СЛОВЕНЦИ ЗАПОСЛИЛИ 1.296 СРБА: Наши људи и даље одлазе на рад у иностранство са листе незапослених Националне службе
ПОСЛЕ бурне реакције јавности, одлазак наших медицинских сестара у Немачку кроз пројекат "Трипл вин" преко Националне службе за запошљавање стопиран је у фебруару ове године, али је легални одлив кадрова из Србије настављен у Словенију, Босну и Херцеговину и Белорусију.

Информације о пословима преко НСЗ / Фото Н. Фифић
У плану је и потписивање споразума са Катаром и Малтом.
Пут Немачке је годишње, уз посредство НСЗ, одлазило стотинак наших здравствених радника, а како нам је речено у овој служби, они у овом тренутку не располажу информацијом да ли је у плану закључивање новог споразума са овом државом.
- Путем споразума наше земље са другим државама, наши људи се најчешће запошљавају у Словенији. У овој години поступак посредовања завршен је потписивањем уговора о раду за 1.296 особа - кажу у НСЗ. - Све се одвија преко словеначког завода за запошљавање од кога стижу захтеви тамошњих послодаваца за већ познате кандидате, који су на евиденцији незапослених на нашем тржишту рада.
Наше и словачко министарство за рад закључили су Протокол о сарадњи који за предмет има сузбијање нелегалног запошљавања и ефикаснију размену информација и контролу привременог запошљавања и упућивања радника, кажу у НСЗ.
Подаци показују да су најчешће дестинације ка којима наши људи данас крећу трбухом за крухом Немачка, Аустрија и Швајцарска, а други избор су им Словенија и Шведска. Интересовања економских миграната усмерена су и на Канаду и Аустралију. Како наводе у НСЗ, успостављена је и мрежа од седам миграционих сервисних центара - Београд, Ниш, Нови Пазар, Нови Сад, Краљево, Крушевац и Бор. Све ово ради се у сарадњи са немачком организацијом за међународну сарадњу ГИЗ.
- Миграциони сервисни центри су организациони део наше службе - кажу у НСЗ. - Њихова улога је да мигрантима и потенцијалним мигрантима пружају информације о ризицима ирегуларне миграције, правима, процедурама за добијање виза, радних и боравишних дозвола, могућностима запошљавања и студирање у иностранству... На тај начин побољшавају се њихова информисаност и припремљеност за евентуални одлазак.
САВЕТ ДОБИЛО 775 МИГРАНАТА
ЈЕДНА од активности миграционих центара је и упућивање имиграната, повратника по реадмисији и азиланата у процесу интеграције у Србији на релевантне локалне институције ради остваривања њихових права. Током 2019. године ове услуге у НСЗ користило је укупно 775 особа.
Препоручујемо

ТРАЖЕ ЛЕКАРЕ И 1.000 СЕСТАРА: Клинички центар Србије расписао конкурс за нове раднике
20. 11. 2020. у 08:49

ПОМОЋ ДРЖАВЕ И ОПШТИНЕ: За запошљавање у Петровцу на Млави 3,9 милиона
26. 10. 2020. у 20:02

ВИЗАМА ПРИВЛАЧИМО СТРАНЦЕ: Нови закони олакшаће рад држављана других земаља
13. 10. 2020. у 11:21

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)