ИМУНОЛОГ БОРИСЛАВ КАМЕНОВ РАЗБИО МИТ: Витамин Д спречава развој тешке клиничке слике код ковид пацијената, али само ако се узима ова доза
ВИТАМИН о којем се сада највише прича и који снажно подиже одбрамбени систем нашег организма, а како сугеришу и бројне студије игра и важну улогу у превенцији појаве тежих облика ковида-19, јесте витамин Д.

Фото: РТС принтскрин
Имунолог проф. др Борислав Каменов, доктор медицинских наука из области имунологије и експерименталне хематологије и професор Медицинског факултета у Нишу говорио је о правилној употреби овог витамина, када је најбоље да га узимамо, а разбија и заблуде о препорученој дози.
Непрестано се води полемика око оптималне количине витамина Д коју је потребно узимати. Док неки стручњаци саветују између 1.500 до 4.000 интернационалних јединица, у зависности од старости и стања имунитета, други кажу да је први неопходно утврдити да ли постоји дефицит овог нутријента, па тек онда одредити дозу. Зашто се мишљења стручњака разликују?
- Прва прича о витамину Д се појавила 1950. године када се саветовало да се због рахитиса узима 200, 400 интернационалних јединца (ИЈ), а за децу се препоручивало се да узимају само док су на подоју. То је било пре 70 година, али у међувремену се схватило да су много веће дозе потребне да би нас заштитиле од аутоимуних болести, од астме, алергија... И те старе теорије се неки и дан данас држе - каже професор.
Зашто су мишљења о оптималној дози толико опречна? И која је то количина са којом сигурно нећемо погрешити?
- Словенци, на пример, препоручују 15.000 ИЈ за старије особе, а за младе 7.500. Ја саветујем између 5.000 и 10.000 ИЈ. То није обавзна доза која се мора узети, али то је доза која је безбедна и са којом не може да се претера - објашњава др Каменов.
Сви знају да се витамин Д у телу ствара под утицајем сунца, као и да га има у појединој храни, у мањој или већој количини. У најбогатије овим нутријентом сврставају се уље јетре бакалара и других масних риба, туна, сардине, скуша, бакалар, лосос, плодови мора, шитаки печурке, џигерица, жуманце... Ипак, та количина није довољна да би се дефицит у организму надокнадио кроз исхрану.
- За један минут сунчања ви добијате 500 јединица витамина Д. Потребно вам је да проведете 15 минута на сунцу дневно, да унесете велику количину овог витамина - каже професор. Што се тиче соларијума, он нема исти ефекат. Напротив, штетно је у сваком погледу.
И око начина уноса и времена када га треба узимати се косе мишљења. Који начин је најисправнији?
- Може на кашичицу, можеда се накапа у сок, у супу, како хоћете. Ујутру, такође, уопште није битно, нема разлике. Витамин Д је врло важан, не постоји нутријент који је важан и моћан као он. Он превенира аутоимуне болести, делује против бактерија и вируса - сматра др Каменов и објашњава везу измеђ овог витамина и инфекције корона вирусом:
- Кад је реч о ковиду, испоставило се да они који имају ниске вредности витамина Д имају тежу клиничку слику, док они који имају високе немају тешку форму - подсетио је др Каменов на премилинарна открића светских научника.
(Мондо)
Препоручујемо

КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Највише заражених у овим местима у Србији
25. 01. 2021. у 15:06

НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПРЕСЕК: Заражене још 1.523 особе, преминуло 19 пацијената
25. 01. 2021. у 15:02

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)