на истим странама када је политика у питању. Међу њима је и наша саговорница, али и Јустина Пупин Кошћал, потомак научника Михајла, али и наследници Степе Степановића. Они често отварају врата и тамо где политика не пролази.
Присећа се да је са другим Милункиним унучићима одлазила на ручкове, на Вождовац где је бака живела.
- Ту је било дивно двориште. Један већи сто и две дрвене клупице. Сви смо се окупљали. Моја мајка Вишња, тетке Милена, Милка и Зорка. Она је кувала за све. Гајила је јагоде за нас, доста цвећа је било у дворишту, највише хризантема. Свима нам је правила букете када смо кретали кући. Дуго нисам ни знала ко је она заправо била. Касније када сам почела да радим, људи су ме питали што не кажем да је Милунка херој моја бака. То су ми говорили са поштовањем - рекла нам је Милункина унука.
Никада није причала о рату. Онако је успут говорила, рат је био и прошао. Имала је невероватну способност да се снађе и када се чинило да излаза нема. До пензије је радила као чистачица.
- Била је вредна. Помагала је људима. Када је Врбица, целу ноћ седи и шије хаљине, како би све ћерке имале нове. Тек када су одрасле скоро у девојке рекла им је да је Милена њена биолошка ћерка, а да је остале усвојила. Све до смрти је плела и штрикала. Када би ишла улицом и приметила да неко плаче, јер се повредио, одмах га је доводила кући и лечила природним мелемима које је сама знала да прави - додаје Слободанка још један сегмент из живота своје баке.
НАЈБОЉЕ ВАНИЛИЦЕ
СЛОБОДАНКА нам прича да и данас, по рецепту баке Милунке, својој породици прави ванилице. Како каже, бака јој је издиктирала како треба и никада нигде није јела боље.
- Стави се 300 грама оштрог брашна, 200 грама путера или маргарина, 75 грама шећера, кашика масти, једно јаје, 100 грама ораха и све се измути миксером и замеси. Обликовано тесто се ставља у рерну загрејану на 200 степени и пази док не порумени. Затим се ставља џем и уваља у прах шећер. Пробајте - поручила нам је Слободанка.
Одшколовала је најмање тридесеторо деце које је доводила из свог родног краја, Јошаничке бање. Током Другог светског рата у кући је крила Јевреје и помагала им, као и свима које је окупатор малтретирао.
Слободанка се посебно сећа момента када је стигао позив да иде на инаугурацију Шарла де Гола.
- Лично ју је звао. Само њу из наше земље. Бака није имала пасош ни хаљину. Извадили су јој исправу по убрзаној процедури, сашила је хаљину са туфницама, воз је чекао само њу. Де Гол ју је изузетно ценио. Чекало ју је почасно место. И Французи и Енглези су јој нудили да дође, да бира где жели да живи. Није хтела. Она је све радила из идеала, а то подразумева да нећете да наплатите. Често сам ишла на састанке и постављало се питање да ли треба да почива у Алеји великана, јер је била скромна. Стално сам одговарала, она је то заслужила - говори нам Слободанка, истичући да јој је драго што се њена бака налази у уџбеницима.
ОРДЕНИ СЕ НЕ МОГУ НАБРОЈАТИ
ЗА ратне заслуге Милунка Савић одликована је са 12 српских и савезничких ордена за храброст. Највећа одликовања донело јој је учешће у Првом светском рату, у који је ушла тражећи пушку од војводе Радомира Путника. Рањавана је више пута. Након Колубарске битке, на питање команданта Топличког пука Димитрија Милића: "Ко је заслужио Карађорђеву звезду с мачевима?", сви углас узвикнули су - Милунка Савић!
Командант савезничких трупа, француски генерал Морис Сарај, окачио јој је Орден француске Легије части, а генерал Франш д`Епере Ратни крст са златном палмом, једини на свету који је добила једна жена.
Добила је још једну Карађорђеву звезду с мачевима, још једну Легију части, те златне и сребрне медаље за храброст "Милош Обилић". Носилац је Споменице рата 1913. Албанске и Споменице рата за ослобођење и уједињење од 1914. до 1918, британског одликовања Ордена Светог Мајкла и руског Крста Светог Ђорђа Победоносца.
Њена родна кућа у Јошаничкој Бањи претворена је у музеј. Многе улице и једна школа носе њено име. Међу њима и она на Вождовцу где и даље стоји кућа Милунке Савић. Додуше, оронула и на ивици рушења. Слободанка туда ретко пролази, јер навиру сећања. Нада се да ће држава пронаћи новац да је обнови, јер је заштићена. И да ходник, где је газила иста она нога која се после повлачења преко Албаније вратила у нове битке, и ровове Солунског фронта, неће остати тунел којим нови власници пролазе до своје куће, изграђене иза Милункине.
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били
РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.
04. 01. 2025. у 15:35
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"
ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.
04. 01. 2025. у 14:52
Коментари (7)