ДР ДАНИЦА ГРУЈИЧИЋ: Србија треба да има нуклеарне електране! Чернобиљ је био, али пре 40 година! (ВИДЕО)
НУКЛЕАРНЕ енергије се не треба плашити, треба је знати, испитивати и контролисати, а ми у Србији можемо све то, поручила је данас др Даница Грујичић, директорка Института за онкологију и радиологију Србије и начелница Одељења за стереотаксичну неурорадиохирургију, гама-нож.

Фото: Танјуг
Грујичић је на конференцији "Нуклеарна сигурност данас", коју је организовао Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, говорила на тему значаја радиотерапије, радиохирургије и нуклеарне медицине у лечењу онколошких болесника
- Оно што бисмо желели у кратком року да урадимо, посебно ако нам држава изађе у сусрет и ако кренемо да градимо нову зграду за онкологију, јесте набавка набавка нових апарата са честичним зрачењем - изјавила је Грујичић.
Према њеним речима, значај нуклеарне енергије у медицини постаје све већи, почевши од дијагностике, преко терапије до онога што највише интересује – шта ће се све развијати у будућонсти.
- Нуклеарна медицина представља посебан вид специјализације. Захваљујући лековима, који су обележени посебним супстанцама и материјама, а који се убрзгавају у крвне судове пацијента, можете тачно да видите где се одвијају одређени патолошки процеси – објашњава Грујичић.
Наглашава да осим тога, у неком броју случајева, ти лекови могу да буду корисни у лечењу тумора као што су тумори штитасте жлезде, неуроендокрини тумори, и како наглашава, "вероватно у будућности за читав сијасет болести који ће моћи тако да се лече".
- СПЕЦТ гама камера је нешто што је већ дуго година у употреби. Развојем радиохирургије ми добијамо апарате који су у стању да замене хируршку интервенцију, те се на минимално инванзиван начин, пацијент моћже лечити, залечити И излечити – каже Грујичић.
Осим икс и гама зрака, који се најчешће користе у радио терапији, истиче да оно што што је предмет интереса нуклеарне медицине је зрачење честицама, које је најпрезицније зрачење које данас постоји.
- Да би се неки тумор у оргаинзму озрачио, третирао на одређен начин, зраци морају проћи и кроз здраво тиво. Наши физичари и инжењери су коснтруисали такве справе које то оштећење могу учининти минималним. Међутим, код честичног зрачења тог оштечења уопште нема - напомиње.
Како наводи, данас се најчеше користе протон честице, а у испитивању су и многе друге, које се такође се могу користити у лечењу.
- Оно што Србија треба да има је, не само коришћење нуклеарне енергије за лечење пацијента и научна испитивања, већ и као најчистију енергерију - нуклеарне електране - сматра Грујичић.
- Кад се то спомене помисли се на Чернобиљ, али то је било пре 50 година. Технологија је напредовала а сгурно је да бисмо здраво живели и да се не бисмо разболели нуклеарна енергија, може да буде извор енергије, који је најбезбеднији и најчистији – закључила је др Грујичић.
(еКапија)
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)