ГЕЈ ЗАЈЕДНИЦЕ У ЗАКОНУ: Ево шта ће решити нови прописи
ДА најаве министарке за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордане Чомић о доношењу Закона о истополном партнерству нису само "пуцањ у празно", показао је јавни позив организацијама цивилног друштва, које до 1. фебруара могу да предложе своје кандидате у радну групу која ће писати најављени пропис.

Фото П. Митић
Министарка Чомић је у децембру изјавила да би закон могао бити готов до пролећа, али у организацијама цивилног друштва мисле да је реалније да ће бити готовв до лета, евентуално јесени. Надају се само да ће се до краја године наћи пред посланицима, јер се пред изборе, најављене за април 2022, како каже Горан Милетић из Civil right defenders, овакавим прописом нико неће бавити.
- У консултацији са организацијама са којима смо удружени у борби против дискриминације, сигурно ћемо одредити представника и за ову и за радну групу за измене Закона о забрани дискриминације, које припрема исто министарство - каже Милетић.

Гордана Чомић, Фото Танјуг
Он наглашава да нови пропис неће легализовати ни брак, а поготово не усвајање деце, већ ће само решити практичне проблеме истополних партнера у вези са наслеђивањем, посетама у затвору или болници и другим правима.
- Добро је да већ постоји модел закона који је 2010. предложило цивилно друштво и који је, нешто дорађен, поново предат пре годину дана. То би могло да убрза процес. Закон би требало да омогући да две особе истог пола могу да региструју заједницу код матичара, да преко партнера који је запослен добију здравствено осигурање или пребивалиште, ако су дошли из окружења - објашњава Милетић.
"Београд прајд" је у септембру поднео петицију којом се тражило да заједница истополних партнера буде призната законом: да се на партнере истог пола примењују прописи о подели имовине ако заједница престане да постоји, да се омогући узајамно наслеђивање имовине и пензије, као и да у случају смрти буде могуће преузмање тела партнера и сахрањивање.
РЕГИСТРОВАЛИ СЕ У ХРВАТСКОЈ
НАШИ људи су до сада ишли у Хрватску, која омогућава и страним држављанима регистровање овакве заједнице, односно брака. То им је користило када једно од њих добије посао у иностранству, да друго може лакше да реши проблем пребивалишта, каже Милетић.

Горан Милетић, Фото Танјуг
Србија је, као чланица Савета Европе, обавезна да донесе овакав пропис, јер по пресуди Европског суда за људска права у случају "Олијари и други против Италије", из 2005. године, свака чланица СЕ мора правно да регулише заједницу истог пола.
- Драго нам је да постоји политичка воља да се пропис донесе, а верујемо да и у друштву постоји повољна клима. Са "Ипсосом" смо у децембру радили истраживање које је показало да 73 одсто испитаника подржава право особе истог пола да посети партнера у болници, док је пре пет година тај постотак био 45 одсто. Што се тиче осталих права, проценат оних који се са тим слажу је већи од 65 - рекао је Милетић.
Смањује се и проценат оних који мисле да је хомосексуалност болест. У 2008. години је износио 70 одсто, а у децембру 56.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (3)