ОПАСНО УВОЂЕЊЕ ОНЛАЈН ШКОЛЕ: Национални просветни савет расправљао о стратегији образовања до 2030. године
ОНЛАЈН настава треба да се одвија само у изузетним случајевима и под изузетним околностима. Уколико би увођење дигиталне наставе било стратешко определење државе дефинисано статегијом образовања, то би довело до великих промена и питање је шта би се догодило са класичном наставом.

Фото М. Анђела
Опредељење за дигиталну основну школу и дигиталну гимназију не било добро, то су суштинска питања за наше образовање. Делимо став универзитетске јавности и КОНУС-а да само у изузетним случајевима онлајн настава има предности. Она у себи крије и велике опасности.
Ово је рекао Радивоје Стојковић, председник Националног просветног савета на седници овог тела посвећеној Стратегији образовања и васпитања до 2030, указујући на делове стратегије у којима је предвиђено успостављање онлајн основне школе и онлајн гимназије. Навео је да данас дигитална настава звучи као ексклузива, али би за 10 година ексклузива могла да буде нормална настава, а то, каже он, не сме да се догоди.
Ана Марија Вичек из Министарства просвете навела је да није предвиђен прелазак искључиво на онлајн наставу, већ само у околностима када нормалан наставни процес не може да се одвија.
На седници НПС примедбе на стратешки документ изнели су и представници стручних друштава и дали своје прелоге.
Снежана Марковић из Друштва за стране језике и књижевности у Србији заложила се за увођење два страна језика у средње школе и другог страног језика у четврти разред основне школе. Да је физичко и здравствено васпитање потпуно запостављено у стратегији образовања сматра Горан Петровић из Савеза наставника физичког васпитања који предлаже да се акценат стави на наставне и ваннаставне активности физичког васпитања и школске спортске секције. Синиша Ранковић из Дефектолошког друштва Србије истакао је да стратегијом нису решени проблеми наставе за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом.
Стојковић је навео да треба повести бригу о идентитетским предметима. НПС, осим српског језика и књижевности, историје и географије, ту убраја и музичко и ликовно васпитање.
ОБАВЕЗАН СРПСКИ НА ФАКУЛТЕТИМА
СЛАВКО Петаковић, потпредседник Друштва за српски језик и књижевност, навео да у стратегију треба увести натпредметни статус српског језика, затим да се повећа фонд часова матерњег језика у школама.
- Такође, залажемо се и да се српски уведе на факултете као обавезан предмет или факултативно - рекао је проф. Петаковић.
Препоручујемо

ФАКУЛТЕТИ (НЕ) ПРИХВАТАЈУ ДРЖАВНУ МАТУРУ? Различити ставови НПС и Министарства просвете
10. 10. 2020. у 07:52

ТРАМП ЖЕСТОКО УДАРИО НА ЕУ: Послао писмо Урсули фон дер Лајен, царине од 30 посто ступају на снагу 1. августа
ЦАРИНЕ од 30 одсто на сву робу која се из Мексика или земаља Европске уније увози у Сједињене Америчке Државе ступиће на снагу 1. августа, саопштио је данас амерички председник Доналд Трамп.
12. 07. 2025. у 14:55

ОТКРИВЕН УЗРОК ПАДА БОИНГА СА 260 ПУТНИКА: Аудио снимак пилота из кокпита само продубљује мистерију
ИСТРАЖИТЕЉИ су открили узнемирујуће детаље у оквиру прелиминарне истраге пада авиона компаније Air India, на лету 171, у којем је у јуну страдало 260 особа.
12. 07. 2025. у 15:36

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)